Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Январь
2023

Podignuta optužnica protiv trgovaca drogom putem aplikacija, iz BiH i Srbije

0
Podignuta optužnica protiv trgovaca drogom putem aplikacija, iz BiH i Srbije

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv osam osoba iz BiH i Srbije koji su u regionu, te u Evropskoj uniji (EU) i Južnoj Americi preko kriptovalutnih aplikacija prodavali drogu i zatim tim novcem kupovali zemljište, vozila i drugo.

U priopćenju se navodi da je tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju podigao optužnicu u predmetu kojem su korišteni dokazi iz Anom aplikacija.

Svi optuženi su u pritvoru a objavljena su i imena i ostali podaci.

U kriminalnoj grupi su Ratković Saša, zv.”Sale”, rođen 1991. godine u Trebinju, državljanin BiH i Srbije; Supić Dragan, rođen 1974. godine u Derventi, državljanin BiH i Srbije; Vidaković Tomislav, zv.”Tomo”, rođen 1990. godine u Dubrovniku, državljanin BiH; Rakić Vladica, rođen 1981. godine u Beogradu, državljanin Srbije; Stjepić Vasilije, zv.”Profa”, rođen 1967. godine u Brčkom, državljanin BiH i Švedske; Blagojević Mitar, zv.”General”, rođen 1986. godine u Foči, državljanin BiH; Šiniković Dražen, rođen 1980. godine u Konjicu, državljanin BiH.

Optužen je i policijski službenik Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), Čalija Miroslav, rođen 1975. godine u Mostaru, državljanin BiH.

Optuženi se terete da su kao organizirana skupina na području BiH, zemalja regiona, EU i Južne Amerike, uz korištenje kriptovanih aplikacija za komunikaciju, trgovali velikim količinama opojnih droga kokain i marihuana. 

Novac zarađen prodajom droge ulagali u kupovinu zemljišta, izgradnju objekata, najviše na području Ivanice (između Trebinja u BiH i Dubrovnika u Hrvatskoj), Mostara i Brčkog, te za kupovinu vozila i drugih dobara.

Tužiteljstvo BiH zatražilo je blokiranje sve pokretne i nepokretne imovine.

Takođe su prali novac, krivotvorili isprave i druga kaznena djela kako bi se mogli kretati preko granica. U tome ime je pomagao optuženi policijski službenik.

Navode optužbe tužiteljstvo će dokazivati pozivanjem 58  svjedoka i stručnih vještaka i prilaganjem više od 450 materijalnih dokaza, među kojima su i dokazi pribavljeni putem međunarodne pravne pomoći od pravosudnih institucija SAD i FBI.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Prethodne optužnice za kriminal preko aplikacija

Sud BiH u prosincu 2022. godine potvrdio je prvu optužnicu u kojoj su korišteni dokazi iz SKY i ANOM aplikacija. Tada su optuženi Dalibor Railić, Aleksandar Miljatović, Igor Repajić, Haris Gredelj, Mirjana Vujović, Željko Simić, Aleksandar Ivković i Gordan Gvozden.

Oni su kupovali, prodavali, isporučivali Cannabis stativ L i Kokain koje su prebacivali preko granice između BiH i Crne Gore radi dalje prodaje u BIH i EU, koristeći aplikaciju SKY ECC koja je namijenjena za zaštićenu kriptokomunikaciju.

Inače, protiv njih je početkom prosinca 2022. podignuta i optužnica za ubistvo  načelnika kriminalističke policije Prijedor Radenka Bašića u martu, koje su počinili kako bi spriječili istrage za organizovani kriminal i krijumčarenje opojnih droga.

Tokom prošle godine u BiH je uhapšeno više desetaka osoba koje su osumnjičene za trgovinu drogom, oružjem i ubistvima iz istraga o korištenju mobilnih uređaja SKY i ANOM.

Među njima su policijski službenici, osumnjičenici za trgovinu drogom, oružjem, prostitucijom. Neki od njih su koristili te uređaje, a poruke koje su razmjenjivali preko njih su dešifrirale strane policijske agencije.

Dostavile su ih Tužiteljstvu BiH koje je pokrenulo istrage u okviru kojih je policija uhapsila, pored ostalih, glavnog policijskog inspektora MUP-a Republike Srpske, službenika državne policije koji je štitio zgradu Predsjedništva BiH, te šefa regionalnog ureda Obavještajno-sigurnosne agencije BiH.

Šta su SKY i ANOM

Evropska komisija je u svom posljednjem izvještaju o napretku BiH na putu prema EU u oktobru ove godine zatražila podizanje prvih optužnica koje se odnose na SKY i ANOM.

ANOM je trebala biti "neprobojna" usluga koja je uključivala posebnu aplikaciju i mobilne uređaje. Zapravo su je napravili i distribuirali FBI i Australska savezna policija (AFP).

Prema zvaničnim podacima FBI-ja, u maju 2021. godine, takve uređaje je koristilo oko 11.800 osoba.

Prema podacima Europola prikupljeno je oko 27 miliona poruka koje su razmjenjivali kriminalci iz više od stotinu zemalja.

Dio poruka u ovim uređajima su dešifrirali američki FBI i Europol, te ih proslijedili lokalnim policijama.

Uređaj SKY ECC je imao više od 117.000 korisnika. Za razliku od ANOM-a, ovu kanadsku aplikaciju su početkom 2021. razotkrile belgijska, nizozemska i francuska policija.

Američke i evropske policijske agencije prikupile su oko milijardu poruka, od čega je polovina dešifrirana do aprila 2021.

Američki FBI, australski AFP i EUROPOL su dio dešifriranih poruke iz ANOM-a i SKY ECC-a proslijedile policijskim agencijama i tužiteljstvima širom svijeta.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *