«Насаф» Шаржада характер кўрсатиб сўнгги дақиқаларда ғалаба қозонди
Элит Осиё Чемпионлар лигасининг 8-турида «Насаф» БААда «Шаржа» меҳмони бўлиб, жуда драматик ва асабларни синайдиган учрашувда 2:1 ҳисобида ғалаба қозонди. Бу беллашув «аждарлар» учун нафақат навбатдаги ўйин, балки жамоанинг руҳий кучини ҳам кўрсатиб берадиган ҳақиқий синов бўлди.
Учрашувда ҳисобни биринчи бўлиб ўзбек клуби очди. 30-дақиқада Бобир Абдухолиқов рақиб дарвозасини ишғол қилиб, «Насаф»ни олдинга олиб чиқди. Голдан кейин «аждарлар» ўйинни тартибга солишга, ҳимояда жипс бўлиб, тезкор қарши ҳужумлар орқали хавф туғдиришга уринди.
Бироқ «Шаржа» ҳам осон таслим бўладиган жамоа эмаслиги маълум. Иккинчи бўлимда мезбонлар босимни оширди, ҳаракатни тезлатди, майдон марказида курашни кучайтирди. Натижада 80-дақиқада Кайо Лукас пенальтидан фойдаланиб, мувозанатни тиклади — 1:1. Шу пайтда ўйин тақдири «бир эпизод»га қараб қолгани сезилиб турди: ким руҳан бақувват бўлса, ўша олади.
«Насаф» эса айнан шу ерда характер кўрсатди. Босимга тушиб қолмади, аксинча, ўйин охирида яна бир бор “ўз сўзини” айтди. 87-дақиқада Диёрбек Абдуназаров ғалаба голига муаллифлик қилди ва «аждарлар» Шаржада қимматли 3 очкони қўлга киритди — 2:1. Мухлислар учун эса бу гол — “охиригача ишонсанг, барибир баҳони топасан” деган кайфиятнинг ўзгинаси бўлди.
Ушбу натижадан сўнг «Насаф» турнирнинг умумий жадвалида 4 очко билан 11-ўринни эгаллаб турибди. Лекин вазият ҳали ҳам қаттиқ: агар «Аш Шорта» ўз майдонида «Ад Дуҳайл»ни мағлуб этса, «Насаф» сўнгги ўринга тушиб кетиши мумкин. Яъни ғалаба қувонтирди, аммо ҳисоб-китоблар ҳамон жуда кескин.