Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Март
2023

Tibet umire 'sporom smrću' pod kineskom vlasti, upozorava lider u egzilu

0
Tibet umire 'sporom smrću' pod kineskom vlasti, upozorava lider u egzilu

Tibet umire "sporom smrću" pod kineskom vlasti, rekao je vođa organizacije bazirane u Indiji, poznate kao vlada Tibeta u egzilu, u svom prvom obraćanju američkom kongresu u utorak, 28. marta.

Pojedini tibetanski aktivisti žale zbog onoga što oni vide kao sve slabiji fokus na navodne zloupotrebe u Tibetu, dok u Vašingtonu i drugim glavnim gradovima Zapada raste zabrinutost zbog sve jače kineske vojske, pritisaka na Tajvan, te obračuna u Hong Kongu i sa manjinama u Sinđangu (Xinjiang).

"Ako Narodna Republika Kina ne bude primorana da promijeni svoju trenutnu politiku, Tibet i Tibetanci će definitivno da umru sporom smrću", rekao je Penpa Tsering, poznat kao sikjong Centralne tibetanske administracije (CTA), u svom obraćanju dvostranačkoj kongresnoj komisiji za Kinu putem video linka.

Uloga sikjonga je kreirana 2012. godine nakon što se Dalaj lama, 87-godišnji spiritualni vođa Tibetanaca, odrekao političkog autoriteta u korist organizacije koja bi mogla da ga nadživi. Izvor iz Kongresa je naveo da je ovo prvo obraćanje sikjonga nekom kongresnom odboru, što će vjerovatno da razljuti Peking.

Zvanični Peking optužuje Dalaj lamu da podstiče separatizam u Tibetu, i ne priznaje CTA, koja predstavlja oko 100 hiljada Tibetanaca u egzilu koji žive u oko 30 zemalja, uključujući Indiju, Nepal, Kanadu i SAD.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije odgovorila za zahtjeve na komentar saslušanja.

Kina vlada zapadnom regijom Tibet od 1951. godine, nakon što je njena vojska ušla u nju i preuzela kontrolu u, kako oni nazivaju, "miroljubivom oslobađanju". Kina poriče da je učinjeno bilo šta pogrešno, i navode da je njena intervencija okončala "nazadni vazalski sistem".

Uzra Zeja, američki podsekretar za demokratiju i ljudska prava, rekla je na saslušanju da Kina nastavlja sa svojom "kampanjom represije koja želi da na silu asimilira" oko šest miliona Tibetanaca u zemlji, te da eliminiše tibetansko jezičko, kulturno i lingvističko naslijeđe.

Skorašnji izvještaji o internatima koje vode vlasti, te masovnom nevoljnom prikupljanju DNK u tibetanskoj oblasti "šokira savjest", rekla je Zeja, koja kao posebni koordinator za tibetanska pitanja vodi američku podršku za Tibetance. Peking odbija da vodi razgovore s njom.

Republikanski kongresmen Kris Smit (Chris Smith), koji predsjedava komisijom, rekao je da postoji globalni fokus na Tajvan, Hong Kong i Sinđan, ali da "ne možemo da skrenemo pogled sa genocida koji se čini protiv Tibetanaca".

Glumac i dugogodišnji aktivista za Tibet, Ričard Gir (Richard Gere) je na saslušanju kazao da se kineska politika u Tibetu sve više "podudara sa definicijom zločina protiv čovječnosti".

Izvor: Reuters











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *