Астрономи вперше побачили народження нової планетної системи
Астрономи вперше отримали можливість спостерігати зародження планетної системи навколо далекої зірки, про що повідомляє видання The Guardian.
Перші ознаки утворення кам’янистих планет були зафіксовані в газовому диску молодої зірки Hops-315, схожої на наше Сонце. На думку вчених, це унікальна нагода зазирнути в початкові етапи формування нашої Сонячної системи.
На знімках, отриманих за допомогою телескопів ALMA, ця новонароджена система виглядає як мерехтливий світлячок у безмежній темряві космосу.
«Ми вперше безпосередньо побачили гарячу зону, де народжуються кам’янисті планети, подібні до Землі, навколо молодих протозірок, — зазначила керівниця дослідження Мелліса МакКлюр із Лейденської обсерваторії в Нідерландах. — Ми можемо впевнено стверджувати: перші кроки до утворення планет відбуваються саме зараз».
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» (НАСА) та телескопи Європейської південної обсерваторії в Чилі об’єднали зусилля, щоб розгледіти зародки планет навколо Hops-315. У її газовому диску дослідники виявили газ оксиду кремнію та кристалічні силікати — речовини, які, ймовірно, стали основою для перших твердих матеріалів у нашій Сонячній системі понад 4,5 мільярда років тому.
Поки що неможливо точно передбачити, скільки планет сформується навколо Hops-315. Однак, за словами МакКлюр, враховуючи розміри її газового диска, який можна порівняти з диском нашого Сонця, протягом найближчого мільйона років навколо зірки може з’явитися до восьми планет.
Hops-315 — це жовтий карлик, подібний до Сонця, але значно молодший: його вік становить від 100 до 200 тисяч років. Зірка розташована приблизно за 1370 світлових років від Землі.