Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Октябрь
2020

Zašto je oduzimanje imovine stečene kriminalom u BiH neučinkovito?

0
Zašto je oduzimanje imovine stečene kriminalom u BiH neučinkovito?

U jednom od zaključaka u Izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku Bosne i Hercegovine (BiH) na putu ka Evropskoj uniji (EU) za 2020. godinu, u dijelu koji se odnosi na prevenciju i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, piše i da su da su “Finansijske istrage i zapljene imovine uglavnom neučinkovite.”

“Korupcija je i dalje široko rasprostranjena i predstavlja razlog za ozbiljnu zabrinutost, sa zabilježenim političkim klijentelizmom na svim nivoima vlasti koji direktno utiče na svakodnevni život građana. Postoje sistemski nedostaci u operativnoj saradnji agencija za provođenje zakona i iznimno ograničena razmjena obavještajnih podataka. Ni policijske strukture nisu imune na politička uplitanja. Finansijske istrage i zapljene imovine uglavnom neučinkovite…”, navodi se pored ostalog u posljednjem Izvještaju EK o napretku BiH.

Ponovljena primjedba 

Ocjena o neučinkovitosti oduzimanja imovine stečene kriminalom nije nova u Izvještajima Evropske komisije o napretku BiH, pa da podsjetimo samo na nekoliko primjera iz ranijih izvještaja.

“Mogućnosti postojećeg pravnog okvira ne iskorištavaju se uvijek do kraja. Na primjer, mogućnost konfiskacije sredstava nakon osude do sada nije korištena”, navodi se u prvom Izvještaju EK o napretku BiH iz 2005. godine.

Izvještaj iz 2011. godine upozorava da ‘pravni okvir za zapljenu imovine nije potpuno proveden, a oduzimanje imovine stečene kriminalnim radnjama je i dalje neujednačeno na čitavoj teritoriji države. Nedostaju učinkovite strukture za upravljanje oduzetom imovinom i njeno održavanje…”

Ni 2016. godina za Bosnu i Hercegovinu nije prošla bez upozorenja u Izvještaju EK na ovaj problem pa je konstatovano da ‘Odredbe o minimalnim standardima kojima se uređuje zapljena imovine tek treba na dosljedan način inkorporirati u propise širom BiH.’

Gdje je problem sa oduzimanjem nezakonite imovine?

Zašto je oduzimanje imovine stečene kriminalom u BiH neučinkovito, ako se na državnom nivou ovo pitanje tretira u Krivičnom zakonu BiH kroz poglavlje 12. pod nazivom “Oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom i pravne posljedice osude”

Zašto? – ako u oba bosanskohercegovačka entiteta, Federaciji BiH (FBiH) i Republici Srpskoj (RS), kao i u Brčko distriktu (BD) postoje posebni zakoni kojima se tretira ovo pitanje: Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom FBiH, Zakon o oduzimanju imovine koja je proistekla izvršenjem krivičnog djela RS i Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine BD.

“Ključni problem u cijeloj ovoj priči je sama efikasnost pravosuđa i nepostojanje dovoljnog broja uopšte pravosnažnih presuda za krivična djela u kojima bi trebalo i najviše imovine da bude i oduzeto”, kaže za Zašto? Radija Slobodna Evropa (RSE) izvršna direktorica Transparency International (TI) BiH, Ivana Korajlić i navodi da zakoni prije svega propisuju procedure oduzimanja i način raspolaganja oduzetom imovinom.

Ona kaže da se, s obzirom na sporo pravosuđe u procesuiranju i kompleksne procedure, ‘osumnjičenom ili optuženom za krivična djela ostavlja previše vremena da tu svoju imovinu skloni ili prebaci na nekoga’.

Korajlić u tom kontekstu kao primjer navodi nedavne afere u BiH koje se odnose na nabavku medicinske opreme i ukazuje na neka od ključnih pitanja efikasnosti istraga.

“I nakon što su pokrenute određene istrage, zbog potpunog nedostatka koordinacije između agencija za provođenje zakona koje su vršile istrage, tužilaštava i suda, kašnjenja sa zahtjevima za blokiranje računa, omogućilo se onima koji su stekli protivpravnu imovinsku korist da sa tih svojih računa skinu novac, da on nepovratno nestane.”, smatra ona i zaključuje kako to dovoljno govori o tome gdje su i problemi u samom sistemu.

Jedna od najpoznatijih afera koje su potresle BiH u posljednje vrijeme, za vrijeme pandemije COVID-19, je ona koja je poznata kao afera “Respiratori” u kojoj je, pored ostalih, osumnjičen i premijer Federacije BiH, Fadil Novalić. Brani se sa slobode i obavlja posao premijera.

BiH nabavila kineske respiratore koje jedino može servisirati Srbija

Zašto je važno pitanje oduzimanja imovine stečene kriminalom u kontekstu borbe protiv korupcije?

“Ako vi omogućete da neko može steći milione a odslužiti sitnu kaznu ili je uopšte ne odslužiti, onda apsolutno procesuiranje ovih krivičnih djela i sve ostalo postaje besmisleno”, smatra Korajlić te odgovara da je pitanje važno zbog toga kako bi bilo koje krivično djelo postalo neisplativo.

“Ukoliko osoba počini krivično djelo zloupotrebe položaja ili bilo šta drugo, u okviru koje će steći protivpravnu korist koja se mjeri milionima - a ovamo dobiti uslovnu osudu ili zatvorsku kaznu koja se može preinačiti u novčanu koja će biti nekih dvadeset-trideset hiljada maraka - a ovamo je stekao milione, njemu se u tom slučaju isplati kršiti zakon pa isplati čak i otići u zatvor na neki kratki period”, objašnjava ona.

A krivično djelo postaje neisplativo ako, kako kaže Korajlić, ‘imate efikasan mehanizam utvrđivanja, prije svega koliko je protivpravna korist i mehanizme oduzimanja’.

Tužilaštvo BiH: Jedna osuđujuća pravosnažna presuda u 2019.

Prema podacima TI BiH o pravosnažnim presudama za krivična djela korupcije, u 2019. godini su zabilježene 224 osuđujuće presude na svim nivoima u BiH od čega su samo 63 bile zatvorske kazne, a skoro dvije trećine su uslovne osude.

“Ali tu treba uzeti u obzir činjenicu da se ovdje radi i o sitnim slučajevima korupcije koje procesuiraju tužilaštva na nižim nivoima”, kaže Korajlić za pomenute 224 osuđujuće presude.

Međutim, navodi ona, Tužilaštvo BiH, ‘koje je zaduženo za najveće oblike korupcije’, u 2019. godini imalo je samo jednu osuđujuću pravosnažnu presudu na osnovu predmeta po kojima je Tužilaštvo postupalo.

“I to je bila uslovna osuda. I bila je jedna oslobađajuća. Što vam dovoljno govori o tome koliko se ovi najveći oblici korupcije procesuiraju i na koji način se tretiraju”, objašnjava Korajlić.

Navodno i korumpirani u borbi protiv korupcije 

U Bosni i Hercegovini postoji i Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, a ta Agencija ima Komisiju za izbor i praćenje njenog rada.

Parlamentarna skupština BiH je na sjednici Doma naroda, 28. maja i na 12. sjednici Predstavničkog doma 15. septembra 2020. godine, donijela Odluku o imenovanju Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Među članovima Komisije je i državnim poslanik Nikola Špirić, koji se od 2018. godine nalazi na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država, zbog, kako je tada naveo State Department, sumnje "da je kao poslanik umiješan u sticanje koristi na osnovu javne korupcije, prihvatanje neprikladnih usluga u zamjenu za njegov rad kao ličnosti na javnoj poziciji sa koje se miješao u javne procese, a sve tokom mandata poslanika Predstavničkog doma".

Pomenuta Agencija je nadležna za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u institucijama javnog i privatnog sektora, između ostalog, kod nosilaca funkcija u zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti na svim nivoima te javnih službenika, zaposlenika i policijskih službenika u institucijama vlasti na svim nivoima.

“Ključno pitanje za sprečavanje kriminala je sprečavanje da kriminalci profitiraju od nezakonitih aktivnosti. Za svaku zemlju je najvažnije da prekine funkcionisanje kriminalnih grupa i da ih obeshrabri oduzimanjem dobiti koju ostvare kriminalnim radnjama”, navodi se u tekstu objavljenom na stranici Delegacije EU u BiH u kojem se predstavlja Modul za elektronsko evidentiranje oduzete imovinske koristi/imovine stečene izvršenjem krivičnog djela u sudovima i tužilaštvima.

Navodi se i to kako će se primjenom ovog modula ‘na nivou svakog tužilaštva i suda, odnosno, nosioca pravosudne funkcije tačno znati koliko je bilo finansijskih istraga, privremenih i trajnih oduzimanja imovine, koje vrijednosti i u kojim postupcima za pojedina krivična djela, uz sve podatke o osobama osumnjičenim, optuženim i osuđenim za ta krivična djela.’

Modul je razvijen uz finansijsku podršku Evropske unije, a u primjenu je stavljen 1. januara 2020.

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH postoje agencije za oduzimanje ilegalno stečene imovine i njeno postupanje, dok na državnom nivou takve agencije još uvijek nema kao ni posebnog zakona koji tretira ovaj problem.







Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced

Fentanyl distribution indictment follows Westminster traffic stop

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival


Одна ночь на Вуоксе

Денис Сафин перевел 100 миллионов рублей в фонд помощи пострадавшим от паводка

Лето в урочище Кокоря

Удаленная настройка охранных комплексов StarLine


Четвёртое дополнение Age of Wonders 4: Eldritch Realms завершит первый цикл поддержки игры

Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Today's Wordle answer for Thursday, May 30

Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


Преступления мигрантов с рынков азербайджанского олигарха Года Нисанова продолжают шокировать Москву

Улыбка сделала слушателя «Юмор FM» миллионером

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Дептранс Москвы раскрыл детали инцидента на станции метро "Спортивная"


Московская пенсионерка пошутила над мошенниками, подменив деньги бумагой

Тело актёра Липинского из сериала «Тихий дон» нашли в Москве

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

В Подмосковье врачи спасли ребенка с кистой печени


"Метеовести": 1 июня в Москве воздух прогреется до +30°С, возможны грозы

Bloomberg: G7 и ЕС готовят санкции против банков, использующих СПФС ЦБ России

День защиты детей: история праздника, традиции и как его отмечают по всему миру

Центр «ВОИН» обучил российских педагогов новым технологиям


Итальянская забастовка: Рублёв, Котов и Самсонова вылетели с «Ролан Гаррос», Потапова обыграла Ван Синьюй

Арина Соболенко повторила уникальное достижение Азаренко на турнирах «Большого шлема»

Вице-президент ФТР Селиваненко: у Рублева не пошла игра с Арнальди

Прямая трансляция матча Елены Рыбакиной против экс-первой ракетки мира на «Ролан Гаррос»


Смолянка и её служебная собака стали лучшими на всероссийских соревнованиях кинологов ФСИН

Центр «ВОИН» обучил российских педагогов новым технологиям

Bloomberg: G7 и ЕС готовят санкции против банков, использующих СПФС ЦБ России

Для пользы тела. «Мой спортивный район» начинает летние тренировки


Музыкальные новости

В Ростове из-за двух концертов Басты перекроют улицу Левобережную

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Тимати проучил нового владельца “Black Star Burger” и перепродал его долги

Самойлова о поездке Джигана на «Выжить в Дубае»: «Поставила перед фактом, а он молился, чтобы рейс отменили»


Преступления мигрантов с рынков азербайджанского олигарха Года Нисанова продолжают шокировать Москву

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Поезда задерживаются из-за схода вагонов в Приамурье


Певица Пелагея разделила имущество с бывшим мужем

НА ДЕТСКОМ ФЕСТИВАЛЕ ИСКУССТВ «НЕБО» СОСТОИТСЯ 5 ПРЕМЬЕР И ПОКАЖУТ НОВИНКИ ОТ ВЕДУЩИХ МОСКОВСКИХ ТЕАТРОВ

В Штабе «Единой России» детям рассказали о правилах безопасного отдыха

Политолог Мезюхо: в США Байдена должны были судить наравне с Трампом


Очень дорого: во сколько обходится владение электромобилем в крупных городах

Движение на ряде набережных и улиц в центре Москвы перекроют из-за забега 1 июня

Дептранс: на закрытом участке метро Москвы работали 20 бесплатных автобусов

МегаФон привёз спасателям и пожарным грузовик связи


Путин провел совещание с членами Совета безопасности России

Фетисов пригласил Путина посетить съезд общества охраны природы

Многодетная мать из Тверской области поблагодарила Путина поддержку семей

Лучшие фото недели // Запоминающиеся кадры 27–31 мая




Праздник в детском отделении от Клуба пациентов

Нашедший мумию жены без глаз и уха россиянин умер в больнице

Вышел второй подкаст онлайн-лектория «Иннагрика» о возможностях аграрной генетики для молодых исследователей

AlfaBiom выпустили на рынок России БАД с красным ферментированным рисом


НАТО оказалась не готова к войне с Россией. Тайное соглашение США и Киева: Враг нацелился на Белгород - источники


Дептранс Москвы раскрыл детали инцидента на станции метро "Спортивная"

День защиты детей празднуют в мире 1 июня

Пассажир остановившегося в тоннеле метро поезда рассказал о происходившем в вагоне

Певица Пелагея разделила имущество с бывшим мужем


Путин и Лукашенко обсудили парад в Минске

БЕЛТА: Лукашенко и Путин обсудили представительство России на параде в Минске

Путин и Лукашенко обсудили по телефону предстоящий саммит ШОС


Собянин: 1 июня начнется фестиваль «Лето в Москве. Все на улицу!»

Сергей Собянин поздравил москвичей с Международным днем защиты детей

Собянин: Более трех миллионов человек посетили фестиваль «Москва на волне. Рыбная неделя»

Собянин посетил фестиваль "Москва – на волне. Рыбная неделя"


Синоптик рассказал, когда из Москвы уйдёт аномальная жара

Портал «Малый бизнес Москвы» насчитывает более 200 тыс пользователей

Очень дорого: во сколько обходится владение электромобилем в крупных городах

Руководство Краснодара посетило китайский Харбин. Рассказываем подробности


Москвичи рассказали о последствиях прошедшего в столице ливня

"Метеовести": 1 июня в Москве воздух прогреется до +30°С, возможны грозы

Минобороны Франции: Контакты с РФ по «Крокусу» являются примером партнерства

Движение поездов после схода вагонов полностью восстановлено в Приамурье


XXXIII Церемония «Хрустальная Турандот» объявит победителей сезона 2023/2024

ТСД промышленного класса Saotron RT-T60

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

В Архангельске с рабочим визитом побывал «арктический» министр


Портативный сканер штрих-кодов Heroje H133U на базе CMOS-матрицы

Сожалеют, что бросающих черепах не бросили в тюрьму

Банки начали выдавать ипотеку на жилье в Крыму

Литературно-музыкальный вечер «Песня как признание в любви»


"Метеовести": 1 июня в Москве воздух прогреется до +30°С, возможны грозы

Запрет на езду на шипованных шинах летом вступил в силу в России

Минобороны: освобождённые военнопленные прибыли в Москву

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *