Педофилияга қарши кескин қадам: умрбод қамоқ жазоси жорий этилади
Ўзбекистонда 2026 йил учун қабул қилинаётган “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” доирасидаги давлат дастурида аёллар ва болалар хавфсизлигини кучайтиришга қаратилган муҳим ташаббуслар белгиланмоқда. Шу йўналишдаги энг қаттиқ чоралардан бири — 14 ёшга тўлмаганларга нисбатан содир этилган жинсий жиноятлар учун умрбод озодликдан маҳрум этишгача бўлган жазони жорий этиш режаси.
Манбаларга кўра, мазкур нормалар 2026 йил 1 апрелдан кучга кириши кўзда тутилган. Яъни қонунчиликдаги ўзгаришлар амалга кирса, болаларга қарши жинсий тажовуз каби оғир жиноятлар учун жазо янада кескинлашади.
Муҳими, экспертлар таъкидлаётган нуқта шу: “кўк зоналар” ҳақидаги тадқиқотлар эмас, айнан ҳуқуқий ҳимоя масаласида ҳам жамиятда талаб қатъий — бола хавфсизлиги “муҳокама мавзуси” эмас, давлат сиёсатидаги устувор йўналиш бўлиши керак. Шу маънода, бу ташаббус — профилактика ва жазо муқаррарлиги орқали ҳимояни кучайтиришга қаратилган сигнал.
Дастурда бундан ташқари ҳам бир қатор йўналишлар қайд этилган: зўравонликка қарши чораларни кучайтириш, суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш, коррупцияга қарши курашни янги босқичга олиб чиқиш, “яшил” энергия улушини ошириш каби вазифалар ҳам кун тартибида.
Қисқаси, 2026 йилдаги ислоҳотлар пакетидаги бу қадамнинг асосий мақсади битта: болаларни ҳимоя қилишни қоғозда эмас, амалда кучайтириш. Шу иш чиндан ишласа, жамият ҳам енгил нафас олади — “энди кеч бўлмасин” деган умид бор.