Amnesti optužuje Kambodžu za 'prisilna iseljenja' u Angkor Vatu
Pnom Pen je povećao broj preseljenje porodica koje žive unutar prostranog kompleksa koji na listi svetske baštine Uneska u novo naselje koje se od prošle godine gradi na nekadašnjim pirinčanim poljima udaljenim 25 kilometara.
Zvaničnici su tvrdili da se porodice dobrovoljno sele, ali u izveštaju objavljenom u utorak Amnesti navodi da mnogi dobijaju "direktne i suptilne pretnje" da se presele.
"Moraju odmah prestati prisilno iseljavanje ljudi i kršenje međunarodnog zakona o ljudskim pravima", rekla je Montse Ferer (Ferrer) iz Amnestija.
Portparol kambodžanske vlade Pen Bona rekla je da izveštaj "nije tačan", insistirajući da je preseljenje meštana obavljeno na "dobrovoljnoj" osnovi i u skladu s pravilima Uneska.
Unesko je saopštio da je "duboko zabrinut" izveštajem koji je objavljen uoči redovne međuvladine konferencije o Angkoru koja se održava u sedištu agencije Ujedinjenih nacija za kulturu u Parizu.
Kompleks hrama koji potiče iz devetog veka najveća je turistička atrakcija Kambodže i pre pandemije korona virusa privlačio je više od dva miliona stranih posetilaca godišnje.
Zbog turista je nastao čitava mikroekonomija s tezgama, prodavcima hrane i suvenira, ali i prosjacima. Broj lokalnih stanovnika je eksplodiralo s procenjenih 20.000 početkom devedesetih na oko 120.000 do 2013.
Kambodžanske vlasti navode da deluju kako bi zaštitile stare građevina tako što sele skvotere čija neformalna naselja nanose štetu lokalnom okruženju proizvodeći smeće uz prekomernu upotrebu vodnih resursa.
Zvaničnici kažu da se sele stanovnici samo nedozvoljenih naselja u kojima se često nalaze oroinule kolibe bez odgovarajuće kanalizacije, tekuće vode, a ponekad i struje.
Zabrinutost Uneska
Izveštaj Amnestija poziva Unesko da osudi postupke Penh Pnoma i upozorava na dalju eskalaciju ako se to ne učini.
"Ako ne dođe do ozbiljne reakcije Uneska, države bi mogle sve više da koriste napore za očuvanje u svoje svrhe, nauštrb ljudskih prava", rekla je Ferer.
Grupa za ljudska prava navodi da kambodžanski zvaničnici iz Nacionalne uprave Apsara – tela koje upravlja arheološkim parkom – i ministarstva za zemljište koriste Unesko da opravdaju preseljenja.
Jedna stanovnica je rekla da su joj vlasti Kambodže eksplicitno rekle da "Unesko želi da odete" ili će Angkor da izgubi status svetske baštine.
Apsara je tužila najmanje sedam meštana koji žive u okolini Angkor Vata zbog navodnog podsticanja i ometanja javnog rada, pokazuju sudski pozivi koje je video AFP.
Tužbe su podnete nakon što su stotine seljana protestovale protiv pokušaja zvaničnika Apsare u avgustu da ruše navodno nelegalne objekte unutar arheološkog parka.
"Unesko je duboko zabrinut zbog programa preseljenja stanovništva u Angkoru koji sprovode kambodžanske vlasti", navodi se u saopštenju UN, dodajući da "nikada nije tražio, niti podržavao, niti učestvuje u tom programu".
Unesko je pozvao Kambodžu da preduzme "korektivne mere" i da odgovori na navode Amnestija u svom sledećem izveštaju o Angkoru.
Portparol vlade Pen Bona rekao je da se vlada ponaša u skladu s pravilima Uneska.
"Kambodža mora da poštuje uslove koje je nametnuo Unesko", rekao je on za AFP, dodajući da uslovi zahtevaju da na tom mestu ne bude struktura, građevina ili ljudi.
"Možda ima nekoliko seljana koji možda nisu srećni i oni (Amnesti) su ih intervjuisali i rekli da je vlada sprovela prinudna iseljenja", rekao je on.
Izvor: AFP