Тошкентда уч давлат сув-энергетика мулоқоти янги босқичга чиқди
Тошкент шаҳрида Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистон энергетика вазирларининг уч томонлама учрашуви, шунингдек уч мамлакатнинг сув-энергетика йўналишига масъул идоралари раҳбарлари иштирокида кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди. Мазкур мулоқот минтақада сув ва энергия мувозанатини сақлаш, тизимнинг барқарор ишлашини таъминлаш каби долзарб масалаларни кун тартибига чиқарди.
Музокараларда Қозоғистон энергетика вазири Ерлан Аккенженов, Қирғизистон энергетика вазири Таалайбек Ибраев, Ўзбекистон энергетика вазири Журабек Мирзамахмудов қатнашди. Шунингдек, йиғилишга Тожикистон энергетика вазири Далер Жума ҳам таклиф этилди. Бу эса муҳокамаларнинг минтақавий қамрови кенгайиб бораётганини кўрсатади.
Учрашувда томонлар сув-энергетика ресурсларини бошқариш бўйича уч томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва келгуси режаларини атрофлича кўриб чиқди. Айниқса, минтақавий энерготизимнинг барқарор, узлуксиз ва мувозанатли ишлашини таъминлаш масаласига алоҳида урғу берилди. Чунки Марказий Осиёда мавсумий юклама ўзгариши ҳам электр таъминотига, ҳам сувдан фойдаланиш режимига бирдек таъсир қилади.
Муҳокамалар давомида ишлаб чиқарувчи қувватларнинг иш режимларини ўзаро мослаштириш, сувдан фойдаланиш бўйича келишилган параметрларга қатъий риоя қилиш, шунингдек умумий ёндашув ва мувофиқлашган механизмларни ишлаб чиқиш мавзулари кўтарилди. Бунда гап фақат “режа” ҳақида эмас — амалда тизимни бир маромда ушлаб туришга хизмат қиладиган аниқ мувофиқлашув ҳақида кетмоқда.
Томонлар мавсумий юкламалар шароитида ўзаро қўллаб-қувватлаш ва тезкор ҳамкорлик айниқса муҳим эканини таъкидлади. Шунингдек, трансчегаравий дарёларда барқарор сув режими сақланиши энергетик хавфсизлик нуқтаи назаридан ҳал қилувчи омил экани алоҳида қайд этилди. Яъни сувдаги бир “силжиш” кейин энергияда ҳам сезилиши мумкин — буни ҳамма яхши тушуняпти.
Учрашув якунида иштирокчилар Марказий Осиё сув-энергетика тизими ишончлилигини мустаҳкамлашга қаратилган конструктив мулоқотни давом эттириш, яхши қўшничилик руҳида ҳамкорликни янада кучайтиришга содиқ эканини тасдиқлади. Йиғилиш натижалари бўйича эришилган келишувларни мустаҳкамловчи уч томонлама протокол имзоланди.
Қисқаси, Тошкентдаги мулоқот “энергия борми-йўқми” деган кундалик саволдан ҳам кенгроқ маъно касб этди: минтақа барқарорлиги, сув-энергетика балансини бирга ушлаш ва ўзаро ишончни мустаҳкамлаш йўлида навбатдаги амалий қадам ташланди.