Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Август
2023

Hovenijer: SAD žele da vide napredak, kako rešiti izbore na severu je stvar kosovskih vlasti

0
Hovenijer: SAD žele da vide napredak, kako rešiti izbore na severu je stvar kosovskih vlasti

Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer (Jeffrey Hovenier) je rekao da zahtevi njegove zemlje prema prema Vladi Kosova nemaju veze sa pritiscima, te da SAD zanima jedino napredak, a na kosovskim vlastima je kako će rešiti izbore na severu.

"Pitanje kako će se održati izbori na severu je unutrašnje pitanje za Kosovo. Bilo da se to radi ostavkom gradonačelnika opština, ili kroz proces u kojem birači glasaju za smenu aktuelnih gradonačelnika (peticijom)...nas samo zanima da vidimo napredak", rekao je Hovenijer 16. avgusta tokom razgovora sa novinarima u Prištini.

Srbi u Zvečanu, Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku i Leposaviću, su bojkotovali aprilske izbore i ne prihvataju albanske gradonačelnike, koji su krajem maja uz pomoć policije ušli u opštinske zgrade.

Ambasador SAD Hovenijer je poručio da se Kosovo obavezalo da će ispuniti dogovor sa Evropskom unijom (EU), te da SAD pozdravljaju takvu odluku i vide je kao pozitivan korak ka deeskalaciji.

"Bez napretka u dijalogu (sa Srbijom) uz posredovanje EU, Kosovo neće moći da postane članica EU, Kosovo neće moći da napreduje ka učlanjenju u Partnerstvo za mir", rekao je Hovenier.

On je ocenio da su zahtevi SAD i drugih partnera legitimni, imajući u vidu podršku koju daju Kosovu, te dodao da je jedan od najvećih strateških ciljeva "da Kosovo zauzme svoje mesto u evropskim i evroatlantskim strukturama".

'SAD su snažno uz Kosovo, u to ne treba sumnjati'

"Ne bi trebalo biti sumnje i nadam se da je vrlo jasno: SAD su snažno i dugoročno posvećene narodu Kosova", rekao je ambasador Hovenijer.

"Zato tražimo od Kosova da odmah primeni Ohridski sporazum. Da krenemo brzo, smišljeno, da unapredimo pregovore o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom", dodao je.

Kosovo i Srbija su sredinom marta dogovorili Aneks implementacije sporazuma o normalizaciji odnosa na osnovu plana Evropske unije, koji je u javnosti poznat i kao Ohridski sporazum.

Njime je Kosovo, pored ostalog, prihvatilo da pripadnicima srpske zajednice na Kosovu pruži određeni nivo samomenadžiranja, dok bi Srbija prihvatila simbole Kosova i ne bi dovodila u pitanje teritorijalni integritet.

Međutim, tenzije na severu Kosova su Ohridski sporazum bacile u drugi plan.

U tom kontekstu, ambasador Hovenijer je rekao da se SAD zalažu za proces deeskalacije, odnosno za održavanje izbora u četiri opštine na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

"Zabrinuti smo zbog situacije na severu Kosova i zatražili smo od Vlade da preduzme mere. Takođe smo zatražili od Vlade Srbije da preduzme mere za postizanje deeskalacije na severu Kosova. Želimo da izbegnemo nemire, pretnje nasiljem i druge stvari koje ometaju naše mogućnosti da radimo sa stranama sa fokusom na strateške ciljeve, a to je puna primena Ohridskog sporazuma, sa obe strane", rekao je on.

Srbi koji bojkotuju gradonačelnike albanske nacionalnosti izabrane na izborima u većinski srpskim opštinama na severu Kosova gotovo tri meseca svakodnevno protestuju uz zahteve da gradonačelnici ne dolaze na posao, te da se specijalna jedinica policije Kosova povuče sa severa.

Situacija je eskalirala 29. maja kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima KFOR-a, mirovne misije NATO-a na Kosovu. Tom prilikom je bilo na desetine povređenih na obe strane, nakon čega je NATO pojačao svoje prisustvo.

U međuvremenu je Kosovo postiglo dogovor sa EU o deeskalaciji na severu, u okviru kog je predviđeno postepeno povlačenje policije Kosova iz i okolo opštinskih zgrada te organizovanje novih izbora.

Do sada je, na osnovu odluke Vlade Kosova, povučeno oko 50 odsto policajaca, dok je u toku izrada administrativnog uputstva na osnovu kog će biti moguće raspisivanje vanrednih izbora u opštinama na severu.

O zabrani uvoza robe iz Srbije 

Komentrašući odluku Vlade Kosova da zabrani uvoz robe poreklom iz Srbije, američki ambasador Hovenijer je podvukao da Vašington podržava slobodu protoka robe i ljudi.

"Pošto Kosovo i Srbija teže evropskim integracijama, obe zemlje treba da preduzmu mere za promovisanje većeg prekograničnog protoka robe, a ne da preduzimaju korake koji ometaju kretanje", rekao je on.

Hovenier je rekao da SAD zabranu uvoza srpske robe tretiraju kao ozbiljno pitanje, koje, kako je rekao, izgleda utiče i na uvoz lekova i drugog medicinskog materijala iz Srbije.

Naveo je da su se do sada, kako je on razumeo, lekovi i drugi medicinski materijal uvozili iz Srbije. Inače, zdravstvene institucije u srpskim sredinama na Kosovu rade u sistemu Srbije.

Vlada Kosova je 14. jula zabranila ulazak kamiona sa srpskim registarskim oznakama i uvoz robe poreklom iz Srbije zbog "bezbednosnih" razloga. Potom je odluka preinačena, odnosno na snazi je ostala samo ona oko zabrane uvoza srpske robe.

U međuvremenu je ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić za Radio Slobodna Evropa rekao da se "ubrzo" očekuje povlačenje ove odluke ali da Kosovo očekuje i da Evropska unija ukine kaznene mere prema Prištini. 

Upitan da prokomentariše ovu izjavu, Hovenier je rekao: 

"SAD nastavljaju da ohrabruju Vladu Kosova da preduzme mere za promovisanje slobodnog kretanja robe, bez obzira na to da li EU preduzima korake ili ne. Savetovaću da se delovanje Vlade Kosova po ovom pitanju ne povezuje sa očekivanjima šta će EU uraditi ili ne oko onog što kvalifikuje kao privremene i mere."

Međunarodna zajednica je zbog tenzija na severu Kosova odgovornost prebacila na Prištinu i vršila pritisak da povuče korake ka deeskalaciji, dok je EU uvela i takozvane kaznene mere. Neke od mera su suspenzija rada svih radnih grupa za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te suspenzija poziva za učešće Kosova na sastancima na visokom nivou.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *