NCS soccer playoffs: Saturday’s results, updated schedule
Results from the quarterfinals of the North Coast Section boys and girls soccer playoffs.
Boys soccer
Division I
Saturday’s quarterfinals
No. 1 De La Salle 6, No. 8 Monte Vista 0
No. 2 Montgomery 2, No. 7 California 0
No. 3 Vintage 4, No. 6 Dublin 2
No. 4 Clayton Valley 1, No. 12 Dougherty Valley 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Clayton Valley (15-2-2) at No. 1 De La Salle (18-6-1), 7 p.m.
No. 3 Vintage (17-3-4) at No. 2 Montgomery (15-2-5), 7 p.m.
Division II
Friday’s quarterfinals
No. 1 Redwood 2, No. 9 Mt. Eden 1
No. 5 Tamalpais 5, No. 13 Livermore 0
No. 2 Bishop O’Dowd 3, No. 7 Maria Carillo 0
No. 3 Richmond 5, No. 6 Newark Memorial 1
Tuesday’s semifinals
No. 5 Tamalpais (12-2-5) at No. 1 Redwood (16-3-3), 3:30
No. 3 Richmond (15-2-1) at No. 2 Bishop O’Dowd (16-2-5), 7 p.m.
Division III
Friday’s quarterfinals
No. 1 Marin Academy 5, No. 8 Campolindo 1
No. 5 Acalanes 2, No. 4 Terra Linda 0
No. 2 Archie Williams 4, No. 10 Ukiah 0
No. 3 San Rafael 5, No. 11 Sonoma Valley 1
Tuesday’s semifinals
No. 5 Acalanes (10-5-8) at No. 1 Marin Academy (15-3-2), 3:30 p.m.
No. 3 San Rafael (13-5-2) at No. 2 Archie Williams (12-3-5), 3:30 p.m.
Division IV
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Piedmont 5, No. 8 Justin-Siena 0
No. 5 Branson 1, No. 4 Lick-Wilmerding 0
No. 2 University 1, No. 7 Marin Catholic 0
No. 3 Cardinal Newman 2, No. 11 Roseland 0
Wednesday’s semifinals
No. 5 Branson (9-13-1) at No. 1 Piedmont (13-3-2), 7 p.m.
No. 3 Cardinal Newman (8-9-3) vs. No. 2 University (13-5-3) at Beach Chalet No. 1 in SF, 3 p.m.
Girls soccer
Division I
Saturday’s quarterfinals
No. 8 Maria Carrillo 1, No. 16 Granada 1 (MC wins 3-1 on PKs)
No. 12 California 0, No. 13 Foothill 0, (California wins 5-4 on PKs)
No. 2 Carondelet 1, No. 7 Heritage 0
No. 6 San Ramon Valley 2, No. 3 Amador Valley 1
Wednesday’s semifinals
No. 12 California (7-8-4), No. 8 Maria Carrillo (12-4-5), 7 p.m.
No. 6 San Ramon Valley (12-5-3) at No. 2 Carondelet (19-1-2), 5 p.m.
Division II
Friday’s quarterfinals
No. 1 Redwood 5, No. 9 Northgate 0
No. 4 Las Lomas 3, No. 5 Casa Grande 1
No. 2 Windsor 2, No. 7 Bishop O’Dowd 0
No. 3 Campolindo 5, No. 6 Alameda 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Las Lomas 3 (13-2-2) at No. 1 Redwood (17-2-3), 3:30 p.m.
No. 3 Campolindo (13-2-4) at No. 2 Windsor (14-1-2), 7 p.m.
Division III
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Branson 3, No. 9 Encinal 1
No. 4 Alhambra 1, No. 5 Cardinal Newman 1(Alhambra wins 4-3 on PKs)
No. 2 Acalanes 3, No. 7 Terra Linda 0
No. 3 Archie Williams 1, No. 6 Petaluma 0
Wednesday’s semifinals
No. 4 Alhambra (9-4-3) at No. 1 Branson (19-3-1), 3:30 p.m.
No. 3 Archie Williams (13-5-6) at No. 2 Acalanes (19-1), 5 p.m.
Division IV
Saturday’s quarterfinals
No. 1 Marin Academy 4, No. 9 Head-Royce 0
No. 5 Marin Catholic 6, No. 4 St. Mary’s-Berkeley 2
No. 2 University 2, No. 7 Urban 1
No. 3 Sonoma Valley 2, No. 6 Piedmont 1
Wednesday’s semifinals
No. 5 Marin Catholic (13-6-5) at No. 1 Marin Academy (15-2-2), 3:30 p.m.
No. 3 Sonoma Valley (17-0-2) at No. 2 University (18-1-4), 5 p.m.