Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Март
2017

За шаку долара: Како је Русија продала Аљаску Америци?

0

О продаји Аљаске у народу кола велики број митова, што није ни чудно, с обзиром да би се по мотивима ове приче могао написати авантуристички роман. Све је почело још током 1740-их, када је руски официр данског порекла Витус Беринг први открио обале Аљаске. Поједини морепловци су стизали до овог подручја и раније, али је управо Беринг 1741. схватио да је открио Северну Америку, а не неко ново острво. Поред тога, Берингу је пошло за руком да образложи економску оправданост урбанизације нове територије.

У повратку је Берингов брод избачен на безимено острво (сада Берингово острво) где је мореполовац са половином посаде изгубио живот јер није могао да издржи сурову зиму. Преживели морнари су у пролеће направили нови брод и допловили до Петропавловска, и то са великом количином скупоценог крзна. После тога су на нове територије упућиване читаве експедиције које су руским трговцима доносиле стотине хиљада рубаља.

Историја руских истраживања Аљаске

Зашто је Руска империја зазирала од насељавања Аљаске?

И поред ентузијазма трговаца и очигледне исплативости нових територија, званични Петербург није журио са „индустријализацијом златне жиле“. Руска Империја је страховала од међународних последица не желећи да се упушта у вртлог колонијалних ратова које су тада велике силе интензивно водиле. Због тога су се Аљаском бавили углавном приватни предузетници. Међу њима је најуспешнији био Григориј Шелихов, чија је компанија прогутала сву конкуренцију.

Велики допринос успеху компаније дао је Шелиховљев зет Николај Резанов, петербуршки функционер који је свесрдно пропагирао идеју насељавања Аљаске у владајућим круговима. После Шелиховљеве смрти Резанов је постао власник највећег дела акција његове компаније, а 1799. године је Павел I потписао указ о формирању Руске америчке компаније на основу Шелиховљевог предузећа. Руска америчка компанија је имала ексклузивно право и монопол на урбанизацију Аљаске, а уједно је имала и сву пуноћу власти на тим територијама, тј. вршила је административну и судску функцију у име руског императора. Резанову је додељена улога „шефа Аљаске“, и он је заиста свесрдно учествовао у њеној урбанизацији. Организовао је допремање намирница у Ново-Архангелск (тадашња престоница руске територије у Америци, данас град Ситка) и на своја два брода („Јунона“ и „Авос“) пловио је у шпанску Калифорнију. Тамо је касније направљена тврђава Форт Рос из које је координисано снабдевање насеља на Аљасци намирницама.

Николај Резанов. Илустрација: wikipedia.org (CC0)

Резанов је у то време већ постао удовац и покушавао је да се ожени младом ћерком команданта тврђаве Сан Франциско како би учврстио добре односе између Руске Империје и шпанске Калифорније. Међутим, није дочекао свадбу – погинуо је на путу у Петербург.

Проблеми Руске америчке компаније и страх од златне грознице

Будући декабриста Кондратиј Риљејев је 1824. године постао управник канцеларије Руске америчке компаније. Он се фанатично залагао за идеју да Русија урбанизује тихоокеанску обалу Америке од Аљаске до Калифорније и да је касније анектира. Петербург, међутим, није подржао те Риљејевљеве планове из већ поменутог разлога – није хтео да се увлачи у рат са половином европских сила и да квари односе са северноамеричким државама. Поред тога, није било ни довољно ресурса за експанзију јер је руско становништво Америке бројало свега неколико хиљада људи.

 Кондратиј Риљејев

Риљејев можда ни сам није био свестан да је негативно утицао на судбину Руске америчке компаније, јер је после гушења устанка декабриста 1825. године цар Николај I у великој мери изгубио интересовање за ту институцију. На руководеће положаје је именовао војна лица, тј. људе који нису имали „жицу“ за трговину, а сами себи су давали велике плате. Због погрешне финансијске политике према локалном становништву које је обезбеђивало крзно знатно се смањила и популација животиња са скупоценим крзном. Руска америчка компанија је доспела у кризу и могла је даље да опстане само помоћу државног новца.

После Кримског рата 1853-1856. године економија Руске империје није била у најбољем стању, тако да није било новца за даљу урбанизацију Аљаске. У том тренутку се у Петербургу већ знало за велике залихе злата и других руда у руском Новом свету, али нико није знао како би све то могло да се индустријализује. Ако би та информација била обнародована, тиме би се на руске територије могле привући гомиле копача злата. Користећи несугласице између Лондона и Вашингтона, Руска Империја је покушавала да изда Аљаску Сједињеним Америчким Државама у фиктивни трогодишњи најам, али је затим Компанија Хадсоновог залива (енглески еквивалент Руске америчке компаније, дејствовала је у Канади) понудила Руској америчкој компанији склапање сепаратног мира, тако да није више било ни потребе за фиктивним изнајмљивањем.

У питању је само цена: Последње године руске Аљаске

Предлог да се Аљаска прода први је изнео Николај Муравјов-Амурски, генерал-губернатор Источног Сибира. Било је то 1853. године. Он је известио цара Николаја I да се урбанизација територије дуж Амура одвија боље, а Аљаска само прави много проблема.

Затим је брат императора Александра II, кнез Константин Николајевич, почео врло упорно да предлаже да се проблематична територија прода. Велики кнез је сажето и крајње јасно формулисао три главна разлога због којих она треба да буде продата: неефикасност Руске америчке компаније, интензиван развој Приамурског краја и тежња за успостављањем савеза са Америком.

Могућност за преговоре се појавила 1866. године када је завршен Грађански рат у Америци. У том тренутку се већ више нико од високих руских функционера није противио продаји. Само је цена била у питању. Тада је на сцену ступио руски амбасадор у Вашингтону Едуард Стјокл. Он је издејствовао да се првобитна сума од 5,5 милиона долара подигне на 7,2 милиона долара. Стјоклу је помогао амерички државни секретар Вилијем Сјуард, принципијелни поборник идеје ширења територије Сједињених Америчких Држава на обе Америке.

Едуард Стјокл. Илустрација: Библиотека Конгреса

Стјокл је ноћу добио текст уговора о продаји Аљаске и одмах је, не чекајући зору, пожурио код Сјуарда. Овај је у то време играо твист и наредио је да се пробуде сви потребни функционери. Уговор је потписан око 4 часа ујутру. Председник САД Ендрју Џонсон није схватао корист од куповине Аљаске, али се по том питању ослонио на Сјуардово мишљење. Предузимљивом државном секретару једва је успело да прогура уговор кроз Конгрес јер је америчко друштво било скептично према куповини руске територије. Док је Сјуард убеђивао парламентарце Стјокл је конгресменима делио мито. Према неким подацима на то је потрошио 400.000 долара (истина, прича се да је половину тог новца руски амбасадор једноставно присвојио).

Вилијем Сјуард. Илустрација: Библиотека Конгреса

И поред свих потешкоћа Аљаска је продата Сједињеним Америчким Државама. Ова погодба је имала противнике и у Руској Империји и у САД (амерички медији су говорили да је Аљаска „Сјуардов фрижидер“ и „Џонсонов зоолошки врт поларних медведа“). Међутим, Америка је касније свакако имала користи од ове куповине, а Руска империја је за добијени новац купила железничку технику од Енглеске. Барона Едуарда Стјокла су многи у отаџбини прогласили за издајника. Високо друштво му није опростило „издају“, тако да је годину дана касније био принуђен да поднесе оставку. Цар Александар се захвалио свом посланику једнократном премијом од 25.000 рубаља и редовном годишњом пензијом од 6.000 рубаља. Поред тога, Стјоклу је остао и новац од мита којим је поткупљивао америчке конгресмене. Остатак живота је бивши руски амбасадор провео у Паризу.

Зашто је Русија продала Аљаску?







Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

До плюс 50 градусов: Каким городам России грозит аномальная жара летом 2024 года. Опубликован список

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»


Конференция «Общество и психическое здоровье» прошла в Ставрополе

Преступления мигрантов с рынков азербайджанского олигарха Года Нисанова продолжают шокировать Москву

Улыбка сделала слушателя «Юмор FM» миллионером

«585*ЗОЛОТОЙ» выступила партнером медиафестиваля творческой молодежи YOUPITER


England vs Bosnia & Herzegovina: Three Lions face Dzeko and Co in Euro 2024 warm-up match – stream FREE, TV, team news

When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Where to find Real Madrid vs Dortmund on US TV: June 1, 2024

Rangers backed into a corner, must beat Panthers on road to force Game 7


В Кировском районе Крыма проверили бывших мигрантов, не вставших на воинский учет

Количество «брака» в биомедицинских работах увеличилось в четыре раза за 20 лет

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей


"Расхитительница гробниц: Легенда о Ларе Крофт" получила дату выхода и тизер

Gamesblender № 676: God of War: Ragnarok на ПК, осенний ремейк Silent Hill 2 и новости Warhammer

Лучшие Эхо в Wuthering Waves — соберите самую мощную сборку

Четвёртое дополнение Age of Wonders 4: Eldritch Realms завершит первый цикл поддержки игры



Артисты – они все особенные!

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде


Бережем нашу природу: какие экологические проекты реализуются в Москве

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Весь мир чипировали умом Ленина?! Раскрыта загадка Мавзолея В.И. Ленина. Проект "Святой Ленин".


В районе Зеленогорска построят ещё один апарт-комплекс

Купить Диплом: Легко и Быстрое Оформление

Врач Сережина: в день можно съедать не более 200 граммов ягод

Психолог Таранова: подработка на каникулах учит школьников финансовой грамотности


Ролан Гаррос. Расписание 2 июня. Потапова и Швентек сыграют первым запуском, Синнер – последним

Не ходите, дети, в теннис: как Андре Агасси и Штеффи Граф подарили детям право выбора

Теннисистка из Пятигорска вышла в четвёртый круг турнира Большого шлема

Прямая трансляция матча Елены Рыбакиной против экс-первой ракетки мира на «Ролан Гаррос»


Отмена трех крестных ходов в Самаре закончилась "ответом" свыше: "Терпение у небесной канцелярии кончилось"

Открыта продажа билетов на Фестиваль «Спасская башня — 2024»

Эксперт Димова: Новые столичные больницы помогают распределить поток пациентов

Наталья Сергунина: Сумма одобренных Москвой ...


Музыкальные новости

Концерт "Отражения" к 225-летию А.С. Пушкина томичи смогут увидеть в прямой трансляции

Петербургский театр имени Шаляпина покажет мюзикл «Вымыслы» по сказкам Пушкина

В Новокуйбышевске открылась XIV Детская музыкальная академия Юрия Башмета

Гагарина о конфликте из-за песни Цоя: "Я пострадавшая"


Артисты – они все особенные!

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала


«Заставлял Костомарова мыть свою машину, чтоб потом он на ней покатался по парковке!» Илья Авербух рассказал о дружбе с Романом Костомаровым в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3

Обманул сына, бросил жену в 90 лет и потерял дочь: яркая жизнь Бедроса Киркорова

РОССИЮ ОЖИДАЕТ ПЛЮС 50 ГРАДУСОВ: КАКИМ ГОРОДАМ ЖДАТЬ АНОМАЛЬНУЮ ЖАРУ

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.


Собянин открыл пешеходную галерею между станциями метро и МЦД-4 Кутузовская

РАБОТКА ТАКАЯ ОФИС ДОМА

Собянин объявил об окончании строительства городского вокзала «Кутузовская»

В Москве уволят водителя после конфликта с участниками СВО


Обсуждается ход реализации в Мордовии проекта по производству преформ для вытяжки оптоволокна

LIVE: Путин проводит встречу с постоянными членами Совбеза России

Песков: Москва и Пекин намерены продолжать диалог по поставкам газа

«Так вкусно»: Путин поблагодарил главу Минсельхоза Узбекистана за фрукты




Скидки на звуковые щетки и зубную пасту для детей от компании "Ревилайн" до 6 июня 2024 года

3 детские зубные щетки "Ревилайн" по цене 2 в магазине "Ирригатор.ру" ко Дню защиты детей

Судебная система России защитила врача «Евроонко» Екатерину Тимофееву, поддержав ее позицию в споре с некой травницей, обещающей вылечить рак с помощью фиточая

Собянин: Новый корпус больницы святого Владимира планируется открыть в 2025 году


Зеленский признал, что у солдат ВСУ едет крыша, и попросил "психиатрического подкрепления"

В Киеве не смогли гарантировать личное присутствие Зеленского на саммите G7

В Киеве допускают, что Зеленский может не попасть на саммит G7 в Италии


Росгвардейцы обеспечили безопасность во время футбольного матча в Москве

Баскетболисты из Лобни завоевали золото на турнире Moscow Open

Дмитрий Вязьмикин – тренер по индивидуальной подготовке молодежного футбола «Локо»

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей


Прямое авиасообщение открыли между Ульяновском и Минском

«Генерал КГБ»: Лукашенко на закрытом совещании объявил, что скоро вступит в войну


Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин рассказал о новых трамвайных линиях в Москве

Собянин объявил об окончании строительства городского вокзала «Кутузовская»

Собянин: Новый корпус больницы святого Владимира планируется открыть в 2025 году


Юбилейный Международный форум «Экология» пройдет в Москве 4 и 5 июня

Бережем нашу природу: какие экологические проекты реализуются в Москве

В хороших общих ИИ жизнь и спасение человечества. Если правильно применять.

1 июня снежного барса можно было увидеть на ВДНХ


Победитель фирменной игры «Авторадио» получил ключи от Oting Паладин

Отмена трех крестных ходов в Самаре закончилась "ответом" свыше: "Терпение у небесной канцелярии кончилось"

Никас Сафронов показал квартиру за 7 млрд, которую отдаст государству

В Истре объявлен электронный аукцион по благоустройству лесопарка


Архангельская область подключается к марафону "Сила России"

В Архангельске подвели итоги III Всероссийского форума «Арктика. Лёд тронулся»

В филиале фонда «Защитники Отечества» в Архангельской области подвели итоги первого года работы

В Архангельске медики России обменялись методиками оказания офтальмологической помощи


Библиотечный бульвар «Любуюсь и горжусь тобой, любимый город» ко Дню города Симферополя

Выставка-представление «Не просто город, а судьба, которой я не устаю гордиться!»

Арт-знакомство «Искусство должно давать счастье и радость»

ВТБ начал выдавать ипотеку на жилье в Крыму


В Истре объявлен электронный аукцион по благоустройству лесопарка

Время Сиять: Откройте для себя свет творчества и вдохновения

Открыта продажа билетов на Фестиваль «Спасская башня — 2024»

Непогода сохранится в Москве до конца понедельника, 3 июня














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *