Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш ТЕЛЕГРАМ канал
„Амерички сигнал“ за Александра Вучића
Руководство Срба из Републике Српске под санкцијама САД
Сједињене Америчке Државе су увеле санкције практично целом највишем руководству Републике Српске (РС), која је део Босне и Херцеговине (БиХ). Након председника Милорада Додика, на америчку црну листу уврштене су Жељка Цвијановић, представница РС у Председништву БиХ, која има функцију колективног председника, као и премијерка, председница парламента и министарка правде. Сви они су оптужени за „подривање државног устројства земље“. Регионални експерти сматрају да санкције САД не само да настоје да стану на крај Милораду Додику као политичару већ дају сигнал и председнику Србије Александру Вучићу, од кога се очекује да се јасно дистанцира од руководства РС. Са детаљима – дописник „Комерсанта” са Балкана Генадиј Сисојев.
Министарство финансија САД најавило је почетком седмице увођење санкција највишим челницима Републике Српске. Према Сједињеним Државама, они на црној листи „представљају претњу Дејтонском мировном споразуму (којим је окончан рат у Босни 1995. године и постављеним темељ државног устројства БиХ. – „Комерсант”), суверенитету и територијалном интегритету Босне и Херцеговине“. „Ови лидери су директно одговорни за усвајање од стране Скупштине Републике Српске закона о непримени на територији РС одлука Уставног суда БиХ, што представља претњу имплементацији Дејтонских споразума. “, наводи се у одлуци америчког Трезора.
Скупштина (парламент) РС усвојила је летос уредбе о непоштовању одлука Уставног суда БиХ и непоштовању наредби високог представника свјетске заједнице Кристијана Шмита.
И иако је Кристијан Шмит на основу својих овлашћења укинуо донете уредбе власти Републике Српске наставиле су да их примењују. Пре свега за њих је неприхватљиво да централне власти БиХ и високи представник блокирају планове Републике Српске да све некретнине које се налазе на њеној територији пребаце у њихово власништво. Непризнавањем одлуке Уставног суда и високог представника светске заједнице власти РС су их фактички ставиле ван закона што прети или парализом централне власти у БиХ, или чак распадом земље.
То је по свему судећи био главни мотив да САД уврсте врх Републике Српске на листу санкција. На америчку црну листу раније је уврштен и актуелни председник РС Милорад Додик који је почетком јула потписао уредбе које је парламент усвојио.
Реакцију челника РС који су били под санкцијама САД изразио је председник парламента Ненад Стевандић. Он је навео да је „долазак на америчку црну листу награда за доследност, непоколебљивост и чврстину пред уценама и претњама”.
У истом духу реаговао је и лидер РС Милорад Додик. „САД нису бирале лидере Републике Српске, није на њима да их смењују“, рекао је он и додао да „санкције показују слабост глобалне суперсиле, а то је Америка“.
Међутим, регионални експерти су уверени да санкције САД не треба потцењивати. „САД су сматрале да је Милорад Додик прешао границу, па као политичар за њих више не постоји. Шта год да каже они га једноставно неће слушати. Ни он ни његови следбеници“, каже хрватски политиколог Давор Генеро.
Према експерту америчке санкције руководству РС сигнал су и председнику Србије Александру Вучићу од којег се очекује да се јасно огради од политике руководства Републике Српске.
„Ако Вучић не прихвати сигнал, и они ће стати на то“, сматра Давор Генеро.
За председника Србије „амерички сигнал” као да није изненађење. Александар Вучић је још почетком јула јасно ставио до знања да очекује појачан притисак Запада на руководство РС. Затим је у интервјуу за ТВ канал Прва, рекао: „Бојим се да је донета одлука о изузетно снажном удару (на Републику Српску. – Комерсант).
Отприлике у исто време САД су увеле санкције шефу главне обавештајне агенције Србије Александру Вулину оптужујући га за „корупцију и дестабилизујуће акције које су допринеле штетној активности Русије на Балкану“ (види „Комерсант“ од 13. јула). Дипломатски извори Комерсант-а у региону оценили су ту одлуку као „јасан сигнал Вучићу о потреби да се отараси проруских кадрова“.
У условима када се и сам председник Србије нашао под моћним притиском Запада, руководство Републике Српске може да рачуна само на подршку Руске Федерације. Уосталом Русија је заправо подржала одлуку парламента РС о неизвршавању одлука Уставног суда БиХ. А из руске амбасаде у Сарајеву саопштено је да је ова одлука логичан резултат незаконитог поступања самог суда, не искључујући спољни утицај на судије.
Генади Сисоев, Коммерсант