Добавить новость
smi24.net
Gazeta Finansowa
Май
2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16 17
18
19
20
21
22 23 24
25
26
27
28
29
30
31

Własność intelektualna: co powinieneś o niej wiedzieć

0

O szeroko rozumianej kwestii praw własności intelektualnej z punktu widzenia przedsiębiorcy rozmawiają mecenasi z Kancelarii Dubois i Wspólnicy: radca prawny Szymon Chmielewski i Kacper K. Krawczyk, radca prawny i European Trade Mark and Design Attorney. Szymon Chmielewski: Co to w ogóle jest własność intelektualna? Kiedy mamy z nią do czynienia? Gdzie możemy ją spotkać? Jest tak naprawdę wszędzie, ale jest niematerialna, czyli nie ma […]

Artykuł Własność intelektualna: co powinieneś o niej wiedzieć pochodzi z serwisu GF24.pl.

O szeroko rozumianej kwestii praw własności intelektualnej z punktu widzenia przedsiębiorcy rozmawiają mecenasi z Kancelarii Dubois i Wspólnicy: radca prawny Szymon Chmielewski i Kacper K. Krawczyk, radca prawny i European Trade Mark and Design Attorney.

Szymon Chmielewski: Co to w ogóle jest własność intelektualna? Kiedy mamy z nią do czynienia? Gdzie możemy ją spotkać?

Jest tak naprawdę wszędzie, ale jest niematerialna, czyli nie ma przedmiotu, ciężko go zdefiniować. Nawet w tym studiu, w którym nagrywamy tę rozmowę, możemy przypadkiem stworzyć utwór. Siedzimy przy stole, który może być wzorem przemysłowym i mamy na sobie ubrania, które mają znaki towarowe. I każdy z tych elementów może być zastrzeżony, może być naruszony. I w dzisiejszym, szybkim świecie, w świecie internetu, tak naprawdę na przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za to, żeby zabezpieczyć swoją własność intelektualną. I także za to, żeby wyszukiwać, czy ktoś jej nie narusza, bo nikt za niego tego nie zrobi.

Jak to zrobić?

Udać się do specjalisty, który pomoże zidentyfikować te mocne strony, czyli to, co może podlegać zastrzeżeniu i który powie przedsiębiorcy, że na przykład nazwa jego spółki jest idealnym znakiem towarowym. Podpowie, by ją zastrzec, zanim ktoś go ubiegnie, albo zastrzec ją po to, żeby zwiększyć prestiż swojej spółki. Może także przestrzec przed naruszeniami wynikającymi z dalszego używania nazwy, która okaże się w toku badania podobna do wcześniejszych cudzych nazw.

Ale to dotyczy tylko nazwy spółki, czy też nazwy produktu, czy usługi?

Może to dotyczyć wszystkiego. Nazwa spółki to przykład podstawowy, ale może być to również nazwa produktu. To może być nawet w pewnych wypadkach ściśle określone hasło, którego używa dana osoba do promocji swoich towarów. Hasło marketingowe czy slogan to trudny temat, jeśli chodzi o zastrzeganie, ale są przypadki, kiedy udało się kilku przedsiębiorcom takie slogany zastrzec, przy czym zazwyczaj, w polskiej praktyce, nie zastrzeżono ich ot tak, od ręki – ale dlatego, że stały się na tyle popularne w przestrzeni publicznej, że były kojarzone przez ludzi, i wówczas uzyskały rejestrację.

Ma Pan tu na myśli np. zwrot „codziennie niskie ceny” albo że jakiś napój dodaje nam skrzydeł? O tym mówimy?

Tak, myślę właśnie o takich hasłach, które – bez wspominania przedsiębiorców, którzy je wymyślili – kojarzymy i wiemy, kto je powiedział. Wiemy, do jakich sklepów chodzimy w soboty i gdzie są codziennie niskie ceny. I tutaj doszliśmy w sumie do clue, czym jest znak towarowy. Znak jest oznaczeniem, które pozwala odróżniać towary czy usługi jednego przedsiębiorcy od innego przedsiębiorcy. To oznaczenie, które konsumentom kojarzy się z tym, od kogo ono pochodzi (to oczywiste taki konstrukt, bo to nieprawda, że zawsze tak jest, ponieważ znaki często są licencjonowane, a towary nimi oznaczane pochodzą od innych podmiotów niż właściciele praw wyłącznych. Ale chodzi o to, żeby to oznaczenie mogło wywoływać jakieś skojarzenia).

Często pojawia się pytanie, dlaczego, skoro są to zwykłe, używane w języku potocznym, naruszają czyjeś prawa? Czy używając tego, jako przedsiębiorca, do oznaczenia swojego produktu czy swojej działalności, mogę to naruszać? I czy to naruszenie musi być świadome?

Utwór, czyli to, czego dotyczy prawo autorskie, jest czymś innym niż znak towarowy. Znak towarowy może być iście banalny. Musi być fantazyjny w rozumieniu prawa znaków towarowych, ale nie oznacza to, że musi być ponadprzeciętnie urozmaiconym i niecodziennym wytworem. Wystarczy zwykłe imię jak moje – np. Kacper. Może być ono znakiem towarowym, chociaż nosi je wiele tysięcy osób w Polsce. Każdy wie, że Kacper to człowiek, ale przez to, że zastrzeżemy sobie to imię np. w stosunku do krzeseł, to wywołujemy skojarzenie, o które chodzi w znaku towarowym, a mianowicie, że krzesła „Kacper” pochodzą od jakiegoś konkretnego przedsiębiorcy, który zastrzegł to słowo jako pierwszy do określonych towarów i dzięki temu uzyskał monopol na jego wykorzystywanie w tej dziedzinie.

Czy wizerunek postaci fikcyjnej, czy też rzeczywistej osoby, też może być elementem własności intelektualnej?

Jak najbardziej. Znane są przypadki zarejestrowania np. swojej twarzy jako znaku towarowego. To rozwiązanie może być bardzo korzystne w przypadku artystów, którzy często używają swojego wizerunku do merchandisingu albo w ogóle do promocji czegokolwiek. Bo kiedy nie zastrzeżemy tego znaku, nie posiadamy tego formalnego prawa, to poruszamy się na styku wielu różnych regulacji i często jest to skomplikowane od strony podatkowej i formalnej. Bardzo trudno sformułować umowę, która nazwie ten stosunek poprawnie i wyczerpująco. A kiedy zarejestrujemy swoją twarz jako znak towarowy, to sytuacja staje się prosta. Wiemy, co sprzedajemy, to znaczy udzielamy np. licencji na wykorzystanie tego konkretnego znaku w określonym okresie w stosunku do określonych towarów czy usług. I podatkowo, i w każdym innym aspekcie, ten stosunek staje się dużo prostszy i dużo czytelniejszy.

Wspomniał Pan o rejestracji znaku czy też określenia pewnych kwestii w umowach. Rozumiem, że to są jedne ze sposobów, jak zabezpieczyć przedsiębiorcę przed naruszeniem go, jako działanie czynne, czyli jako naruszyciela, ale też przed działaniem naruszycieli?

Owszem. Tzn. znak towarowy i inne prawa własności przemysłowej, czyli na przykład wzory przemysłowe – są to prawa formalne i nie będą istniały poza wyjątkami, których teraz nie będę poruszać, ale nie będą one istniały dopóty, dopóki nie wykażemy jakiejś proaktywnej postawy, dopóki nie sporządzimy podania i nie zgłosimy odpowiedniemu urzędowi, że chcemy zastrzec dany znak w stosunku do określonych towarów czy usług. I dopiero po zakończeniu postępowania, z taką urzędową rejestracją uzyskujemy formalne prawo, które monopolizuje nam to konkretne oznaczenie na naszą rzecz. I dopiero z tym formalnym prawem możemy pewni siebie ruszać dalej i podbijać świat.

Ostatnio dosyć głośny był przykład postaci Myszki Miki, kiedy cały świat mówił o tym, że prawa autorskie do jej wizerunku, jeżeli dobrze rozumiem, wygasły. Jak to wygląda z punktu widzenia polskiego prawa czy też globalnych regulacji?

Jeżeli chodzi o postaci z utworów, to zastrzeganie ich jako znak towarowy jest bardzo dobrą decyzją, co bardzo polecam wykonać już na początku okresu popularności danego oznaczenia. Ponieważ prawa autorskie się wyczerpują, tzn. w końcu się kończą. Obecnie trwają 70 lat od śmierci twórcy, a potem przedmioty nimi chronione wchodzą do tzw. domeny publicznej. Natomiast znak towarowy to jest prawo, które można przedłużać w nieskończoność, i mimo że ma podstawowy, dziesięcioletni okres ochronny, to jednak nie ma limitu odnawiania tej formalnej ochrony. Na przykładzie postaci komiksowej – artysta, który ją stworzył, umarł, prawa się skończyły, a znak towarowy może nadal trwać. W sytuacji, w której mamy ten znak towarowy, nawet gdyby do domeny publicznej weszły wskutek upływu okresu trwania praw autorskich wszystkie postaci z komiksu czy z kreskówki, to ten zarejestrowany znak towarowy pozwala nam zachować monopol chociaż na część tego, co ekonomicznie wartościowe. Bo możliwość umieszczenia postaci takiej jak Myszka Miki na kubku – jak najbardziej jest nadal sprawą wartościową ekonomicznie. I mimo że to postać już prawie stuletnia, to nadal coś jeszcze można „wycisnąć” z takiego utworu. I dzięki temu, że zawczasu zabezpieczyliśmy ochronę w postaci znaku towarowego, to ten monopol nadal jest przy nas i to nadal my decydujemy, kto może tego znaku używać i za jakie pieniądze. Te rozważania czynimy na uproszczonym przykładzie, ale pamiętajmy jednak, że Myszka Miki bardzo ewoluowała przez te prawie 100 lat – wygasły prawa autorskie do tej pierwotnej wersji, a nie do późniejszych jej wariacji.

Artykuł Własność intelektualna: co powinieneś o niej wiedzieć pochodzi z serwisu GF24.pl.







Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области выплатило единовременное пособие при передаче ребенка на воспитание в семью 474 семьям региона


Где реально можно купаться летом в Москве и Подмосковье: 8 пляжей которые оборудованы для летнего отдыха

Сказка театра Ульгэр в Бурятии «Волшебный платок бабушки Дари» - это захватывающее путешествие в мир волшебства - Театр и Цирк, Культура и Концерт, Россия и Дети:

Токсиколог Кутушов назвал признаки теплового удара и правила первой помощи

Жена туриста, убитого электрическим током во время купания в джакузи на курорте, подала в суд прямо с больничной койки


'Hum bhi insaan hain': Pakistan allrounder Imad urges calm

Vavada Casino: a Leader in the Online Gaming Industry

Inside wicked world of ‘skinny scams’ as Ozempic and weight loss drug fraud attempts rise into the hundreds of thousands

Bradley Wiggins accused of ‘trashing’ posh VW campervan as pals say bankrupt cyclist has sold his medals and shirts


В МЧС объяснили появление пожарных у театра "Теремок"

Как Россия уступила Азербайджану значительные территории Дагестана и два села

Северный обход Твери: готовность - 97%

Башенный комплекс "Ний" (Ингушетия)


Мафия-НН: С юных ногтей будем учиться вгрызаться в двери, закрывающие ментальные миры.

Embracer has closed Alone in the Dark studio Pieces Interactive

Для Summoners Kingdom: Goddess проходит пробный запуск на Android

Гайд по Earn to Die Rogue: мифические предметы, билды и режимы


Монтаж димоходів та вентиляційних систем у Києві

Відомий аграрій Кормишкін, складає свої депутатські повноваження


За прошедшую неделю подмосковные росгвардейцы обеспечили безопасность более 200 мероприятий

Топ-5 самых ярких зарубежных архитектурных проектов на первичном рынке Москвы

Московский аэропорт Домодедово и Всероссийское общество инвалидов заключили соглашение о сотрудничестве


Более 40 новых автобусов закупят в «Мострансавто» Мытищ до конца года

Политолог Марков рассказал, что российский боец MMA Джефф Монсон принял ислам

Политолог Марков: Джефф Монсон принял ислам в Москве

Проект Детского радио – победитель второго грантового конкурса Президентского фонда культурных инициатив


Будет волна холода: снег, ливни с грозами — синоптики сообщают, что аномальная погода подложит свинью с 20 июня

Встреча с делегацией Правительства Республики Чад прошла в МГУ

«США уже не контролируют Атлантику» – в Москве заговорили о военной базе на Кубе

В Подмосковье стартовала регистрация на участие в забеге «Зарайский бизон»


Самсонова выиграла турнир WTA в Хертогенбосхе

Теннисисты Медведев и Рублев сохранили позиции в рейтинге ATP

«Ну и где здесь «группа смерти?» ATP показала, каким был бы Евро-2024 с теннисистами

Россиянка Людмила Самсонова выиграла турнир WTA в Хертогенбосе


В Москве до вечера 20 июня объявили штормовое предупреждение, возможны смерчи

Московские прогулки, ч.25

Синоптик Тишковец спрогнозировал мегаливни в Москве

Два случая ботулизма зарегистрировали на Ставрополье в 2024 году


Музыкальные новости

Александр Розенбаум поздравил коллектив областного онкодиспансера с Днем медицинского работника

Любовь с первого взгляда: Снуп Догг отметил 27-ю годовщину свадьбы со своей супругой

Концерт “Рахманинов под небом”

«Моцарт vs Шопен» от Amadeus Concerts


Галина Ржаксенская впервые стала участником ПМЭФ в Санкт-Петербурге

Как Россия уступила Азербайджану значительные территории Дагестана и два села

В России запустили бесплатного цифрового ЗОЖ-помощника

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.


Первый Международный фестиваль «Мир классического романса»

Как Россия уступила Азербайджану значительные территории Дагестана и два села

Кинопродюсер.

Сергей Собянин. Главное за день


Фест, байк, рок-н-ролл. Как в Москве отметили День мотоциклиста

Движение на участке Боровского шоссе в Новой Москве ограничили из-за подтопления

В Москве движение на участке Боровского шоссе перекрыли из-за осадков

Движение на участке Боровского шоссе приостановлено из-за сверхинтенсивных осадков


ЯНДЕКС, АЛЕКСАНДР ПУШКИН, АНАТОЛИЙ ГОЛОД И "СВЯТОЙ ЛЕНИН" ВЕДУТ СЛЕДСТВИЕ ВЕКА! ВАЖНЫЕ СЕРЬЁЗНЫЕ ДАННЫЕ.

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.

Путин летит к Ким Чен Ыну. Россия и Северная Корея станут стратегическими партнёрами

ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА. ПРО НАУКУ АКТИВНОЙ ВСЕЛЕННОЙ. ЭКСПЕРТ АНАТОЛИЙ ГОЛОД.


Зачем Марина Александрова уехала из Москвы в сибирскую глушь

ПМЭФ-2024: премиальный бренд HONGQI представил на Форуме свои флагманские и новые модели



Сеть клиник «Будь Здоров» запустила собственное мобильное приложение для пациентов

Врач-дерматолог Мадина Байрамукова: что делать с "мурашками» на коже

В Москве убийца пожилых инвалидов засунул сборник нот в тело жертвы

Московский аэропорт Домодедово и Всероссийское общество инвалидов заключили соглашение о сотрудничестве



Красногорск первым встретил участников международного супермарафона Москва-Минск

В УФСИН России по Республике Дагестан прошли лично-командные соревнования по легкой атлетике

Военно-спортивный фестиваль Росгвардии в «Лужниках» собрал более 20 000 москвичей и гостей столицы

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов установил мировой рекорд по чеканке мяча



Собянин рассказал о росте турпотока из Китая

Собянин: Москва и Пекин подписали программу сотрудничества на 2024-2026 годы

Собянин прибыл в Китай с рабочим визитом

Сергей Собянин: Активно укрепляем отношения с Китаем


Бизнес-омбудсмен Москвы оказывает поддержку НМСП

Российские компании придерживаются собственного подхода в ESG

По каким признакам можно распознать машину-«утопленника»: лайфхак

Козлов: Россия и КНДР прорабатывают возможность запуска прямых рейсов


В Москве отправили под домашний арест трёх фигурантов дела об отравлении фасолью

Синоптик Ильин спрогнозировал облачную погоду в Подмосковье в выходные

Два случая ботулизма зарегистрировали на Ставрополье в 2024 году

В Москве до вечера 20 июня объявили штормовое предупреждение, возможны смерчи


Ниже воды: как идет обновление подводного флота России

Более 39 млн рублей направлено на летний отдых и оздоровление детей-сирот в Архангельской области

Актера Игоря Меркулова похоронят на Николо-Архангельском кладбище

Express: АПЛ «Архангельск» представляет большую угрозу инфраструктуре НАТО


Футболисты ЮФУ одержали три победы в домашнем турнире

Аварийное отключение электроэнергии произошло почти в тридцати населенных пунктах Крыма

Фольклорно-литературная программа «Сказки детства, полные чудес, нас уводят в царство тридесятое»

Выставка-посвящение «Первая дама советской скульптуры»


«США уже не контролируют Атлантику» – в Москве заговорили о военной базе на Кубе

Будет волна холода: снег, ливни с грозами — синоптики сообщают, что аномальная погода подложит свинью с 20 июня

Газета Metro запустила проект «Голоса московских домов»

Межрегиональный наркокурьер из Тверской области осужден в Рязани














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *