Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
SlobodnaEvropa.org
Декабрь
2023

EU sve bliže zakonu o umjetnoj inteligenciji

0
EU sve bliže zakonu o umjetnoj inteligenciji

Evropska unija je sve bliža prvom sveobuhvatnom zakonu o umjetnoj inteligenciji nakon što su se zastupnici i vlade zemalja članica dogovorili oko privremenih uslova za regulaciju generativnih sistema poput ChatGPT aplikacije.

Pregovori o zakonu ušli su u drugi dan, a ukoliko bude usvojen, ovo će biti prvi veliki zakon o umjetnoj inteligenciji na svijetu.

Prema dokumentu u kojeg je Reuters imao uvid, Evropska komisija će održavati listu modela umjetne inteligencije za koje se smatra da predstavljaju "sisemski rizik", dok bi oni koji imaju sisteme umjetne inteligencije za opću namjenu morali objaviti detaljne sažetke sadržaja koji se koristi za njihovu obuku.

Zakon bi mogao, kako piše Reuters, izuzeti takozvane open source modele, odnosno neće biti primjenjivan na besplatnim licencama i licencama otvorenog koda, osim ako se ne smatraju visokorizičnim.

Otvoreni kod se odnosi na besplatno i otvoreno dijeljenje koda čime se omogućava da svako može doprinjeti njegovoj nadogradnji ili rješavanju grešaka. Recimo OpenAI je prvobitno bio osnovan kao neprofitna organizacija otvorenog koda, prije no što je suosnivač Sam Altman preokrenuo kompaniju ka profitnoj strukturi.

Druge prepreke poput korištenja umjetne inteligencije za biometrijski nadzor tek trebaju biti razmatrane.

Zastupnici EU žele zabraniti korištenje umjetne inteligencije u biometrijskom nadzoru, ali vlade su tražile izuzetak za nacionalnu sigurnost, odbranu i vojne svrhe.

Rasprava o zakonu je počela dan ranije popodne.

"Novi dan, isti trilog!", napisao je na platformi X Thierry Breton, šef industrije EU, misleći na proces pregovora između Parlamenta, Komisije i Vijeća.

Zemlje EU i zastupnici pokušavaju da finaliziraju detalje nacrta pravila koje je Komisija predložila prije dvije godine, ali su se borili da održe korak sa brzo razvijajućom tehnologijom. Zbog toga je bilo teško postići konsenzus.

Zakon bi mogao postati nacrt za druge vlade dok zemlje širom svijeta nastoje da izgrade pravila za korištenje umjetne inteligencije. Zastupnici žure oko pripreme konačnog dogovora kako bi mogli glasati na proljeće uoči parlamentarnih izbora u junu kada će se zakonodavni proces zaustaviti.

Ako se to ne učini, moglo bi doći do kašnjenja izglasavanja zakona i do toga da EU izgubi prednost kao prvi regulator umjetne inteligencije.

Čak i da bude usvojen na proljeće, moglo bi proći skoro dvije godine prije no što zakon stupi na snagu.

Prvi široki okvir zakona predložen je početkom 2021. godine, skoro dvije godine prije nego što je lansiranje ChatGPT-ja transformisalo način korištenja ove tehnologije. Ovo je dovelo do upozorenja brojnih stručnjaka zbog mogućnosti stvaranja moćnih mašina koje bi kako kažu mogle ugroziti čovječanstvo.

Izvor: Reuters











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *