Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Сентябрь
2023

Ratni arsenal u rukama napadača na kosovsku policiju

0
Ratni arsenal u rukama napadača na kosovsku policiju

Raketni bacači za napad na borbena vozila, bacači granata, brojne automatske puške, snajperska puška, vojna vozila, eksploziv, detonatori, sve ovo deo je na desetina primeraka oružja i municije pronađene u selu Banjska na severu Kosova nakon što je zbog napada na pripadnike kosovske policije došlo do oružanog sukoba

U noći između subote i nedelje maskirana i naoružana grupa Srba najpre je postavila barikadu na ulazu u selo Banjska, a potom i napala kosovsku policiju. U napadu je ubijen vodnik kosovske policije Afrim Bunjaku, a nekoliko drugih je povređeno.

Kako je pokazala istraga deo napadača tada je napustio teritoriju Kosova, a deo naoružane grupe sklonila se u manastir Banjska, odakle se sukobila sa kosovskom policijom. U ovom sukobu ubijena su tri napadača, pripadnika srpske nacionalnosti.

Da li je postojao plan da se stotine ljudi uključi u ovaj oružani napad, ko su pravi organizatori, kako je velika količina oružja korišćenog u ratnim dejstvima dospela u ruke napadača, samo su neka od pitanja na koja javnost čeka odgovore.

U međuvremenu, kosovska policija prikazala je veliki arsenal oružja zaplenjenog nakon događaja u Banjskoj.

Novinari Radija Slobodna Evropa (RSE) na osnovu dostupnih fotografija zaplenjenog oružja, koje je predstavila kosovska policija, identifikovali su oružje i municiju koja je prema analizi RSE u najvećem broju slučajeva proizvedena u srpskim i nekada jugoslovenskim fabrikama oružja.

Gotovo celokupan arsenal viđan je do sada u svim ratnim sukobima na prostorima bivše Jugoslavije. Namene su različite, ali pokrivaju širok spektar borbenih dejstava.

Ručni raketni bacač M80 Zolja

Slika takozvane Zolje, ručnog bacača raketa, jedna je od prvih objavljenih fotografija oružja još u nedelju u toku trajanja sukoba. Kako je precizirano naknadno, u akciji u Banjskoj je zaplenjeno 29 napunjenih raketnih bacača i sedam iskorišćenih.

Zolja M80 razvijena je u bivšoj Jugoslaviji, a zamišljena je kao oružje koje može da se koristi pojedinac za uništavanje tenkova, borbenih i ostalih vojnih i transportnih vozila.

Oružje je široko korišćeno tokom ratova devedesetih. Trenutno je u upotrebi u Srbiji, Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.

Ovo oružje, iako zastarelo, i dalje se proizvodi. Bacač se proizvodi u Severnoj Makedoniji, a raketa u Srbiji.

Preciznost Zolje je prema navodima specijalizovanih sajtova, prilično ograničena, ali se smatra da M80 ima brojne prednosti.

Ovo oružje je jeftino za proizvodnju, jednostavno za upotrebu, malo i lagano. Sa malo dodatne obuke, jedan član vojne jedinice može nositi jedan ili dva, koji može iskoristiti za napad na tenkove ili vozila.

Minobacač 82mm M-69 i minobacač 60mm M-57

Kako se navodi na sajtu Vojske Srbije minobacačima se u oduvek pridavao veliki značaj jer su to vrlo efikasna i jednostavna oružja za vatrenu podršku pešadije.

U opisu pešadijskog naoružanja precizirano je da minobacač gađa vertikalnom putanjom, pa je pogodan za gađanje ciljeva u zemljišnim udubljenjima. Kako se navodi, veći minobacac M-69 upotrebljava se za pravljenje prolaza u žičnim preprekama, zaslepljivanje osmatračnica i vatrenih tačaka i zadimljavanje i osvetljavanje bojišta.

Minobacač 60 mm M-57 je prema opisu sa sajta Vojske Srbije namenjen za neutralisanje žive sile i vatrenih sredstava neprijatelja (otkrivenih i u zaklonima), stvaranje dimnih zavesa radi zaslepljivanja i maskiranja vlastitih jedinica.

I ovo su oružja jugoslovenske proizvodnje, korišćena u ratovima 90-tih godina.

Prema izveštajima tokom zaplene pronađene su 64 bombe za veći minobacač i 88 za manji.

Automatski bacač granata M93

Ovaj bacač granata i danas se proizvodi u Zastava oružju.

To je pešadijsko oružje namenjeno uništavanju otkrivene i zaklonjene žive sile na daljinama do 1700 m, kao i za uništavanje lako oklopljenih borbenih vozila na daljinama do kilometra.

Na sajtu Zastava oružja može se naći podatak da je bacač granata pouzdan u ekstremnim klimatskim i terenskim uslovima

Kako se navodi, M93 funkcioniše samo sa rafalnom paljbom, ali se brzina paljbe može menjati od 50 do 400 granata u minuti. Punjenje se obavlja iz redenika kapaciteta 29 metaka, smeštenog u municijsku kutiju.

Opisujući ovo oružje sajtu Zastave navode da konstrukcija tronožnog postolja omogućava brzu promenu borbenog položaja i dodaje da zavisno od taktičkih zahteva i na zahtev kupca automatski bacač granata može da se montira na različite tipove borbenih vozila.

Puška M70 u više varijanti

Razvoj ove jurišne puške počeo je 1959. godine u fabrici Crvena Zastava u bivšoj Jugoslaviji. Ona predstavlja licenciranu verziju poznatog kalašnjikova. Od 1970. godine široko se upotrebljavala u tadašnjoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA). Pretpostavlja se da je proizvedeno čak četiti miliona M70 u više postojećih verzija.

Ova puška viđena je na ratištima i sukobima u Avganistanu, Angoli, Kipru, Iraku, Jordanu, Keniji, Maliju, Palestini, Ruandi, Siriji. Koriste je sve bivše jugoslovenske zemlje, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Crna Gora, Srbija i Slovenija.

M70 je poznat je po svojoj pouzdanosti, izdržljivosti, jednostavnosti upotrebe i održavanja. Puška se može rastaviti na terenu za jedan minut bez upotrebe alata.

Ovo oružje takođe, kako se tvrdi na specijalizovanim sajtovima, ima lošiju preciznost u poređenju sa većinom zapadnih puški sličnog tipa.

Efikasan domet paljbe je ograničen na 300-400 metara.

Postoje brojne unapređene verzije koje su i zaplenjene nakon sukoba u Banjskoj. Kosovska policija tvrdi da je pronašla 30 primeraka ove puške u različitim verzijama.

Poluatomatska snajperska puška M-76

Po uzoru na porodicu "kalašnjikov", u fabrici "Zastava oružje" nastala su dva modela poluautomatskih snajperskih pušaka.

Kako se navodi na sajtu Vojske kod ove puške primenjeni su ojačani elementi sistema za pozajmicu barutnih gasova "kalašnjikova". Puška M-76 koristi metak kalibra 7,92x57 mm "mauzer".

Poluautomatska snajperska puška 7,9 mm M-76 namenjena je za uništavanje važnijih pojedinačnih otkrivenih i maskiranih živih ciljeva na većim daljinama, precizira se na sajtu Vojske Srbije.

Snajperska puška M-93 12,7 mm

Domaća puška 12,7 mm M93 sa nadimkom "crna strela", od kraja devedesetih godina proizvodi se u fabrici "Zastava oružje" u Kragujevcu. U pitanju je dalekometna puška sa optičkim nišanom, koja se u svetu često naziva antimaterijalna puška, jer se prvenstveno koristi za uništavanje sredstava ratne tehnike.

Namenjena je za borbu protiv žive sile na otvorenom prostoru, protiv neborbenih lakooklopljenih borbenih vozila, kao i za gađanje osetljivih ciljeva kao što su prizemljeni avioni i helikopteri, sredstva veze, sredstva za elektronsko osmatranje i praćenje. Pogodna je za upotrebu u brdskim predelima i za zaštitu pograničnog pojasa, kao i za uništavanje plutajućih mina na rekama i morima

Kamion TAM 110 T7

Ovaj vojni terenski kamion, koji je kopija nemačkog "Dajca" 130 T7,a koji je proizvodio slovenački TAM tokom osamdesetih godina dvadesetog veka.

Početak razvoja ovog kamiona počeo je još 1965. na osnovu Studije neborbenih motornih i priključnih vozila JNA. Više terenskih automobila sličnog tipa proizvedeno je u za ove potrebe vojske a proizvodnja je trajala sve do raspada SFRJ 1991. godine.

Osnovni model je namenjen za prevoz ljudstva (12 + 2) sa kompletnom opremom, transport materijalnih sredstava mase do 1,8 tone

Pored osnovnog kamiona sandučara sa kabinom otvorenog krova, postoje i posebni modeli sa zatvorenom kabinom i različitim nadgradnjama

Prema navodima sa specializovanih vojnih sajtova, krajem devedesetih godina, za potrebe jedinica Vojne policije Vojske Jugoslavije i Posebnih jedinica policije MUP-a Srbije razvijena je i oklopljena verzija TAM 110 T7 B/BV poznata pod oznakom Ris. Može se pronaći i podatak da Žandarmerija Srbije u svom sastavu ima i standardne TAM 110 T7 prerađene u vozila za rasturanje demonstracija.

Kvad STELS ATV GUEPARD

Ovaj kvad smatra se najsnažnijim i tehnološki najnaprednijim ruskim ATV-om. Kako se navodi na sajtovima koji rade recenzije ovakvih terenskih vozila, za konstrukciju ovog vozila koriste se komponente vodećih japanskih i ruskih proizvođača.

Lako ga je prepoznatlj jer se dizajnom izdvaja od drugih

Ima ugrađen, prema ocenama, veoma moćan i brz motor. Opremljen je konektorima električnih instalacija koji su vodootporni.

Kako se navodi LED farovi su vodootporni, spojeni sa aluminijumskim okvirom i membranskim ventilom, što im omogućava da izdrže pritisak vode do dubine od 50 metara. LED pokazivači pravca montirani su tako da očuvaju svoj integritet pri bilo kakvim manevrima.

Pored navedenog među zaplenjenim naoružanjem nalaze se MP5 nemačkog proizvođača Hekler i Koh (Heckler & Koch), zatim Vektor R4 južnoafirčkog proizvođača Denel, kao i municija različitih kalibara.

Prema spisku koji je na društvenoj mreži X, ranije poznatoj kao Tviter, objavio premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin), u Banjskoj su između ostalog pronađena 24 SUV vozila, osam nagaznih mina, osam antitenkovskih mina, 5, 5 kg plastičnog eksploziva, 21 pancirni prsluk, 15 dvogleda, tri drona, vojničke uniforme, vojničke torbe, kompasi , maske, pametni telefoni, novac.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *