Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Февраль
2023

Nesuglasice na sastanku G20 oko rata u Ukrajini

0
Nesuglasice na sastanku G20 oko rata u Ukrajini

Ministri finansija vodećih svetskih ekonomija pokušali su u petak, 24. februara, da premoste razlike oko stava prema Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu pre godinu dana, pošto je Zapad pojačao sankcije Moskvi.

Američka ministarka finansija Dženet Jelen (Janet Yellen) optužila je ruske zvaničnike na dvodnevnom sastanku Grupe dvadeset (G20) u indijskom gradu Bengaluru da su "saučesnici" u ratnim zločinima.

Ali, domaćin sastanka Indija je izbegao pominjanje rata u uvodnim napomenama napomenama i rekao da se globalna ekonomija suočava sa nizom drugih izazova, što naglašave podele između zemalja koje su uvele sankcije Rusiji i onih koje se nisu pridružile kaznenim merama.

"Pozvao bih da se vaše rasprave usredsrede na najugroženije građane sveta", rekao je indijski premijer Narendra Modi, dodajući da se stabilnost, poverenje i rast moraju vratiti u svetsku ekonomiju.

Modi je naveo posledice pandemije COVID-a, porast nivoa duga, poremećaje u lancima snabdevanja i pretnje bezbednosti hrane i energije kao ključne brige za razgovore.

Indija ne želi da G20 razgovara o sankcijama Rusiji i takođe vrši pritisak da se izbegne upotreba reči "rat" u bilo kom komunikeu ovog samita za opis sukoba, rekli su zvaničnici G20 za Rojters.

Međutim, francuski ministar finansija Bruno Le Mer rekao je da nema šanse da ova grupacija odstupi od zajedničke izjave dogovorene na samitu G20 na Baliju, u Indoneziji, prošlog novembra, u kojoj je navedeno da "većina članica oštro osuđuje rat u Ukrajini".

"Ili imamo isti tekst ili nećemo potpisati konačno saopštenje", rekao je Le Mer novinarima.

Ovakve nesuglasice su sve češće u G20, forumu koji je stvoren pre više od 20 godina kao odgovor na prošle ekonomske krize, ali koji je nedavno bio sputan razlikama između zapadnih nacija i drugih, uključujući Kinu i Rusiju.

Govoreći o prvoj godišnjici ruske invazije, Jelen je pozvala ekonomije G20 da "udvostruče svoje napore da podrže Ukrajinu i ograniče sposobnost Rusije da vodi rat".

"Pozivam ruske zvaničnike ovde u G20 da shvate da ih njihov kontinuirani rad za Kremlj čini saučesnicima u Putinovim zverstvima", rekla je Jelen novinarima.

Ruski ministar finansija Anton Siluanov i guvernerka centralne banke Elvira Nabiulina nisu prisustvovali sastanku G20 u Indiji, a Moskvu su predstavljali poslanici.

Lideri bogatih demokratija G7 trebalo je da objave nove sankcije onima koji pomažu u ratnim naporima Rusije nakon virtuelnog sastanka sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.

Pre toga, Vašington je objavio detalje o novim merama koje preduzima, a koje nisu bile usmerene samo na Rusiju, već i na "aktere iz trećih zemalja" širom Evrope, Azije i Bliskog istoka koji podržavaju ratne napore Rusije.

"Mi ćemo sankcionisati dodatne aktere vezane za rusku odbrambenu i tehnološku industriju, uključujući one koji su odgovorni za popunu ruskih zaliha sankcionisanih artikala ili omogućavanje ruske utaje sankcija", navodi se u saopštenju.

Ali, zemlje Evropske unije i dalje se bore da prevaziđu unutrašnje nesuglasice o novom setu sankcija  protiv Rusije, rekli su diplomatski izvori Rojtersu. Trebalo je da daju novu ponudu u petak nakon što su pregovori završili neuspehom kasno u četvrtak.

Blok G20 uključuje zemlje G7, kao i Rusiju, Kinu, Indiju, Brazil i Saudijsku Arabiju, između ostalih.

Britanski ministar finansija Džeremi Hant rekao je novinarima da fokusiranje diskusija G20 na Ukrajinu ne znači zanemarivanje drugih pitanja.

"Na kraju, ako ne rešimo globalne bezbednosne pretnje, ne može biti napretka u ovim drugim oblastima", istakao je Hant.

I Kina i Indija doživele su porast trgovine sa Rusijom nakon sankcija, pri čemu je Nju Delhi znatno povećao kupovinu jeftinije ruske nafte.

Sastanak je održan usred signala da su se globalne prilike poboljšali u odnosu na poslednji samit G20 u oktobru, kada su se brojne ekonomije kretale na ivici recesije usred skokova cena energije i hrane izazvanih ratom.

Očekuje se da će na sastanku G20 biti razgovarano i o otplati duga zemalja u finansijskim problemima, uz jačanje pritiska na Kinu, najvećeg svetskog bilateralnog kreditora, i druge nacije da znatno smanje potraživanja.

U video-obraćanju na sastanku, kineski ministar finansija Liu Kun ponovio je stav Pekinga da Svetska banka i druge multilateralne razvojne banke učestvuju u otpisu duga uz bilateralne kreditore.

Izvor: Reuters











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *