Главные новости Оленегорска
Оленегорск
Август
2023
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
19
20 21 22 23 24 25
26
27 28 29 30 31

Місяць без Росії. План Б і надія на Ердогана: що відбувається із зерновою угодою

Місяць без Росії. План Б і надія на Ердогана: що відбувається із зерновою угодою

Фото: зернова угода паралізована через демарш Росії (Getty Images)

Автор:

Данило Крамаренко Місяць тому Росія вийшла із зернової угоди та розпочала черговий виток ескалації. Але після ударів по портовій інфраструктурі Україна “показала зуби” – підготувала план Б та підірвала російське панування на Чорному морі.

Про роботу зернової угоди, чому Росія вийшла з неї та про нові можливі маршрути аграрного експорту, – у матеріалі РБК-Україна.

Як працювала зернова угода

З початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року Росія заблокувала українські порти на Чорному морі. Це призвело до повної зупинки морського експорту, на який припадала більшість поставок зерна. За оцінками ООН, лише в порту Одеси станом на липень 2022-го накопичилося понад 20 млн тонн зернових.

Альтернативних потужностей критично не вистачало. Наприклад, за травень минулого року наземними шляхами та через річкові порти вдалося вивезти лише 1,8 млн тонн аграрної продукції.

Україна є одним із головних постачальників зерна. За 2021 рік було продано близько 50 млн тонн. Проблеми з морським експортом призвели до зростання світових цін більш ніж на 20% і загрожували голодом у низці країн, зокрема Північної та Східної Африки.

Зернову угоду уклали в липні 2022 року за посередництва Туреччини та ООН. Причому Україна та Росія не підписували жодних двосторонніх документів. Обидві країни окремо домовлялися із посередниками. Фото: схема зернового коридору через Чорне море (інфографіка Anadolu Agency)

Перше судно з українським зерном вирушило безпечним маршрутом 1 серпня з порту Одеси. І майже протягом року структура експорту була досить простою: 50% зерна через глибоководні порти зернової угоди – Одеса, Чорноморськ та Південний

25% через порти на Дунаї – Рені та Ізмаїл

25% через західні кордони з наступним транзитом до портів країн Євросоюзу Зерновий коридор довжиною 310 морських миль і шириною 3 милі простягнувся від портів Одеси, Чорноморська та Південного до турецького Стамбула. За час дії угоди за ним вивезли близько 33 млн. тонн продукції.

Кораблі із зерном перевіряли інспектори Спільного координаційного центру у Стамбулі за участю представників України, Росії, Туреччини та ООН. Українська сторона неодноразово звинувачувала російських інспекторів у затягуванні перевірок, що призводило до великих черг та затримки поставок. А також наполягала на розширенні угоди на інші порти – Миколаїв та Ольвія.

Спочатку угоду укладали на 120 днів, пізніше продовжували ще раз на такий самий термін та двічі на 60 днів. У жовтні 2022-го Росія після ударів по військових кораблях призупиняла свою участь. Однак завдяки підтримці Туреччини та ООН експорт не припинявся, і Москва за кілька днів повернулася до угоди.

Остаточно із Чорноморської зернової ініціативи вона вийшла 17 липня 2023 року.

Чому Росія вийшла з угоди

Російська сторона погрожувала зривом угоди майже одразу після її старту. Згідно з її домовленостями з ООН, організація мала допомогти з російським експортом, у тому числі розблокувати експорт аміачних добрив, які Москва постачала на Захід.

До повномасштабного вторгнення приблизно 70% експорту російського аміаку забезпечував трубопровід Тольятті-Одеса. Але з початком бойових дій Україна заблокувала та відмовлялася відновлювати його роботу на прохання ООН. Восени минулого року президент Володимир Зеленський припускав, що труба може знову запрацювати, якщо сторони проведуть обмін полоненими за формулою “всіх на всіх”.

У квітні російські погрози стали акцентованішими. Міністерство закордонних справ висунуло п’ять ключових вимог для продовження угоди, які передбачали часткове скасування санкцій: підключення Россельхозбанка до системи платежів SWIFT

відновлення поставок сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування

скасування обмежень на страхування та перестрахування судів із російським зерном, а також скасування заборони на захід російських суден у порти ЄС

поновлення роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса

розморожування зарубіжних активів та рахунків компаній з Росії, пов’язаних з виробництвом та доставкою продовольства та добрив Фото: президент Росії Володимир Путін вимагає зняти санкції в обмін на відновлення зернових угод (Getty Images)

За даними Reuters, у травні Україна нібито була готова розблокувати трубу Тольятті-Одеса в обмін на розширення зернової угоди на інші порти. У результаті 17 числа угоду продовжили на 60 днів, тобто до 17 липня.

За кілька днів до закінчення терміну генсек ООН Антоніу Гутерреш пропонував Росії не виходити з угоди в обмін на підключення Россельхозбанка до SWIFT. Однак на тлі нової атаки на Кримський міст Москва відмовилася продовжувати участь.

З 18 липня російська сторона офіційно вийшла з угоди, відкликала своїх інспекторів із Спільного центру у Стамбулі, а також гарантії безпеки для цивільних судів у Чорному морі.

Після цього подновилися систематичні удари по портах, портовій та зерновій інфраструктурі півдня України. Зокрема, у ніч на 19 липня росіяни завдали комбінованих ударів по портах Одеси та Чорноморська, потім атакували дунайські порти в Рені та Ізмаїлі. Як цинічно заявив представник місії РФ в ООН Дмитро Полянський, ракети і дрони били нібито через те, що там зберігалися озброєння.

Тоді ж російський президент Володимир Путін повторив, що його країна повернеться до угоди після того, як будуть виконані всі вищезазначені умови. На його думку, чорноморська ініціатива “втратила всяке значення”, оскільки РФ готова замістити українське зерно на світовому ринку.

“Він (Путін – ред.) – справді неадекватна людина. Зі своїм оточенням, у якому люди заробляють великі гроші на таких ось блокуваннях (зернового коридору, – ред.). Дуже прагматичне коло людей, яке в цьому живе, і поки йде війна, вони заробляють великі гроші”, – говорив український президент Володимир Зеленський, критикуючи слабку світову реакцію на зрив угоди.

Ескалація на морі: обмін погрозами та реальні інциденти

За кілька днів після виходу з угоди міністерство оборони Росії оголосило , що кораблі, що йдуть в порти України, будуть розглядатися “як потенційні перевізники військових вантажів”. І, відповідно, країни, які направляють такі судна, – як залучені до війни на боці України.

Українська сторона запровадила дзеркальні заходи. І з 21 липня всі кораблі, які прямують у напрямку російських портів і портів на окуповану територію, також розглядаються як такі, що перевозять військові вантажі. Крім того, Київ заборонив судноплавство у північно-східній частині Чорного моря та районі Керченської протоки. А 5 серпня оголосив військову загрозу для портів Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі та Тамань.

До цього морські дрони атакували великий десантний корабель “Оленегорский горняк” біля Новоросійська та танкер SIG у районі Керченської протоки . Щодо останнього, то джерела РБК-Україна підтвердили, що це була спецоперація СБУ та Військово-морських сил.

За даними британської розвідки, ці атаки показують, що Україна намацала слабку ланку Росії у військовій логістиці на Чорному морі. Як зазначало видання Financial Times, ураження корабля біля Новоросійська вперше поставило інфраструктуру експорту нафти під загрозу. А Reuters пише про великі проблеми Росії із вивезенням зерна, оскільки військові дії вже ведуться у безпосередній близькості від її маршрутів. Очевидно у зв’язку з тим, що бойові можливості України зросли порівняно з тим, що було роком раніше.

Черговий виток ескалації стався вчора, 13 серпня, коли Росія реалізувала свої погрози. Вранці близько 06:40 у південно-західній частині Чорного моря було зупинено вантажне судно Sukru Okan під прапором Палау, яке прямувало до порту Ізмаїла. Причому зупиняли його зі стрільбою. Для огляду піднімали вертоліт, група російських перевірила суховантажне судно, після чого воно змінило пункт призначення на румунський порт Суліна. Фото: російський флот зупинив судно Sukru Okan (marinetraffic.com)

За заявою міністерства оборони Туреччини, судно прямувало до Румунії, і офіційні особи розслідують інцидент. В Офісі президента України назвали зупинку зі стрільбою актом піратства, а віце-прем’єр та міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков закликав ООН жорстко відреагувати на дії РФ.

Спікерка Сил оборони півдня Наталія Гуменюк звернула увагу на те, що, окрім російських джерел, ніхто офіційно не коментував зупинку цивільного судна. Тому така демонстрація агресії може бути елементом гібридної війни.

Сьогодні з офіційною заявою виступило МЗС України.

“ВМС РФ грубо порушили Статут ООН, Конвенцію ООН з морського права та інші норми міжнародного права. Такі дії стали черговим прикладом цілеспрямованої політики Росії щодо створення загроз свободі навігації та безпеки торговельного мореплавства у Чорному морі”, – йдеться у ньому.

МЗС наголошує, що Росія має бути позбавлена можливості блокувати міжнародні маршрути у Чорному морі.

Український план Б

У відповідь на вихід Росії із зернової угоди Україна направила ООН та Туреччині пропозицію продовжити її у тристоронньому форматі. Як заявив Володимир Зеленський, українська частина залишається чинною і для її реалізації необхідний тиск на РФ.

Як варіант – вивіз зерна може продовжитись під страхові гарантії України. Зокрема, створено спеціальний фонд на 20 млрд гривень. Як пояснював прем’єр Денис Шмигаль, раніше за бюджетні кошти було застраховано судна, що прямували до портів Рені та Ізмаїла, і аналогічний крок можуть реалізувати в рамках чорноморської ініціативи. Ще 19 липня Зеленський казав про розробку детального плану відновлення морського експорту. На його думку, для безпеки перевезень могли застосовуватися військові конвої. Однак, як писав Bloomberg, турецький флот навряд чи погодиться супроводжувати кораблі із зерном.

Першим про альтернативні маршрути повідомило видання The Guardian із посиланням на лист України до Міжнародної організації судноплавства ООН. Згідно з ним, на тимчасовій основі будуть встановлені маршрути через територіальні води Румунії, тобто ближче до узбережжя. Фото: кораблі йтимуть ближче до узбережжя Румунії (Getty Images)

Коридори для цивільних судів були відкриті 10 серпня, але із застереженням.

“На протяжності всіх маршрутів зберігається військова загроза та мінна небезпека з боку Російської Федерації”, – йшлося у повідомленні Військово-морських сил.

Насамперед маршрути призначені для виходу кораблів, які застрягли у портах Одеса, Чорноморськ та Південний. А до проходу допускатимуться кораблі, власники чи капітани яких погоджуються на ризик.

“Коридор буде прозорим, ми поставимо камери на кораблі і буде трансляція, щоб показати, що це суто гуманітарна місія і не має військової мети”, – говорив речник командування ВМС Олег Чалик.

А 12 серпня стало відомо про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися гуманітарними коридорами. За словами представника ВМС Дмитра Плетенчука, прохід кораблів здійснюватиметься під наглядом українських військових. Він також із міркувань безпеки не розкрив деталі про кількість суден, що пройшли реєстрацію. І додав, що поки не відомо, скільки діятимуть такі маршрути.

До цього міністр закордонних справ Дмитро Кулеба стверджував, що заради зернового експорту Україна готова на будь-які ризики. Начальник військової розвідки Кирило Буданов казав, що поставки продовжаться, подобається це Росії чи ні. А радник голови ОП Михайло Подоляк натякав, що у разі атаки на цивільні судна Чорноморський флот РФ буде знищено.

Зазначимо, що після 17 липня цивільне судноплавство в українській акваторії фактично паралізовано. За даними OSINT-аналітиків, з того часу єдиним судном, яке перетнуло море прямим курсом і допливло до України, стало ізраїльське суховантажне судно Ams1. На даний момент воно знаходиться біля Ізмаїла.

План Ердогана

Тим не менш, ще є надія на повноцінне відновлення зернової угоди. І пов’язана вона із позицією президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Ще в середині липня він називав угоду історичною та обіцяв, що обговорить її продовження на серпневій зустрічі з Путіним.

“Думаю, не буде перебільшенням сказати, що президент Ердоган, мабуть, єдина людина у світі, яка може переконати Путіна повернутися до чорноморської зернової ініціативи… Ми знаємо, що турецька дипломатія співпрацює з російською”, – говорив днями Дмитро Кулеба. Фото: президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана називають єдиним, хто може вплинути на Путіна (Getty Images)

Минулого тижня Ердоган заявив, що зацікавлений у відродженні угоди у розширеному масштабі. Після телефонної розмови з російським президентом він зазначив, що контакти для перезапуску ініціативи з більшим охопленням продовжуються. І зважаючи на все, йдеться про те, щоб закласти позитив від зернової угоди в основу припинення вогню між Росією та Україною.

“На жаль, раніше принципу лояльності не дотримувався. Не було зроблено жодних дипломатичних кроків, щоб перетворити позитивну атмосферу, створену чорноморською ініціативою, на припинення вогню, а потім і на сталий мир”, – додав він, явно маючи на увазі те, що ООН не виконала частина своєї угоди з Росією.

Ситуацію може переламати особиста зустріч Путіна та Ердогана. Згідно з останніми даними, візит російського диктатора до Анкари планується найближчими днями. І, як пише Milliyet, Анкара напередодні візиту активізувала дипломатичну роботу щодо відновлення зернової угоди.

Але очевидно, що Україні слід зосередитись на тому, як забезпечити роботу альтернативних маршрутів, і не дуже розраховувати на Ердогана. Принаймні після того, як ще за три дні до демарша Росії він казав про згоду Путіна продовжити участь в угоді. Источник: www.rbc.ua







В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе


Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду

Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России

Зубные щетки Revyline Perfect DUO и зубная паста Organic Detox против кариеса в Назрани

Proenza Schouler Pre-Fall 2024


Creepy King Charles Painting Is Vandalized by Radical Animal Rights Activists, Gets a Cartoon Face and Speech Balloon!

Virtual Luck: Exploring Vavada Casino

Vavada Casino: a Leader in the Online Gaming Industry

McDonald's Grimace showed Mets fans what happens when something goes right this season


Храм Преображения Господня в Коммунарке

Гроза роскошных седанов от BMW и Mercedes-Benz. История Fiat 130

Heroje H288BW- портативный сканер штрих-кодов с интерфейсом Bluetooth

Бывшие сотрудники ФСИН выходят по УДО, их обвиняли в организации пыток


По аниме и манге «Кайдзю № 8» выпустят PC и мобильную игру — Kaiju No. 8 THE GAME

Моя Говорящая Кошка 3.2

MMORPG Tarisland выпустили в Китае раньше времени

Age of Sail: Navy & Pirates 1.0.1.13


Монтаж димоходів та вентиляційних систем у Києві


«Больше, чем путешествие»: как я съездила в отпуск бесплатно

Nordwind начала летать между Казанью и Мурманском

Прогноз погоды в Мурманске на 15 июня

Прогноз погоды в Мурманске на 16 июня


Фестиваль саамской музыки и культуры прошел в Мурманской области

Фестиваль саамской культуры прошел в Оленегорске

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

В честь 65-летия поискового движения Мурманской области губернатор Андрей Чибис встретился с активистами регионального поискового движения


В честь 65-летия поискового движения Мурманской области губернатор Андрей Чибис встретился с активистами регионального поискового движения

На трассе «Кола» под Оленегорском организуют реверсивное движение

Совет муниципальных образований Мурманской области возглавит Александр Самарин

Юные ковдорчане представят Мурманскую область на окружном полуфинале военно-патриотической игры «Зарница 2.0»


Теннисисты Рублев, Хачанов и Самсонова не сыграют на Олимпиаде-2024

Саснович победила на старте квалификации турнира WTA-500 в Берлине

Елена Рыбакина «заменила» Геннадия Головкина

Теннисистка Самсонова вышла в финал турнира в Хертогенбосхе


8 сентября в Оленегорске пройдут довыборы в Облдуму

Глава Оленегорска Иван Лебедев станет заместителем главы Мурманска

В Заполярье началась экспедиция на место базирования зенитчиков в Великой Отечественной

Яркое событие в Оленегорске: в городе прошел фестиваль саамской музыки и культуры


Музыкальные новости

Подняли с Пола: юбилейный раритет Маккартни и блуждания Билли Айлиш

Создание сайта. Создание сайта с нуля. Создание веб сайта.

«Всю жизнь я зарабатывал пением и… легким аферизмом». Прохор Шаляпин раскрыл источники дохода в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3

Рэпер Моргенштерн заявил, что у него на счетах находится примерно 9 млн долларов


Теннисистка из Оленегорска поедет на Олимпиаду в Париж

Под Оленегорском произошло массовое ДТП. Есть пострадавший

12 нарушителей пожароопасного режима нашли в лесах Мурманской области

В массовой аварии под Оленегорском пострадал человек


«Магнит» планирует строительство нового склада в Ленобласти

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе

Те самые русские с флагами на матче-открытия Евро — мы их нашли! Как попали на стадион и как реагируют вокруг?

В Москве тушат пожар в здании у метро «Динамо»


Расписание движения пригородных поездов СЗППК изменится с 11 по 12 июня 2024 года

В массовой аварии под Оленегорском пострадал человек

Из Москвы в Мурманск можно доехать на поезде со своим автомобилем

Информация о дорожно-транспортных происшествиях, произошедших на территории Мурманской области 13 июня


Представителей малого и среднего предпринимательства приглашают принять участие в опросе о потребности в кадрах

Путин присвоил начальнику заполярной полиции новое звание

Муфтий Гайнутдин пожелал Путину помощи Аллаха для побед

Путин по телефону обсудил с президентом Киргизии взаимодействие в рамках ЕАЭС




Губернатор Андрей Чибис поблагодарил и наградил медицинских работников Заполярья в преддверии профессионального праздника

Сегодня в Мурманске откроют мобильный медицинский кабинет

Боли в спине и суставах? Рассказываем, кто вам сможет помочь: интервью с главным врачом клиники «Эксперт» в Карелии

Количество выздоровевших от коронавируса снизилось в Заполярье


Трамп назвал Зеленского «величайшим торговцем» и пообещал разобраться с траншами Киеву


Теннисистка из Оленегорска поедет на Олимпиаду в Париж

Летом — тренажеры, зимой — лыжи: в Мурманской области построят всесезонную турбазу

Команда детского технопарка «Кванториум-51» - серебряный призер чемпионата по профессиональному мастерству «Профессионалы»

Мурманчане отметили День России


Лукашенко обратился к Рамафосе


Губернатор Андрей Чибис передал администрации Кольского района новый общественный транспорт и коммунальную технику

Магомедсалам Магомедов: «Реализация государственной национальной политики в Мурманской области ведётся системно – работает губернатор, работает команда»

Губернатор Андрей Чибис поздравил северян с Днём России

«Мурманская область – многонациональный регион, у нас действует 12 видов поддержки для национально-культурных объединений»: Андрей Чибис на совещании по вопросам национальной политики под руководством Александра Гуцана и Магомедсалама Магомедова


Запутавшегося в сетях краснокнижного кита спасли в Мурманской области

Спутанного веревкой кита спасли в Мурманской области

Росприроднадзор: запутавшегося в сетях кита у берегов Териберки освободили

Росприроднадзор: запутавшегося кита в Баренцевом море кита пока не освободили


Глава Оленегорска Иван Лебедев станет заместителем главы Мурманска

В Заполярье началась экспедиция на место базирования зенитчиков в Великой Отечественной

При пожаре в доме Оленегорска спасли человека

8 сентября в Оленегорске пройдут довыборы в Облдуму


Более 39 млн рублей направлено на летний отдых и оздоровление детей-сирот в Архангельской области

Актера Игоря Меркулова похоронят на Николо-Архангельском кладбище

Ниже воды: как идет обновление подводного флота России

АО «Транснефть - Север» оказало благотворительную помощь детскому саду в Архангельской области


Выставка-посвящение «Первая дама советской скульптуры»

Футболисты ЮФУ одержали три победы в домашнем турнире

Фольклорно-литературная программа «Сказки детства, полные чудес, нас уводят в царство тридесятое»

В Крыму хотят создать профессиональную хоккейную команду


На участках трассы Р-21 Кола длиной более 40 км в Мурманской области и Карелии станет светлее

На трассе «Кола» под Оленегорском организуют реверсивное движение

В массовой аварии под Оленегорском пострадал человек

С 2020 года в рамках проекта «Работа рядом» в Мурманской области трудоустроены 25 тысяч человек














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *