smi24.net
Dneprcity.net (Днепропетровск)
Июнь
2022
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
22
23 24 25 26 27 28 29 30

Ми пропонуємо створення унікального міжнародного механізму отримання компенсацій від РФ – заступник міністра юстиції Ірина Мудра

Бліц-інтерв’ю заступника міністра юстиції Ірини Мудрої агентству "Інтерфакс-Україна"

Текст: Дмитро Кошовий

— Останнім часом в поважних західних ЗМІ вийшли статті, в яких ставиться під сумнів практична можливість стягнути з Росії значні компенсації та репарації. Дослідники доволі песимістичні щодо можливості на міжнародному рівні прийняти рішення щодо репарацій, особливо через механізм ООН.

— На жаль, існуючі міжнародні організації та державні установи виявилися малоефективними та недієздатними у питанні отримання репарацій від РФ. Тому, відсутність дієвих інструментів вимагає пошуку та використання нових форм і методів примусу агресора до виплати компенсації.

Війна в Україні вже потребує змін фундаментальних основ міжнародного публічного права. Тому, наразі, першочергове завдання для країни – ініціювати з міжнародними партнерами саме такі зміни.

Що таке репарації? Репарації – це форма матеріальної відповідальності суб’єкта міжнародного права за шкоду, спричинену в результаті здійсненого ним міжнародного правопорушення іншому суб’єкту міжнародного права, зокрема, відшкодування державою, за мирним договором (договором про нейтралітет) чи іншими міжнародними актами, збитків, заподіяних державі, що зазнала нападу.

Наприклад, після Першої світової війни Німеччина щорічно сплачувала певну суму репарацій. Форми репарацій з Німеччини задля відшкодування збитків, завданих під час Другої світової війни, були визначені на Ялтинській конференції 1945 року.

Якщо повернутися до історії, у всіх випадках виплати репарацій виконувалися державою, яка програла війну чи отримала відсіч, тобто капітулювала і надала свою згоду на виплату репарацій. Та зроблено було це на підставі міжнародних договорів.

З росією зовсім інша ситуація:

— війна в активній фазі;

— відсутня згода РФ;

— РФ — держава, яка поставила під сумнів не тільки існування глобальних гарантій безпеки, а й існуючої системи міжнародного права per se (як такої).

Наші союзники мають або визнати, що система міжнародного публічного права взагалі неспроможна реагувати на виклики агресивної війни, яку в будь-який час може розпочати держава-агресор у відношенні до сусідніх суверенних держав, ти жити з цим, або змусити державу платити високу ціну за заподіяну шкоду. Та діяти задля повного виключення такої держави з міжнародної арени взаємозв’язків в принципі.

Дієва концепція передбачає укладення міжнародного договору про створення механізму відшкодування збитків, завданих російською агресією. Договором створюватиметься постійно діюча Комісія з розгляду позовів (заяв) про компенсацію збитків. Держави-учасниці Договору блокують, конфіскують та передають активи рф для задоволення вимог Комісії. Для цього створюється Фонд активів.

Також Договір передбачатиме примусове виконання рішень Комісії, результатом чого має стати отримання заявниками відшкодування.

В чому цінність міжнародного Договору і чому власне нам він потрібен?

Ми розуміємо, що Росія не буде здійснювати відшкодування добровільно чи визнавати свою відповідальність за нанесені збитки. Договір зможе бути тим самим легітимно-правовим механізмом, який встановить відповідальність рф і змусить її компенсувати збитки. Це буде широко визнаний у світі міжнародний інструмент, за допомогою якого держави матимуть підстави для вчинення необхідних дій на своїй території, в тому числі для прийняття відповідного національного законодавства.

— Практика міжнародних судових спорів з рф щодо Криму довела, що це процеси на роки і виконати судові рішення надскладно. Що можна змінити в цьому процесі?

— Власне саме для цього ми і пропонуємо створення унікального міжнародного механізму.

Комісія – це постійно діючий орган (проте не судовий, скажімо, квазі-судовий), яка розглядатиме заяви про відшкодування матеріальної шкоди, завданої війною. Призначена для розгляду позовів від фізичних, юридичних осіб, муніципальних органів, державних компаній, держави.

Заяви, які Комісія зможе розглядати, поділяються на різні категорії в залежності від розміру вимог та складності кейсу. Можуть застосовуватися різні процедури, наприклад, до однотипних заяв про втрату житла, рухомого майна — розгляд заяв має відбуватися за швидкою, спрощеною процедурою. Такі позови можуть бути об’єднані в масові позови.

Складніші та більші за обсягом заяви передбачатимуть складнішу процедуру, з посиленими вимогами до доказів, які будуть розглядатися в індивідуальному порядку. Тут мова йде про втрату великого бізнесу.

Виплата відшкодування за рішеннями Комісії може відбуватися або шляхом виплати із Фонду (створеного заздалегідь), або шляхом примусового виконання рішення Комісії.

Кошти до Фонду можуть надходити з різних джерел: головне — держави-учасниці Договору зобов’язуються наповнити Фонд заблокованими російськими активами, які в подальшому мають бути конфісковані чи націоналізовані і передані до Фонду. Важливо підкреслити, що для цього держави-учасниці повинні будуть змінити національне законодавство, на що потрібна буде політична воля законодавчих органів цих держав.

Інші джерела наповнення Фонду: спеціальні податки, мита, які можуть бути накладені на росію чи транзакції з росією, кошти, які, наприклад, будуть акумулюватися на ескроу рахунках від торгівлі з рф (н.д., нафтою і газом, енергоносіями тощо, якщо неможливо ввести ембарго).

Виконання рішень Комісії за рахунок активів Фонду буде здійснюватися автоматично. Комісія передає рішення Фонду, Фонд виплачує кошти.

Як оцінюєте перспективи компенсацій Україні через національні механізми? Чи є вже приклади створених національних схем для цього? Скільки часу потребуватиме їх створення та на яку суму Україна може розраховувати через цей механізм?

— Чи можуть громадяни, українські компанії звертатися до національних судів для отримання рішення про компенсацію? Напевне, можуть, та й маємо уже кілька прецедентів.

Наприклад, постанова ВСУ від 14 квітня 2022 року, де Верховний Суд прийняв рішення, що суд України має право ігнорувати імунітет рф у справах за позовами фізичних осіб до рф про відшкодування шкоди, завданої в результаті збройної агресії рф.

Чи є такий висновок правильним і допоміжним для громадян та чи захищає державні інтереси на міжнародній арені — дуже спірне питання.

Я вважаю, що з поширенням такої судової практики слід зачекати. Самі рішення, отриманні в суді – це папірці, з якими нічого не зробиш. Прийнята правова норма обмежує суверенний імунітет – це все залишиться в Україні, а в Україні не так багато російських активів.

Якщо ми підемо виконувати рішення українського суду за кордоном, все одно виникнуть питання юрисдикції і суверенного імунітету держави та імунітету суверенного майна. Навіть припускаємо, що ми на національному рівні вирішимо якось питання імунітету, та питання імунітету не знімається за кордоном. Воно законодавче.

Тобто, з українським рішенням суду нам потрібно довести, що воно не порушує норм міжнародного права, чим власне є суверенний імунітет. Але навіть, якщо суд іншої держави дійде висновку дотримання таких норм, встане питання, а чи має, наприклад, англійський суд юрисдикцію розглядати справи по відношенню до рф. Допустимо, знайдемо виняток, що має. А на яке майно накладати стягнення? Тому що, імунітет, який захищає суверенне майно – це окремий вид імунітету, не юрисдикційний.

Тому, перш за все, потрібні зміни в національне законодавство. А судова практика вже потім.

І так з будь-якою юрисдикцією. Поки не буде вирішено питання на законодавчих рівнях щодо обмеження суверенного імунітету — можливості подавати позови українськими громадянами чи українськими компаніями в інших юрисдикціях проти рф є досить невизначеними.

— Ваша оцінка ймовірності добровільної згоди росії на сплату компенсацій та репарацій, бо саме цей варіант рекомендують дослідники з Ceasefire?

— Це був би ідеальний варіант і вписувався б в історичні приклади виплати репарацій. Але, рф не згодиться, це зрозуміло, бо це держава, яка поставила під сумнів не тільки існування глобальних гарантій безпеки, а і існуючу систему міжнародного права.

Міжнародна спільнота повинна протидіяти, адже не може бути такого, що держава діє протиправно в міжнародній правовій системі, дозволяє брутально порушувати і глумитися над правами людини, вбивати, ґвалтувати, знущатися і фізично і психологічно над невинними жінками, дітьми, і людьми похилого віку і водночас користуватися бенефітами правових і фінансових систем світу, спокійно зберігати свої активи в світових банках чи правових системах інших країн, прикриваючись доктриною суверенного імунітету. І досить важливо знайти правильне обґрунтування, чому держава-агресор, держава-терорист, держава, яка вчиняє найтяжчі злочини людства, такі як геноцид, продовжує користуватися захистом суверенного імунітету!

— Яких успіхів досягнуто у процесі вилучення російських активів на території України? Яка ймовірність оскарження цих рішень в міжнародних судах та наскільки міцна там буде позиція України?

— Відповідно до "Закону про основні засади вилучення в Україні об‘єктів права власності РФ та її резидентів" були вилучені активи російських банків: ПАО "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (орбіта ВЕБ банку) та Міжнародний резервний банк (колишній Сбєрбанк). Під час прийняття рішень щодо вилучення активів обов’язково оцінюються ризики, в тому числі й звернення до судових інстанцій. Ми вже знаходимося в арбітражі з ВЕБ, який ініціював спір щодо інвестицій в 2020р., тому очікуємо і готуємося до інших.

Теги: #мінюст #інтервю #мудра_ірина







В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения

В честь Дня образования вневедомственной охраны подмосковные росгвардейцы провели тематические мероприятия

В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения

В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения


Слушатель «Авторадио» едет в Абу-Даби на «Формулу-1»

«585*ЗОЛОТОЙ» рассказала о продажах и необычных свойствах украшений с драгоценными камнями

Пегас-Туристик сделал важное заявление о турах на зимний сезон

Недостаток витаминов или древний инстинкт: токсиколог Кутушов рассказал, что толкает людей есть землю


Bay Area high school football: Weekend scoreboard, how Top 25 fared

Lindsay Hubbard's Baby Shower Details Revealed, Including Which 'Summer House' Co-Stars Attend

Navy veteran’s defamation suit against CNN inches towards trial as judge hears motions for summary judgment

Lennox Lewis Has No Doubt How Anthony Joshua vs Daniel Dubois Rematch Goes: “He’ll Go After Him”


Руководителя коммунального предприятия Нижней Туры оштрафовали за отравление реки сточными водами

В Троицке спустя 21 год найдены и осуждены убийцы женщины и ребенка

Отделение СФР предоставило 11 жителям региона с нарушениями зрения собак-поводырей

В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения


World's biggest modding site announces new paid mods policies, with caveats—'as long as it isn't to the detriment of the free modding ecosystem'

Call of Duty: Black Ops 6 meta guns and loadouts

This new FPS is so good, it's almost unfair that it's free: A '1v1 me bro' simulator with 70 maps and no microtransactions that feels like the sickest Counter-Strike: Source mod of 2007

AMD's Dr. Lisa Su predicts AI GPU market will grow to $500 billion by 2028 or 'roughly equivalent to annual sales for the entire semiconductor industry in 2023'



Защитите свой автомобиль от зимнего гнева! Экспертный уход Aqua Complex – это просто

Компания «Мария» рассказала о новых решениях для девелопмента на конференции Московского Бизнес-клуба

Компания «Мария» рассказала о новых решениях для девелопмента на конференции Московского Бизнес-клуба

Отделение СФР предоставило 11 жителям региона с нарушениями зрения собак-поводырей


В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения

В Мытищах состоялась отчетно-выборная конференция профсоюза жизнеобеспечения

Грузоперевозки по России и ближнему зарубежью

Стали известны лауреаты ежегодной Национальной премии доверия покупателей МАРКА №1 в РОССИИ 2024


Ликсутов: Бесплатные парковки для велокурьеров появились в Москве

Аферисты начали похищать деньги москвичей под предлогом улучшения качества связи

Стали известны лауреаты ежегодной Национальной премии доверия покупателей МАРКА №1 в РОССИИ 2024

Кубань в лидерах России по спросу на маркетологов


Борис Беккер назвал теннисиста с одной из лучших подач в нынешнем ATP-туре

Россиянка Шнайдер с победы стартовала на турнире WTA в Гонконге

Рахимова обыграла Приданкину и вышла в 1/4 финала турнира WTA в Цзюцзяне

Познер о включении Шараповой в Зал славы: «Представители тенниса умнее и дальновиднее своих коллег по другим видам спорта»


Собиравшийся в РФ рэпер Tekashi 6IX9INE оказался в одном изоляторе с Пи Дидди

В Ленинском округе завершены работы по программе «Светлый город»

На рынке новостроек Московской области наблюдается снижение спроса на жилье

“Фанагория” получила специальный приз «Золотой Дионис» на Top100Wines 2024 за “ценность и достоинство вне времени”


Музыкальные новости

Дирижер Башмет добился выселения из своей квартиры прежних жильцов

Добрынин, Лязгина, Нисида. Каких звезд мы потеряли в октябре 2024-го

«Он предлагает дать по заднице»! Джиган покажет, как воспитывает сына, в новом реалити «Большое переселение» на ТНТ

Рэпер Джиган и блогерша Самойлова построят питомник для бездомных коз из Бутово


Отделение СФР предоставило 11 жителям региона с нарушениями зрения собак-поводырей

Компания «Мария» рассказала о новых решениях для девелопмента на конференции Московского Бизнес-клуба

Защитите свой автомобиль от зимнего гнева! Экспертный уход Aqua Complex – это просто

В международный день врача прошла премия THE MEDICAL STARS AND BEAUTY AWARDS


В Москве завершился IX Всероссийский Конгресс онкопациентов

AMD's Dr. Lisa Su predicts AI GPU market will grow to $500 billion by 2028 or 'roughly equivalent to annual sales for the entire semiconductor industry in 2023'

Концерт с песнями группы Metallica был отменен еще в апреле, а организатор до сих пор уклонялся от возврата денег за билеты

Фестиваль "Ударная волна"-2024 в Санкт- Петербурге


Опасный маневр пьяного водителя на федеральной трассе под Оренбургом отправил в больницу трех людей

Сотрудники московского ОМОН оказали помощь пострадавшей в ДТП пенсионерке (видео)

С 1 ноября в центре Москвы усилят контроль за неправильной парковкой

ОСАГО по камере: как это будет работать


Вице-премьер Сербии Вулин: Вучич приедет в Москву и встретится с Путиным 9 Мая

Заместитель управляющего Отделением Фонда пенсионного и социального страхования Российской Федерации по г. Москве и Московской области Алексей Путин: «Клиентоцентричность - наш приоритет»

«Bloomberg»,США: Путин проводит тренировку стратегических ядерных сил за несколько дней до выборов в США

Президент Сербии Вучич приедет в Москву на празднование 80-летия Победы


«Симптомы изменились»: врач Кондрахин объяснил, по каким признакам выявить туберкулез



Совместный сон с питомцем: токсиколог Кутушов разобрался в преимуществах и недостатках такого соседства

Совместный сон с питомцем: токсиколог Кутушов разобрался в преимуществах и недостатках такого соседства

Токсиколог Кутушов объяснил, почему хочется спать после обеда

В международный день врача прошла премия THE MEDICAL STARS AND BEAUTY AWARDS


Зеленский потребовал от Варшавы отдать последнее на военные нужды Киева

Лавров: требование «Томагавков» Зеленским вызвало оторопь в Вашингтоне

Киев в ярости: утечка информации раскрыла тайный запрос на ракеты Tomahawk


Назначены арбитры на матчи 14-ого тура МИР РПЛ

Мультсериал «Команда МАТЧ» взял награду на XXII Международном фестивале спортивного кино

На территории школы имени Ткаченко в Кубинке появится новое спортивное оборудование

Прогулочные маршруты и спортивные площадки: Четырём зелёным зонам на юге Москвы подарили новую жизнь


"Навязать грузинам ЛГБТ какой-то хотят!" Лукашенко прокомментировал события в Грузии

Стали известны предварительные оппоненты Лукашенко на выборах в Белоруссии

Лукашенко: конфликт в Йемене может разрастись в катастрофу, которая миру и не снилась

США не смогли стать опорой глобальной безопасности – Лукашенко


Сергей Собянин: Поддерживаем высокотехнологичный бизнес

Собянин вручил государственные и городские награды заслуженным москвичам

Собянин: Строительство флагманского центра ГКБ им. Буянова завершится в декабре

Собянин рассказал о развитии дорожной сети возле станций метрополитена


В поселке Новой Москвы проверяют воду из-за признаков загрязнения

Черноморские деликатесы можно приобрести на рыбных рынках «Москва — на волне»

"Москва – на волне": Жителей столицы приглашают попробовать черноморские деликатесы

Новый релиз на лейбле Riki Music — альбом от «Команды Флоры»


В Ленинском округе завершены работы по программе «Светлый город»

Собиравшийся в РФ рэпер Tekashi 6IX9INE оказался в одном изоляторе с Пи Дидди

Дома по технологии фахверк от «РичВуд»

Кубань в лидерах России по спросу на маркетологов


Группа Аквилон преодолелат планку в 1 миллион квадратных метров

Вечер сентября...

Лидером по наличию мусорных контейнеров стала Амурская область

В Архангельской области выросла зарплата инженеров-механиков


Под Симферополем строится мини-город от “ИнтерCтрой”

https://telegra.ph/Pod-Simferopolem-stroitsya-mini-gorod-ot-InterCtroj-10-29

ЖК “Республика” - территория доступного комфорта

Герой России Дамир Юсупов встретился с сотрудниками донской полиции


Кубань в лидерах России по спросу на маркетологов

Стали известны лауреаты ежегодной Национальной премии доверия покупателей МАРКА №1 в РОССИИ 2024

Дома по технологии фахверк от «РичВуд»

Собянин вручил государственные и городские награды заслуженным москвичам














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *