Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Апрель
2017

Дуг пут до слободе: Како су у царској Русији ослобођени кметови

0

„Руско село је постајало црначка северноамеричка плантажа из доба ујка Тома“, писао је Василиј Кључевски, аутор „Курса руске историје“, о положају руског сељаштва крајем 18. века. У то време је у Русији цветао систем кметства у коме су сељаци по закону били „везани“ за земљу којом су влададе спахије. Судбина сељака је била потпуно препуштена у руке спахијама.

„Везати људе за земљу“

Кметство се у Русији формирало крајем 16. и у првој половини 17. века. Пре тога су сељаци који су радили за земљопоседнике имали право да по сопственој жељи промене газду у време које је за то било предвиђено. Први свод закона Руског царства („Соборное уложение“) у потпуности је 1649. године забранио прелазак сељака.

„Држави је било потребно да веже људе за земљу“, каже историчар Александар Пижиков, главни научни сарадник Института за друштвене науке Руске академије за народну привреду и државну администрацију. Пижиков је за „Руску реч“ објаснио да су сељаци користили могућност да оду од свог газде и често су бежали у тешко приступачна подручја Русије, што даље од феудалаца и државе.

Русија је у 16. и 17. веку ратовала за проширење територије и били су јој потребни сељаци који су у случају рата могли бити регрутовани. „То се исплатило и спахијама јер су сељаци радили за њих“, каже Пижиков. У 17. веку је везивање сељака за земљу одговарало свим утицајним силама Русије.

Живот за друге

Кмет је живео и радио на земљи коју му је дао спахија и за то је плаћао принудним радом или земљарином. Принудни рад је значио да одређени број дана у недељи сељак оре њиву или копа кромпир за земљопоседника, а не за себе. Земљарина је подразумевала да сељак ради како хоће али је обавезан да у одређеном року преда спахији део летине или новца.

У 18. веку се кметство задржало и чак се појачало. На пример, за време Петра I (владао од 1682. до 1725.) проширила се пракса продаје или поклањања сељака. Сам император је кнезу Александру Меншикову поклонио око 100.000 одбеглих сељака. За време Катарине II (1762-1796) племићи су добили право да кажњавају своје сељаке и шаљу их на робију.

Како се коме посрећи

Нису сви сељаци у Русији били кметови. Један број сељака је радио за државу или за императорски двор, а не за спахије. У појединим подручјима, на пример, у Сибиру и на Северу, уопште није било кметства, тј. сељаци су били слободни. Али крајем 18. века ипак је било много кметова. Према пореским документима, кметови су чинили преко 50% становника Русије, у којој је тада живело укупно 40 милиона људи.

Живот кметова је зависио од тога колико су среће имали са газдом. Познат је случај Дарје Салтикове, спахинице са садистичким склоностима, која је до смрти мучила најмање 38 својих сељака (и поред тога што племићи званично нису имали право да убијају сељаке). Салтикова је 1762. године осуђена на казну затвора, али није само она тукла и понижавала сељаке. Сељаци готово да нису имали никаква права у односу на спахије.

Па ипак, историчар Александар Пижиков сматра да је Кључевски претерао упоредивши руске кметове са робљем у Северној Америци. „Наравно, сељаци су живели тешко“, слаже се Пижиков. „Међутим, они ипак нису били третирани као ствар. Имали су земљу на којој су живели и радили, мада не увек за себе“. Поједине спахије су се према сељацима опходиле са наклоношћу, пружале су им могућност да стекну образовање, па чак и помагале да постану слободни људи.

Тешки покушаји реформи

Павел I је предузео први покушај да олакша живот кметова потписавши 1797. године Манифест о тродневном принудном раду. Он је забранио спахијама да приморавају сељаке да недељом раде за газду, а за остале дане у недељи је заповедио да се деле на једнаке делове, тј. да сељак три дана ради за спахију, а три за себе.

Александар Пижиков истиче да је манифест Павла I са једне стране значајан јер је први пут показао да цар покушава да ограничи власт спахија над сељацима. Са друге стране, спахије се нису строго придржавале тог документа јер он није подразумевао никакве норме кажњавања у случају кршења.

Готово симболичан значај су имале и касније иницијативе руских императора. На пример, „Указ о слободним орачима“ Александра I (1803) дао је спахијама право да пуштају сељаке на слободу, али спахије нису журиле да га примене. Само 1,5% свих зависних сељака добило је слободу док је важио овај указ.

Преломни тренутак

Пижиков подсећа да је Русија задржала кметство до 1861. године, тј. дуже од других великих европских сила. Како истиче овај историчар, руски императори су навикли да се ослањају на племићку елиту, а значајан део те елите је имао своје кметове и није желео да мења постојећи поредак. Држава није хтела да иритира племиће и зато није дирала њихове привилегије.

Све је променио Кримски рат 1853-1856. године, када је Русија претрпела пораз од Британске империје и Француске. Један од разлога пораза, истиче историчар Александар Орлов, био је везан за економију. Русија је и даље била аграрна и полуфеудална држава, тако да је њена индустрија заостајала од европских земаља које су доживеле индустријску револуцију.

Потреба за реформама је постала очигледна, као и незадовољство народа. Александар II је по доласку на престо 1855. године рекао: „Боље је да се кметство укине одозго него да чекамо када ће оно само почети да се укида одоздо“.

Одложена слобода

После дугог периода припрема реформа је била окончана. Александар II је 1861. године потписао Манифест о укидању кметства. Тада је слободу добило 23 милиона кметова, а они су чинили 34% становништва империје.

Међутим, сељаци су и даље остали у зависном положају. Земља на којој су живели још увек је била у власништву спахија, тако да су морали или да је откупе, или да је напусте и оду да раде у градове.

Реформа је изазвала масовно незадовољство сељака, тако да је после ње у земљи било много бунтова. Многи су били уверени да је цар ослободио сељаке „стварно“, тј. са све земљом, а да су проклете спахије сакриле од народа истину. Сељаци су откупљивали земљу у наредних 45 година, тј. све до 1906, када су после народних побуна и револуције 1905. године власти укинуле плаћање за земљу.







Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Команда Центрального округа Росгвардии стала призером на чемпионате по пожарно-спасательному спорту в Москве (видео)

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Правильная эксплуатация грузовых шин позволит продлить срок их службы

Третья Московская неделя моды: масштабное событие с участием дизайнеров из России и мира пройдет в октябре

На европейских курортах жители начали обносить улицы цепями, запрещая туристам туда заходить: романтический отдых закончился


Man City star James McAtee lined up for dream Champions League transfer after Sheffield United relegation

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced

When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival


Прокуратура не будет требовать уничтожить “Вредные советы” Остера

Одна ночь на Вуоксе

В Челябинской области трансгендеру вынесен приговор за поджог военкомата

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева


Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х

Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Мафия-НН: отличная команда сплоченных коллег, которые стали друг другу почти как семья.

Today's Wordle answer for Thursday, May 30


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты


Последний секрет. Пять знаменитостей, чьи могилы были утрачены

Сергей Собянин: фонд музея "Царицыно" собрал 61 тыс. произведений искусства

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.


Правление Газпрома рассмотрело ход работ по газоснабжению и газификации субъектов РФ в 2024 г.

Защита замглавы Генштаба ВС РФ Шамарина обжаловала его арест

НСА: в рамках XIX Международной Конференции по страхованию состоялось обсуждение зарубежного опыта развития агрострахования

В Москву на смену изнуряющей жаре придут грозы


Медведев на отказе серба Кецмановича вышел в третий круг «Ролан Гаррос»

Андреева назвала важнейшей в карьере победу над Азаренко на "Ролан Гаррос-2024"

Рыбакина, Путинцева и Бублик стартуют на Ролан Гаррос. Кто в соперниках и чего ждать?

Последний танец Надаля и юбка Сюзанн Ленглен: 6 важных фактов о «Ролан Гаррос»-2024


Поездки на речном транспорте включили в абонемент «МультиТранспорт» в Москве

В Москву на смену изнуряющей жаре придут грозы

Дом по программе реновации построят в Ярославском районе

Технический Форум «Технологии внутрискважинных работ. ГРП и ГНКТ и заканчивание скважин» состоялся в Москве


Музыкальные новости

Сергей Лазарев рекомендовал Казань для отпуска выходного дня

Певица Валерия и Иосиф Пригожин улетели из России в Турцию

60 сосисок и чёрный хлеб: раскрыт райдер рэпера Басты

Mash: певица Алсу и ее супруг Абрамов поделят при разводе 2 дома и 2 квартиры


«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты


Ctrl2GO Solutions и РусГидро подписали соглашение о сотрудничестве

Компании Группы "Интеррос" взяли ряд наград премии FINAWARD

Почта России помогла маленькому жителю Перми встретиться с футболистами ЦСКА

Чемпионская ночь! В Оренбурге «Кама» в рамках командного боксерского турнира «Кубок Победы» разгромила «Сталинград» – 5:0


Студенческий педагогический отряд МГППУ «Инфинити»: готовы покорять целину!

Руководство Краснодара посетило китайский Харбин. Рассказываем подробности

МегаФон привёз спасателям и пожарным грузовик связи

Первые покупатели получили ключи от SWM G01F


Многодетная мать из Тверской области поблагодарила Путина поддержку семей

Путин оценил идею создания в Москве памятника из советских монет к юбилею Победы

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о суверенной финансовой системе в России

Создать комфортные условия для исследований и обучения



Раз нет протестов, будут санкции: как навальнисты и команда Ходорковского меняют стратегию борьбы с Россией


Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Новости фармацевтики в России и в мире

Онколог Марина Шорина: «Раковая опухоль потребляет колоссальное количество энергии из запасов человека»

В РУМЦ МГППУ действует правовой просветительский лекторий для студентов с инвалидностью и сотрудников вузов-партнеров


В Польше заявили о зловещем плане Киева

НАТО оказалась не готова к войне с Россией. Тайное соглашение США и Киева: Враг нацелился на Белгород - источники


VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Представители KAMA TYRES приняли участие в 57-й легкоатлетической эстафете

Волонтеры Президентской академии в Санкт-Петербурге вносят свой вклад в развитие и повышение доступности спорта для граждан

Больше всего работников с креативными идеями работает в ритейле и спорте



Сергей Собянин назвал победителей конкурса «Педагоги года Москвы»

Собянин: Число пользователей портала «Малый бизнес Москвы» превысило 200 тысяч

Собянин: Фонд музея-заповедника «Царицыно» собрал 61 тыс. произведений искусства

Пожарной охране Москвы исполнилось 220 лет — Сергей Собянин


Электромобиль Xiaomi SU7 начали продавать в России

Руководство Краснодара посетило китайский Харбин. Рассказываем подробности

В арктическую экспедицию Росатома может отправиться школьник из Приамурья

«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»


Деревню Головково под Солнечногорском благоустроят в 2024 году

На Западе раскрыли, для чего США отправили своих военных советников в Минобороны Армении

На летние веранды ресторанов и кафе возвращается алкоголь

Дом по программе реновации построят в Ярославском районе


ТСД промышленного класса Saotron RT-T60

Прокуратура Архангельской области и Ненецкого автономного округа 31 мая 2024 года в г. Нарьян-Мар проведет прием граждан и «Горячую линию» по вопросам защиты прав и законных интересов несовершеннолетних

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

XXXIII Церемония «Хрустальная Турандот» объявит победителей сезона 2023/2024


Банки начали выдавать ипотеку на жилье в Крыму

Портативный сканер штрих-кодов Heroje H133U на базе CMOS-матрицы

Выставка-предупреждение «Пожарная безопасность», В рамках Федеральной информационной противопожарной кампании «Останови огонь».

Сожалеют, что бросающих черепах не бросили в тюрьму


Деревню Головково под Солнечногорском благоустроят в 2024 году

В Москву на смену изнуряющей жаре придут грозы

У нас как в деревне дураков: Творится полная вакханалия

Правление Газпрома рассмотрело ход работ по газоснабжению и газификации субъектов РФ в 2024 г.














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *