Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Январь
2023

Stopa nataliteta u Kini na rekordno niskom nivou

0
Stopa nataliteta u Kini na rekordno niskom nivou

Prvi put u 60 godina stopa nataliteta u Kini pala je na rekordno niskih 7,52 na 1.000 ljudi u 2021. godini, pokazuju podaci Nacionalnog biroa za statistiku.

Broj stanovnika 2022. godine iznosio je 1,4118 milijardi i pao je za 850.000 u odnosu na 2021.godinu.

Stopa nataliteta u Kini opada godinama, što je dovelo do niza politika koje pokušavaju da uspore trend. Međutim, sedam godina nakon ukidanja politike jednog djeteta, Kina je ušla u ono što je jedan zvaničnik opisao kao "eru negativnog rasta stanovništva", piše BBC.

Broj umrlih je također bio veći od broja rođenih po prvi put prošle godine. Kina je zabilježila najveću stopu smrtnosti od 1976. godine, i to 7,37 smrtnih slučajeva na 1.000 ljudi, u odnosu na 7,18 u prethodnoj godini.

Raniji vladini podaci najavljivali su demografsku krizu, koja bi dugoročno smanjila radnu snagu u Kini i povećala teret zdravstvene zaštite i drugih troškova socijalnog osiguranja.

Rezultati popisa stanovništva koji se provodi jednom u deceniji objavljenog 2021. pokazali su da stanovništvo Kine raste najsporije u posljednjih nekoliko desetljeća. Stanovništvo se također smanjuje i stari i u drugim istočnoazijskim zemljama, poput Japana i Južne Koreje.

"Ovaj trend će se nastaviti i možda pogoršati nakon COVID-a", kaže Yue Su, glavna ekonomistkinja u Economist Intelligence Unit. Su očekuju da će se stanovništvo Kine dodatno smanjivati do 2023.

"Visoka stopa nezaposlenosti mladih i slabosti u očekivanim prihodima mogli bi dodatno odgoditi planove za brak i rađanje djece, smanjujući broj novorođenčadi", dodala je.

A stopa smrtnosti u 2023. vjerovatno će biti veća nego što je bila prije pandemije zbog COVID-a, dodala je.

Kina je zabilježila porast slučajeva otkako je prošlog mjeseca napustila svoju politiku nultog COVID-a.

Kineske populacijske trendove tokom godina uvelike je oblikovala kontroverzna "politika jednog djeteta", koja je uvedena 1979. kako bi se usporio rast stanovništva.

Porodice koje su prekršile pravila kažnjavane su novčano, a u nekim slučajevima čak i gubile posao. U kulturi koja je historijski favorizovala dječake u odnosu na djevojčice, ova politika je također dovodila do prisilnih abortusa.

Ova politika je ukinuta 2016. godine i bračnim parovima je bilo dozvoljeno da imaju dvoje djece. Posljednjih godina kineska vlada je također nudila porezne olakšice i bolju zdravstvenu zaštitu majkama, kako bi preokrenula ili barem usporila pad nataliteta.

Ali ove politike nisu dovele do stalnog povećanja rađanja.

U oktobru 2022. godine, kineski predsjednik Xi Jinping stavio je povećanje nataliteta kao prioritet.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *