Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Июль
2023

Američki ambasador: Uznemirujuća sličnost sa predratnom BiH, ali SAD su sada tu

0
Američki ambasador: Uznemirujuća sličnost sa predratnom BiH, ali SAD su sada tu

Ambasador SAD-a u Bosni i Hercegovini (BiH) Michael Murphy ocijenio je uznemirujućim sličnost aktuelnih tenzija u BiH sa predratnom istorijom zemlje, te poručio da je ipak drugačije to što su SAD "sada tu".

Murphy se obratio putem društvenih mreža povodom Dana nezavisnosti SAD-a, nakon što je zbog nevremena otkazan prijem u dvorištu Ambasade.

On je rekao kako je "današnje osporavanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera BiH nemoguće negirati.

"Od izbornih nepravilnosti i korupcije, huškanja na rat, negiranja genocida do aktivnosti Narodne skupštine Republike Srpske od 26. juna – tenzije su jasne, a za mnoge građane BiH, sličnost sa predratnom istorijom zemlje je uznemirujuća. Ali jedna stvar jeste drugačija. Sjedinjene Države su tu", naveo je Murphy.

Bh. entitet Republika Srpska u posljednje dvije godine sve više blokira procese u Bosni i Hercegovini. Vlast koju vodi Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čiji je lider i predsjednik RS Milorad Dodik, donosi zakone, zaključake i deklaracija koje idu ka ignorisanju odluka Ustavnog suda BiH, nepriznavanju visokog predstavnika, te prijetnjama secesijom.

Šta ako Dodik pređe s riječi na djela?

Zbog ovoga je Dodik i pod sankcijama SAD-a i Velike Britanije, dok on istovremeno tvrdi da je država BiH preuzela nezakonito ingerencije entiteta koji je, pak, donošenjem nekih zakona poput onog o poljoprivrednom zemljištu, preuzeo državnu imovinu. Dodik takođe kaže da traži "vraćanje primjeni Daytonskog sporazuma".

Pogrešno tumačenje Daytona

Američki ambasador u izjavio objavljenoj 6. jula je rekao da Daytonski mirovni sporazum, kojem su posredovale Sjedinjene Države i kojim je okončan rat koji je trajao od 1992. do 1995. godine "nije savršen sporazum".

"Danas se Dayton preispituje, namjerno pogrešno tumači i okrivljuje za stalne etničke podjele u zemlji. Ovo posljednje predstavlja zamjenu teza, odnosno uzroka i posljedice, ali jeste istina da su politički lideri ove zemlje prokockali obećani mir. Odabrali su da stalno iskorištavaju i naglašavaju podjele u ovoj zemlji. Bez obzira na to, Daytonski mirovni sporazum zaustavio je krvoproliće i spasio živote. To je, dame i gospodo, činjenica, a na alternativu, a to znači više smrti i razaranja, užasno je čak i pomisliti", kazao je američki ambasador.

Nakon rata koji je trajao od 1992. do 1995, Sjedinjene Države postale su, kako je rekao, bilateralni razvojni partner broj jedan Bosne i Hercegovine, a vremenom i glavni vojni partner.

"Danas nijedna druga zemlja nije kao mi toliko posvećena BiH, njenim institucijama, organizacijama, njenoj mladosti i budućnosti unutar evroatlantske zajednice zemalja", poručio je američki ambasador u BiH.

Takav američki stav, kako je rekao, "ne odgovara uvijek nekim političkim akterima u zemlji, posebno kada se naša posvećenost mirnoj, demokratskoj i sigurnoj budućnosti kosi sa njihovim uskim političkim interesima".

"Ali posvećenost Sjedinjenih Država Bosni i Hercegovini nije posvećenost nekom političkom lideru ili stranci - mi smo posvećeni građanima ove zemlje. To se nije, niti će se promijeniti", poručio je.

Ocijenio je da "odbrana mira i demokratije, osiguranje prosperiteta i zacjeljivanje rana nikada neće prestati".

Kanin: Dodikovi potezi ovise i o tome kako stoji Rusija

"Da parafraziram predsjednika Ronalda Reagana, to su generacijski izazovi. Izazovi za koje smo se nadali da će svijet prevazići nakon Hladnog rata krajem osamdesetih i danas su bolno vidljivi – od žestoke ruske agresije na Ukrajinu, do rasta neliberalnih, antidemokratskih političkih pokreta širom Zapadnog svijeta", konstatovao je ambasador.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *