Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Январь
2021

Istorijski važni objekti Kragujevca kontinuirano propadaju

0
Istorijski važni objekti Kragujevca kontinuirano propadaju

Tendencija urušavanja kulturno-istorijskog nasleđa Kragujevca nastavljena je urušavanjem poslednjeg dela krovne konstrukcije na Staroj mašinskoj radionici, jednom od objekata u okviru kulturno-istorijskog kompleksa Knežev arsenal.

Knežev arsenal je, kako se navodi na sajtu Grada Kragujevca u centralnoj Srbiji, jedinstveni vojno industrijski i arhitektonski kompleks u Srbiji i Evropi. Ta ambijentalna celina sastoji se od fabričkih zgrada i radionica, sa kraja XIX i početka XX veka, a za kulturno dobro od velikog značaja proglašen je 1979. godine.

Država je 2014. godine industrijski kompleks Vojnotehničkog zavoda (VTZ) iz sredine 19. veka stavila pod svoju zaštitu, kao prostornu i kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja. Međutim, 26. januara krovna konstrukcija na jednom od objekata se urušio.

Istoričar Nenad Đorđević rekao je Radiju Slobodna Evropa (RSE) da se uprkos tome što je 2014. godine donet set zakona, uredbi i odluka kojima je taj industrijski kompleks stavljen pod zaštitu države, propadanje nastavilo.

„Kragujevac ima jedinstven vojno-industrijski kompleks koji su podizale dve dinastije – Obrenović i Karađorđević koji, nažalost, decenijama propada. Ovih dana Mašinska radionica površine oko 6.000 metara kvadratnih potpuno je ostala bez krova. To je objekat stariji od 100 godina i krajnje je vreme da se nešto preduzme kako bi se zaustavilo dalje propadanje”, rekao je Đorđević.

On je podsetio da su na prostoru današnjeg Kneževog arsenala, poznatom po istoimenom rok festivalu koji se u poslednjih deset godina tu održava, 1853. u novoizgrađenoj Topolivnici izliveni prvi topovi, čime je označen početak razvoja srpske industrije, i da je u pogonu tadašnje Čaurnice 1884. godine zasijala prva električna sijalica u Srbiji.

Đorđević je rekao da je Knežev arsenal u vlasništvu Grada Kragujevca, ali da zbog njegovog ogromnog kulturno-istorijskog značaja za celu Srbiju brigu o njemu treba da vodi država.

Pehovi na rekonstrukciji Gradske tržnice

Tu nije kraj urbanističkim problemima Kragujevca, jer se rekonstrukcija zgrade Gradske tržnice iz 1929. godine, zbog pehova koji prate radove pretvorila u „zidanje Skadra“.

Prvo se tokom radova na izgradnji podzemne garaže pored nje urušio deo zida i fasade, potom je objavljena informacija da je na zgradu koja je istorijski spomenik arhitekture stavljena hipoteka, da bi nedavno tik uz nju osvanuo veliki betonski bunker koji je, prema oceni stručnjaka, narušio vizuelnu vezu sa Starom skupštinom i arhitekturu kulturno-istorijskog kompleksa Milošev venac.

Kragujevačka Gradska tržnica, jedna od prvih zatvorenih pijaca u Evropi, izgrađena 1929. godine prema projektu ruskog emigranta Đorđa Pavlovića Kovaljevskog, pripada Miloševom vencu u kome se nalaze najznačajnije građevine izgrađene u vreme kada je Kragujevac bio prva prestonica moderne srpske države.

U tom istorijskom delu grada nalaze se Amidžin konak, Stara pridvorna crkva, Stara skupština, Konak kneza Mihaila, Prva kragujevačka gimnazija, Knjaževsko-srpski teatar, Gradska tržnica, Knežev arsenal i Mali park sa Spomenikom palim Šumadincima, hrvatskog vajara Antuna Augustinčića.

Objekti su izgrađeni od prve polovine 19. do početka 20. veka i prema navodima istoričara Nenada Đorđevića, predstavljaju nepokretna dobra od neprocenjive istorijske vrednosti.

„Gradska tržnica je deo te arhitektonske, urbanističke ali i istorijske celine u kojoj je svaka dogradnja ili nadogradnja, apsolutno neprihvatljiva”, objasnio je Đorđević.

On se slaže da je rekonstrukcija zgrade neophodna, ali uz maksimalan oprez i brižljivo planiranje.

“Međutim, propusti prilikom izvođenja radova prouzrokovali su rušenje jednog dela fasade, a izgradnja novih objekata pored nje promenila je izgled ovog autentičnog dela grada”, kaže Đorđević za RSE.

Posledice nepoštovanja procedura

Aleksandar Rudnik Milanović, doktor tehničkih nauka iz oblasti urbanizma i arhitekture iz Kragujevca, rekao je za RSE da u procesu urbane obnove svi gradovi doživljavaju promene, ali je naglasio da one moraju biti adekvatne i primerene prostoru u kome se odvijaju.

„Kada je u pitanju Gradska tržnica, moj stav je bio jasan još u fazi planiranja i projektovanja, da se u tom slučaju morao primeniti postupak izrade urbanističkog projekta koji bi imao mogućnost javnog uvida građana, koji bi se na taj način upoznali sa rešenjima i dali svoje primedbe i predloge. Kako nije bilo te propisane procedure, sada se pojavljuju problemi.”

Arhitekta Rudnik Milanović koji je magistrirao na temi „Urbana obnova Kragujevca”, dodao je da ima utisak da je postojao znatno veći broj mogućnosti pristupa tom rešenju, a da je „situacija na terenu sa pojavom betonskih struktura apsolutno neprikladna za to kulturno dobro grada”.

„Očigledno je da su te strukture neprimerene što ukazuje na činjenicu da nije na pravi način i blagovremeno sagledan problem vizuelizacije prostora i posmatranje iz ugla sugrađana i turista kojima je sada onemogućen potpun pogled na Tržnicu”, rekao je Milanović za RSE.

Sveopšta nebriga za spomenike kulture

Etnolog Borivoje Radić, nekadašnji direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture, takođe smatra da je arhitektonsko rešenje betonske konstrukcije za lift podzemne garaže morao biti u „apsolutnoj senci Gradske tržnice”, kako ni na koji način ne bi ugrožavao njen izgled.

„Ne štiti se samo objekat spomenika kulture već se štiti i njegova okolina, jer okolina može učiniti da on bude potpuno devalviran, što se u ovom slučaju i događa”, objasnio je Radić za RSE.

Ako ostane ovakvo rešenje, dodao je, autentični izgled Gradske tržnice će biti prema njegovoj oceni uništen.

“Izgradnjom ovakvog objekta sve to se devalvira, a moralo se voditi računa da se to ne dogodi”, rekao je Radić.

On je kao primer dobrog rešenja naveo podzemnu garažu u Beogradu, ispred zgrade Starog dvora, „koja je tako urađena da se ulaz u nju ne primećuje, kao što se ne može ni na koji način zaključiti da se ispod zelenog travnatog tepiha nalazi podzemna garaža”.

Radić je podsetio da Gradsku tržnicu prate brojni pehovi. Prvo je zbog podizanja kredita od pet miliona evra za njenu obnovu i izgradnju novog paviljona zelene pijace, paviljona za mlečne proizvode kao i za izgradnju podzemne garaže, na zgradu koja je spomenik kulture stavljena hipoteka. Potom se zbog nepažnje izvođača urušio deo zida, a na kraju se ispostavilo da će nadzemni delovi podzemne garaže ugroziti njen autentični ambijent.

„S obzirom da se kod nas po tradiciji ne vodi prevelika briga o spomenicima kulture, nije ni čudo što se događaju ovakve stvari. Nama su puna usta kada govorimo o našem kulturnom nasleđu, njegovoj vrednosti, ali kada treba štititi spomenike kulture, bilo da se izdvajaju sredstva ili da se izvode radovi na njima, onda se jasno vidi da naš odnos prema kulturnom nasleđu nije valjan”, rekao je Radić.

Vlasti uveravaju da će prostor zadržati autentičnost

Nebojša Dimitrijević, direktor kragujevačkog Javnog komunalnog preduzeća “Šumadija”, u čijem je vlasništvu Gradska tržnica, rekao je za RSE da je taj objekat u više navrata stavljan pod hipoteku, i da je to i sada učinjeno.

On je precizirao da je ukupna vrednost radova na rekonstrukciji zgrade Gradske tržnice, izgradnje pijačnih paviljona i javne garaže 299.865.000 (2,5 miliona evra) i da su do sada, prema ispostavljenim fakturama, izvedeni radovi u vrednosti od 109.505.000 dinara (oko 930.000 evra).

„Radovi napreduju planiranom dinamikom i posao će biti završen u planiranom roku, u prvoj polovini ove godine”, rekao je Dimitrijević za RSE.

On je dodao da će saniranje oštećenja na delu fasade koji se urušio biti obavljeno o trošku izvođača radova.

„Urušena fasada biće vraćena u prvobitno stanje i ceo objekat zadržaće autentični izgled. Evakuacioni i protivpožarni ulazi i izlazi biće kompletno uklopljeni u ambijent, tako da će biti potpuno diskretni i neće upadati u oči kao sada”, rekao je Dimitrijević.

Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope: Zabrinutost i negodovanje

Pehovi koji prate rekonstrukciju Gradske tržnice u Kragujevcu našli su se u fokusu pažnje Mreže za nasleđe jugoistočne Evrope (South East European Heritage Network – SEEH) koja je izrazila „veliku zabrinutost i negodovanje” povodom urušavanja dela zida.

„Kulturno nasleđe predstavlja neraskidivu sponu između prošlih i budućih vremena, ono daje jedinstvenost lokalnim zajednicama, a urušavanjem ovakvih celina dovodi se u pitanje identitet koji je građen vekovima”, navodi se u pismu koje je Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope uputila 2020. godine lokalnim vlastima.

U njemu se ocenjuje i da Gradska tržnica predstavlja neosporno kulturno-istorijsko-arhitektonsku vrednost.

“Činjenica da je njena namena kao jedne od prvih izgrađenih zatvorenih pijaca u Evropi još od 1929. ostala nepromenjena sve do sada, samo uvećava značaj ovog objekta i potrebu da se on očuva u originalnom obliku i za naredne generacije, kojima smo obavezni da prenesemo što je moguće više vrednosti”, navodi se u pismu Mreže za nasleđe jugoistočne Evrope.

U njemu se ističe da je veoma bitno da se „važnost ovakvih spomenika javno ističe i podvlači, da se njihova vrednost očuva, a nikako ne umanjuje nestručnim građevinskim postupcima čime se originalnost objekta nepovratno gubi.”

„Baština pripada svima, njenim brisanjem briše se isprepletana prošlost naših identiteta, pravo na unikatnost i jedinstvene vrednosti”, navodi se.

Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope je takođe izrazila nadu da će „sveopšta tendencija urušavanja nasleđa” na prostoru jugoistočnog Balkana konačno prestati.

Ministarka zaobišla urušene objekte

U četvrtak, 28. januara, u Kragujevcu je boravila ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, koja je zajedno sa gradonačelnikom Nikolom Dašićem obišla multifunkcionalnu dvoranu „Šumadija”, koja je već deset godina zatvorena i ozbiljno devastirana.

Potom je posetila i nedavno sagrađenu zgradu Legata kragujevačkog vajara i slikara Nikole Koke Jankovića, ali nije posetila ni Gradsku tržnicu, kao ni Knežev arsenal.

Odgovarajući na pitanje zašto Ministarstvo kulture i informisanja, uprkos brojnim obećanjima, nije učinilo ništa da zaštiti objekte koji se nalaze na prostoru kulturno-istorijskog kompleksa Knežev arsenal, ministarka Gojković je odgovorila da nije upoznata šta je ministarstvo obećavalo i ispunjavalo u prošlosti i obećala da će se ozbiljno pozabaviti i tom temom.







Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Почта России помогла детям-подопечным благотворительных фондов встретиться с футболистами ЦСКА

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

"Святой Ленин" спасает мир и возглавляет "восстание ИИ машин... хороших по существу". 8 серия, СЕРЬЁЗНЫЕ НОВОСТИ.


С чем носить юбку этим летом: примеры стильных образов

Chanel Resort 2025

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Как избежать больших проблем при одиночном путешествии: туристкам дали важные советы по безопасности


Rangers backed into a corner, must beat Panthers on road to force Game 7

England vs Bosnia & Herzegovina: Three Lions face Dzeko and Co in Euro 2024 warm-up match – stream FREE, TV, team news

Where to find Real Madrid vs Dortmund on US TV: June 1, 2024

A Deep Dive into Realistic Doll Manufacturers


На утре.

На орловской трассе столкнулись микроавтобус «УАЗ» и тягач «Scania», груженный дисками вагонных колес

Два дня, наполненных театром, музыкой, книгами и наукой, — в Парке Горького во 2-й раз прошел Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Рассказ про зятя. Хоть и не про котиков, но тож смешной


I tried to recreate Marvel's Iron Man in this movie studio sim, and my version was so bad my own father stormed out of the theater

Ubisoft adds another studio to what seems like an increasingly desperate effort to finally get Prince of Persia: The Sands of Time Remake finished

Состоялся пробный запуск для MMO Ragnarok: Rebirth на Android

Elden Ring's lovable living pots are pure body horror in Shadow of the Erdtree



За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Слушатель из Смоленска выиграл на «Авторадио» «Москвич 3»

"Святой Ленин" спасает мир и возглавляет "восстание ИИ машин... хороших по существу". 8 серия, СЕРЬЁЗНЫЕ НОВОСТИ.


Акция «Дарим русское слово: учите, знайте, любите!» пройдет на Красной площади

Как Пушкин в народ ходил: в прокат выходит анимационный фильм о великом поэте

Обязательный предмет ЕГЭ при приеме в педвузы могут ввести с 2025 года

"Святой Ленин" спасает мир и возглавляет "восстание ИИ машин... хороших по существу". 8 серия, СЕРЬЁЗНЫЕ НОВОСТИ.


Baza: вдову Гайдая Нину Гребешкову госпитализировали в Москве

Перед Олимпиадой из Парижа выгнали бродяг

Lada Granta с японским «автоматом» подорожала в России

"Неприятная реальность для Москвы": почему Китай тормозит "Силу Сибири - 2"


Джокович совершил суперкамбэк на Ролан Гаррос и установил абсолютный рекорд

Мирра Андреева впервые вышла в четвертьфинал турнира Большого шлема

Теннисист Джокович побил рекорд Федерера по победам на турнирах "Большого шлема"

Потапова о поражении от Свентек на "Ролан Гаррос": организм дал сбой


Юрист Соловьев назвал важнейшие действия при украденном на «Госуслугах» паспорте

Врач Потапова рассказала, чем можно заразиться во время загородного отдыха

Агрохолдинг выкупил 386 гектаров сельхозземли в Дмитрове

Президент Путин предложил развивать внутренний туризм в России


Музыкальные новости

Хозяйка «голой» вечеринки Анастасия Ивлеева открывает в Москве азиатский ресторан

Дети из девяти стран начали обучение в академии Юрия Башмета

Внук Аллы Пугачевой хочет сдать бывшую дачу певицы за 200 тысяч рублей в месяц

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков


Слушатель из Смоленска выиграл на «Авторадио» «Москвич 3»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала


Работник СЛД «Чита» филиала «Забайкальский» ООО «ЛокоТех-Сервис» принял участие в экологической акции по очистке берега и дна озера Кенон

В Росгвардии стартовал чемпионат по боксу «Кубок Победы»

Два дня, наполненных театром, музыкой, книгами и наукой, — в Парке Горького во 2-й раз прошел Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

17 и 18 августа 2024 года в городе Мончегорск Мурманской области состоится VI фестиваль северной культуры «Имандра Викинг Фест».


Слушатель из Смоленска выиграл на «Авторадио» «Москвич 3»

40% россиян готовы пересесть на электромобили: исследование СК "Ренессанс Страхование" выявило плюсы и минусы

"Рен ТВ": ДТП с участием пяти машин произошло в деревне Чириково

Штрафы подняли на совесть // В Москве и Петербурге водители станут платить в несколько раз больше за неоплаченный проезд


Путин прислал траурный венок на похороны полярника Чилингарова

Путин возрождает СССР, но в формате Евразийского союза 26 мая 2023 13K прочитали

Новые правила въезда россиян в Китай заработают в 2025 году

Выходки эстонских забияк: так ли всё безобидно?


Свыше 2,2 тыс. случаев коронавируса выявили в столице за неделю


«Не тот человек в земле, не тот человек в Кремле». Память Навального почтили в регионах

В Москве силовики сорвали вечер памяти Алексея Навального

В Москве и Новосибирске задержали четырех сторонников Алексея Навального


Академик Бокерия предложил поднять волну здоровья, которая никогда не закончится

Какой врач и при каких заболеваниях назначает массаж и ЛФК

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Соцфонд с начала года обеспечил техническими средствами реабилитации 13,6 тыс. детей с инвалидностью

Гинеколог, ведущий специалист многофункциональный клиники KindCare в Дубае Сураё Назарова: как выявить проблемы на ранних стадиях


МИД РФ: Зеленский умолял лидеров СНГ приехать в Швейцарию

Зеленский* определил, где размещать еще не переданные системы ПВО

Зеленский пошел в атаку на Кличко. Госбюро расследований проводит обыски у заммэра Киева

СК заинтересовался Макаревичем* после разговора с "Зеленским" и слов о концерте в Киеве


Спортсмены из Росгвардии стали призерами соревнований по велоспорту в Москве

Юные тулячки завоевали серебро и бронзу турнира по синхронному плаванию

«23 and Friends»: в Москве состоялся спортивно-музыкальный фестиваль Аш 23

Первые тренировки нового сезона проекта «Спортивные выходные» прошли в Москве


Лукашенко продемонстрировали сборку фюзеляжей МС-21 на Иркутском авиазаводе, Минск проявляет интерес в работе с ОАК


Собянин одобрил три проекта по программе создания мест приложения труда

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин рассказал о работе хаба молодежного предпринимательства

Сергей Собянин: Фестиваль «Рыбная неделя» посетили рекордные 4,5 миллиона человек


40% россиян готовы пересесть на электромобили: исследование СК "Ренессанс Страхование" выявило плюсы и минусы

Глава "Рексофт" - в топ-100 отечественных ИТ-лидеров

Технология плазмохимической деструкции представлена на XV международном форуме «Экология»

СК возбудил уголовное дело по факту убийства мужчины на востоке Москвы


«Эфко» вложила 1,3 млрд рублей в разработку сладкого белка и готовит выпуск мировой инновации

Агрохолдинг выкупил 386 гектаров сельхозземли в Дмитрове

Синоптик Позднякова рассказала, когда в Москву вернутся ливни и грозы

Такая лотерея. Чешская MND под давлением Великобритании выкупит оставшиеся акции Газпрома в операторе ПХГ Дамборжице


Единство народов в многообразии культур: фестиваль «Гармоничная Россия» вновь пройдет в Архангельске

В Архангельске медики России обменялись методиками оказания офтальмологической помощи

На «Белый июнь» в Архангельск приедет звезда сериалов «Вампиры средней полосы» и «Контейнер»

В Архангельске подвели итоги III Всероссийского форума «Арктика. Лёд тронулся»


Библиотечный бульвар «Любуюсь и горжусь тобой, любимый город» ко Дню города Симферополя

Клубный дом "Моне" - особый статус в центре Симферополя

Арт-знакомство «Искусство должно давать счастье и радость»

В районе Симферополя появится крупный жилой микрорайон - ЖК "Республика"


Перед Олимпиадой из Парижа выгнали бродяг

Российским поставщикам ограничили доступ ко Всемирной продовольственной программе ООН

"Неприятная реальность для Москвы": почему Китай тормозит "Силу Сибири - 2"

Синоптик Позднякова рассказала, когда в Москву вернутся ливни и грозы














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *