Je v Česku vůbec něco české? Tohle vše patří Němcům
Jako první jsou na řadě Němci - nejen proto, že jsou našimi sousedy, ale především proto, že podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) jsou to právě Němci, kdo do Čech sype nejvíc peněz.
Asi každý ví, že mladoboleslavská škodovka je už řadu let součástí německého Volkswagenu. Ale málo se ví, kolik do podniku Němci vlastně nalili peněz.
A je to pořádný balík - podle údajů agentury CzechInvest, která spadá pod MPO, Volkswagen v průběhu let do škodovky a přidružených firem investoval závratných 29 miliard korun a pomohl tak vytvořit několik tisíc pracovních míst.
http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Oct2015/1797495.jpg?d41d
"Za 22 let u nás němečtí investoři investovali přes 200 miliard a díky tomu vytvořili více než 53 tisíc pracovních míst,“ pochvaluje si ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Němcům u nás ovšem nepatří zdaleka jen automobilka sídlící severovýchodně od Prahy. Němci totiž například již od roku 1992 ovládají tradiční českou značku Barum, která patří do skupiny Continental.
Prazdroj kupují Američani! Rekordní obchod za 2,5 bilionu
Velká část Čechů si nejspíš vůbec neuvědomuje, že když jdou nakupovat, chodí vlastně mezi regály německých obchodů - u Kauflandu to ještě příliš nepřekvapí, Němcům ovšem patří i Globus, Billa, Lidl, Penny Market nebo Makro.
Z dalších velkých německých společností působí v českých luzích a hájích třeba Siemens, Bosch, RWE nebo T-Mobile patřící Deutsche Telekomu.
"Na německých investicích je zajímavé to, že zůstaly stabilní, i když udeřila ekonomická krize. Pozitivním znamením je také to, že čím dál častěji u nás Němci investují do výzkumu a vývoje, tedy do oblastí, které si donedávna nechávali pro sebe," těší ministerstvo průmyslu a obchodu.