Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Март
2017

Крим - неосвојива руска тврђава

0

После коначног решавања територијалног статуса овог полуострва, Црноморска флота  је ојачана са више од 200 јединица нових образаца наоружања и војне технике, са око 40 различитих бродова, подморница, више од 30 авиона (међу њима и савремених ловаца Су-30СМ). Делови обалске одбране су попуњени са 140 јединица борбене технике. На Криму је на борбено дежурство пребачен и обалски ракетни комплекс „Бастион“. Према разултатима из 2016. године, Црноморска флота је добила више борбених средстава од свих активних стратешких флота које се налазе у саставу ВМС. За то време, поново је формирана поморска оперативна борбена група Средоземна ескадра, коју су у највећем делу попуњавали бродови из Црноморске флоте.

На Криму је такође распоређен и најбољи комплекс ПВО у свету, С-400 „Триумф“, као и елементи ешалониране одбране који чине топовско-ракетни комплекс „Панцир-С“, „Бук-М2“ и „Тор-М2“. Према плановима, до 2020. године у Црноморску флоту треба да буде испоручено још најмање 50 борбених и помоћних бродова.

„Вучји чопор“ вреба из морских дубина

У великом обиму је завршено опремање Црноморске флоте борбеним подморницама. Пре свега, ради се о дизел-електричним подморницама пројекта 636.3 „Варшавянка“, које представљају прва савремена пловила која су испоручена у новијој руској историји. Укупно је до сада испоручено 6 ових подморница (2014-2016.), и њихове базе се налазе у Новоросијиску и Севастопољу. Последња из ове серије, подморница „Колпипо“, у састав Црноморске флоте ушла је 24. новембра 2016. године. Наредна серија од 6 ових подморница намењена је опремању јединица Тихоокеанске флоте.

Нова руска подморница: „Црна рупа“ у морским дубинама

Главна карактеристика ове подморнице је могућност прецизног удара по копненим и поморским циљевима са велике дистанце (наоружана крстарећим ракетама „Калибр“ домета 2,000-2,500км).

То је демонстрирано у руској операцији против терориста у Сирији, када је подморница „Ростов-на-Дону“ из вода Средоземног мора испалила крстарећу ракету „Калибр“ и уништила високо-приоритетан циљ који је био у рукама тзв. „Исламске државе“.

Пројекција силе далеко преко хоризонта

Поред горе споменутих подморница класе „Варшавянка“, јединице Црноморске флоте стациониране на Криму почеле су да се опремају и новим фрегатама. Реч је о бродовима пројекта 11356 „Буревестник“ (НАТО Krivak V). Први брод ове класе, под именом „Адмирал Григорович“ ушао је у састав Црноморске флоте у марту 2016. године. Недуго затим, у јуну месецу исте године, у борбени састав ове флоте ушла је и још једна фрегата исте класе под именом „Адмирал Эссен“. У наредном периоду, очекује се улазак и трећег брода пројекта 11356 под именом „Адмирал Макаров“.

Као и код подморница класе 636.3, главна каратктеристика ових фрегата је способност удара по непријатељским циљевима који се налазе на великим дистанцама - крстареће ракете «Калибр» (1-2 модула са 8/16 ракета) и против-бродске суперсоничне ракете типа „Оникс“ (8).

„Бук М3”: Испали и заборави

Поред ударног оружја, фрегата је опремљена и савременим против-ваздухопловним комплексом „Штиль-1“ који чува брод од свих врста ваздушног оружја у пречнику до 50км. У основи овог комплекса се налази модернизована ракета 9М317 ЗРК „Бук“ која се испаљује из ракетних модула, који су вертикално уклопљени у труп брода. Ракета се не испаљује са носача, као што је то случај са копненом верзијом ракетног комплекса „Бук“, већ се вертикално катапултира из спремника после чега се пали ракетни мотор (сличан принцип лансирања имамо код ракетних система С-300, С-400, „Тор“). Овим решењем се добила могућност да комплекс дејствује у кругу од 360 степени око брода, али и да се повећа број ракета у борбеним спремницима (36).

У састав Црноморске флоте су ушли и мали ракетни бродови класе „Буян-М“ ( имена „Серпухов“ и „Зеленый Дол“) који такође у свом борбеном комплету поседују крстареће ракете „Калибр“ (8) или „Оникс“ (8). Поред ова 2 брода, у наредном периоду се очекује улазак још 4 „агилна ракеташа“ исте класе, у јединице Црноморске флоте.

Труп ових бродова је изграђен на принципу „стелт“ технологије, а њихова ниска силуета и минијатурне димензије омогућавају тешку уочљивост на хоризонту. Са друге стране, снага његовог оружја је у категорији бродова које поседују ракетне крстарице или разарачи. Он може да уплови у неки залив, или буквално да уђе у пошумљену делту реке и да одатле испали плотун ракета по циљевима у Персијском заливу, Суецком каналу, Средоземљу... буквално све до канала Ла Манш.

Ови бродови су већ имали своје ватрено крштење, када су  испалили неколико десетина ракета по циљевима терориста у Сирији. Напад је извршила група бродова класе „Буян-М“, која је стационирана у Каспијској флоти, али и „Серпухов“ и „Зеленый Дол“ који су по терористима дејствовали из акваторије Средоземног мора

Црноморска флота очекује и вишенаменске артиљеријско-ракетне бродове пројекта 22800 „Каракурт“, који су првенствено намењени одбрани водене територије у дубини 300-350км од обалског подручја. „Каракурт“ има и озбиљан експортни потенцијал. У том смислу наоружан је са 4 суперсоничне ракете „Яхонт“ (експортна верзија ракете „Оникс“) домета до 300км. Одликују га још мање димензије у односу на класу бродова „Буян-М“, а има могућност интеграције и крстарећих ракета „Калибр“ (4) домета до 2,500км.

Радикална модернизација Црноморске флоте савременим борбеним средствима, опремљеним ракетама велике разорне моћи и огромног домета, створило је маневарски простор да се догодине и ракетна крстарица „Москва“ повуче из оперативне употребе ради њеног капиталног ремонта и модернизације. Претпоставка је да ће после модернизације овај џиновски брод бити опремљен великим бројем нових против-бродских ракета „Оникс“ као и са крстарећим ракетама „Калибр“.

Ловац Су-30 СМ морнаричке авијације

Ваздухопловна компонента Црноморске флоте ојачана је вишенаменским борбеним апаратима Су-30СМ. Група од 8 апарата је слетела на аеродром Саки, крајем 2016. године. Иначе овај аеродром је база 43. ваздухопловног пука који се налази у саставу Црноморске флоте. У наредном периду се очекује испорука још 4 ова авиона који ће у потпуности заменити досадашње апарате Су-24М који се постепено повлаче из оперативне употребе.

Поред ловаца Су-30СМ, планирано је да се у склопу авио-базе Саки нађу и бомбардери великог долета Ту-22М3 (после модернизације на стандард М3М ови авиони ће постати праве летеће ракетне крстарице опремљене ракетама ваздух-море домета 1000км, као и крстарећим ракетама Х-55/555 домета преко 2,500км), као и тактички јуришници Су-25СМ.

Херметички затворено и небо и море

У јануару 2017. године, у борбено дежурство је пуштен комплекс против-ваздухопловне и против-ракетне одбране С-400 „Триумф“. Захваљујући својим изузетним перформансама, руске ВКС нису само заштитиле ваздушни простор изнад полуострва Крим, него су га заштитиле и у суседном Краснодарском крају.

Може се рећи, да је распоређивање овог комплекса по ободима полуострва Крим омогућила пуну ваздушну контролу изнад 90% Црног мора као и доброг дела Украјине, па чак и делова Молдавије, Румуније и Турске.

Поред комплекса С-400 „Триумф“, на полуострву се налазе и остала средства ешалониране ПВО. Ту се налазе још и системи С-300, „Бук-М2“, „Тор-М2“, „Панцир-С1“ који у садејству са ПВО системима који су интегрисани на бродове Црноморске флоте у пуном обиму штите Крим и његове територијалне воде од било ког „незваног госта“.

Од 2014. године прилаз Криму са мора брани и обалски ракетни комплекс „Бастион-П“. Претпоставка је да се на Криму налазе 3 батерије овог комплекса са 12 самоходних лансирних јединица у склопу 11. бригаде обалске одбране стациониране у граду Анапа и 15. бригаде обалске одбране која брани град Севастопољ. До 2020. године на Криму ће да буду изграђени положаји за базирање стационарне верзије овог комплекса „Бастион-С“ (36 ракета). Максимални домет овог комплекса (суперсонична ракета Оникс/Яхонт) је негде од 300-500 км у зависности од путање саме ракете.

Обалска одбрана полуострва Крим, ојачана је и дозвучним нисколетећим ракетама Х-35, које се испаљују из ракетног комплекса „Бал“. Њен домет је око 130км, и способна је да уништи брод депласмана до 5,000 тона. 

Поглед на стратегијску командно-штабну вежбу „Кавказ-2016“







Lipatov Sound заявил о выходе нового трека “Red City”

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ

Российская авиакомпания анонсировала 16 новых маршрутов из Томска

"Возрождение интереса к народному искусству и ремеслам в современном мире"


Театр «Модерн» представит спектакль к 130-летию Олдоса Хаксли

Петербургский «Пушкинский бал»

Вкусно и безопасно: гастроэнтеролог Садыков назвал 5 продуктов, снижающих холестерин

АО "Желдорреммаш" проводит перезагрузку корпоративного проекта поддержки новаторских инициатив работников компании


LIV Golf’s Sergio Garcia misses out on U.S. Open spot, but still has chance to play

UFC plans to be ‘flexible’ in next broadcast rights deal, including potential end to traditional PPV

Boeing passenger ‘DIES in horror turbulence’ on flight from London sparking emergency landing in latest airline tragedy

Precision in Motion: Exploring Baltic Bearing Company-Riga


До четырех полос расширят участок трассы Р-132 Золотое кольцо во Владимирской области к юбилею Суздаля

Майский вечер в Тверской губернии

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ

Астана остается без российских денег. Россия закручивает Казахстану сразу несколько гаек.


'Y'all killed it': Survive the Undead, a community-made PvE zombie mode, is bringing players back to Halo Infinite

Microsoft reckons its new Prism x86 emulation for Arm PCs is as good as Apple's Rosetta

В App Store и Google Play появилась игра The Seven Deadly Sins: IDLE от Netmarble

Helldivers 2 studio wants to slow down the pace of updates: 'We feel a slightly lower cadence overall will benefit both us, you, and the game'


Estischool - Школа за британською програмою

Виставку «Світ Велетнів» в парку Боздош (м.Ужгород) продовжено до 30.06.2024 року


Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о ключевой роли МСП в экономике страны

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о ключевой роли МСП в экономике страны

Бизнес-эксперт Екатерина Паршина дала 3 совета, как не стать самодуром в компании

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о компенсации части затрат на путевки в оздоровительные лагеря в рамках нацпроекта «Семья»


В двух заключительных турах РПЛ «Ростову» предстоят матчи против «Балтики» и «Зенита»

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» УЛУЧШАЕТ ЗАКОНЫ, управляет патентами и улучшает командное планирование в целях учёта интереса всего народа.

Президент Чехии Павел получил травмы во время езды на мотоцикле

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о компенсации части затрат на путевки в оздоровительные лагеря в рамках нацпроекта «Семья»


Фестиваль-марафон «Песни России» охватит три области страны

BNA: Путин и король Бахрейна призвали к деэскалации в зоне конфликта Палестины и Израиля

СМИ: Начальника управления ДОГОЗ МО Вертелецкого задержали из-за взятки

Стартовал open call V Московской Арт Премии


Рахимова на отказе соперницы вышла в четвертьфинал турнира в Рабате

Теннисиста Медведева выбили из топ-4 ATP

Немец Зверев выбил россиянина Медведева из топ-4 ATP

Даниил Медведев идет третьим в чемпионской гонке ATP, Андрей Рублев — пятый


Фестиваль-марафон «Песни России» охватит три области страны

В ОЭЗ «Технополис Москва» выпущена серия автомобилей для участия в чемпионате кольцевых гонок

BNA: Путин и король Бахрейна призвали к деэскалации в зоне конфликта Палестины и Израиля

«Не надо бояться, будет не больно». Захарова удивилась панике США из-за «космического ядерного оружия» Кремля


Музыкальные новости

«КП»: Могила Градского на кладбище находится в заброшенном состоянии

Появился трейлер исторического детектива «Плевако» с Сергеем Безруковым в роли легендарного российского адвоката

Концерт "Моцарт vs. Шопен"

Сергей Лазарев представил эротический перфоманс на нижегородском концерте


Определены участники выездной программы Всероссийского проекта «Языковая Арт-резиденция» в Республике Башкортостан

Бизнес-эксперт Екатерина Паршина дала 3 совета, как не стать самодуром в компании

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о ключевой роли МСП в экономике страны

НАЛОГИ С ЗАРПЛАТ И НДС МОГУТ ОТМЕНИТЬ?! Государственная Дума и Правительство РФ оптимизируют налоги.


Собянин: В Москве не станут запрещать движение электросамокатов по тротуарам

В Нижнем Новгороде откроется «Школа 21» от Сбера

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: в чем отличие химических фильтров от физических

В Росгвардии стартовал чемпионат по боксу «Кубок Победы»


В Подмосковье подростка облило кипятком из-за прорвавшегося радиатора в автобусе

Шины FORZA прошли первые этапы тестирования на российских дорогах

В ОЭЗ «Технополис Москва» выпустили серию автомобилей для участия в чемпионате кольцевых гонок

Жители ЖК iLove сэкономят более 146 часов в год благодаря подземному паркингу


НАЛОГИ С ЗАРПЛАТ И НДС МОГУТ ОТМЕНИТЬ?! Государственная Дума и Правительство РФ оптимизируют налоги.

Санкт-Петербург не смог обойти Москву в рейтинге жизни населения

Посольство Бахрейна: король Аль Халифа считает Путина другом

Кадыров пригласил Путина посетить Чечню


Врач Цимбалова заявила, что данные по заболеваемости детей штаммом FLiRT пока отсутствуют

Коронавирус FLiRT выявили в России

Ученые отследили взаимосвязь COVID-19 и температуры воздуха



Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге назвала главные стимулы россиян для систематических занятий физкультурой и спортом

Ученые отследили взаимосвязь COVID-19 и температуры воздуха

Врач-стоматолог Татьяна Сумцова: головные боли могут появляться из-за проблем с челюстью

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: в чем отличие химических фильтров от физических


Зеленский пожаловался, что западная помощь опаздывает


Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о развитии водных видов спорта в Ставрополье

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о развитии спорта и повышении его доступности для граждан

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге назвала главные стимулы россиян для систематических занятий физкультурой и спортом

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о развитии спорта в селах Чукотки


Путин сегодня вечером вылетит в Минск, где встретится с Лукашенко

БелТА: Путин обсудит с Лукашенко связи Москвы и Минска, а также внешнюю политику

Лукашенко в Минске проведет переговоры с Путиным, который 23-24 мая совершит официальный визит в Беларусь

Песков рассказал о планируемой 23 мая в Минске встрече Путина с Лукашенко


В московской мэрии не планируют запрещать самокатам ездить по тротуарам

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин: В ТиНАО в программу реновации включили 268 домов

Собянин рассказал о рейтинге регионов по уровню развития государственно-частного партнерства


Подмосковным УФАС выявлен сговор на торгах в сфере ЖКХ

Анализ российского рынка одноразовой биоразлагаемой посуды: итоги 2023 г., прогноз до 2027 г.

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о перспективах развития туризма в Ингушетии

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге: «Ингушетия может стать настоящим открытием даже для опытных туристов»


В ОЭЗ «Технополис Москва» выпущена серия автомобилей для участия в чемпионате кольцевых гонок

Победители и члены жюри МКФ «Циолковский» получили специальные награды

В папке "Пенсия" лежали 17 млрд рублей: Майор-взяточник переплюнул полковника-миллиардера Захарченко

Индивидуальные тепловые пункты установили в четырех домах в Мытищах


Вадим Трескин рассказал о необходимости реконструкции устаревшей инфраструктуры в регионе

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о решении жилищного вопроса архангелогородцев

«Северная красота» пусков Плесецка

Общее дело: в новом сезоне волонтеры продолжат работу по сохранению объектов культурного наследия в Архангельской области


Массовая драка произошла на одной из улиц Симферополя

«Дефицитный продукт». В Севастополе малогабаритки стали дороже, Симферополь продемонстировал падение стоимости квадрата

Музыкально-литературная гостиная «Щедрый талант Елены Гнесиной»

Книжная тематическая полка « Русский писатель марийской земли»


В папке "Пенсия" лежали 17 млрд рублей: Майор-взяточник переплюнул полковника-миллиардера Захарченко

Федеральные музеи войдут в систему RUSSPASS — Ольга Любимова

Фестиваль-марафон «Песни России» охватит три области страны

BNA: Путин и король Бахрейна призвали к деэскалации в зоне конфликта Палестины и Израиля














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *