Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Estonian
Январь
2018

KAS VABA (INFO)ÜHISKOND TEKITAB LIIDRIKRIISI

0

Miks on läänemaailmas üha vähem inspireerivaid poliitikuid ning tõeliselt suuri liidreid? Kas praegu on üldse võimalik uute de Gaulle’ide, Adenauerite, Reaganite või Churchillide esiletõus? Või on uued liidrid nähtamatud, kes juhivad pigem ise tagaplaanile jäädes? Või saavad nad tekkida üksnes suurte ühiskondlike raputuste ajel? Kas see on üksnes ajastu iseärasus või laiemalt liberaalse demokraatia kriis?

Maailmas on ennegi olnud suuri ja esmalt harjumatuid muutusi demokraatia arengus. Üheks selliseks oli näiteks naistele hääleõiguse andmine. Kui Eestis hakkas naiste üleüldine hääleõigus kehtima juba 1917. aastal, siis näiteks demokraatia hällis Kreekas jõuti selleni 1952. aastal ja maailma ühes edukamas riigis Šveitsis alles 1971. aastal.

Naiste emantsipeerumine mõjutas kindlasti nii Henri Bergsoni kui Karl Popperit, kes läinud sajandi keskel kirjutasid oma filosoofilistes töödes lahti avatud ühiskonna põhiteesid. Bergson jõudis avatud ühsikonna termini käibele tuua vahetult enne Hitleri võimuletõusu, Popper pani oma tööle punkti juba II maailmasõja lõpuaastal.  

Huvitav oleks teada, kas ja kui palju oleks näiteks Popper oma mõtteid kohandanud või laiendanud teadmises, et avatud ühiskond omab sellisel määral juurdepääsu informatsioonile nagu see on praegu meie tegelikkus. Informatsioon on alati olnud suur võimu allikas, eriti nende käes, kes seda valdavad.

Vaid neli aastat pärast Popperi suurteose ilmumist jõudis poelettidele kohe ka Geroge Orwelli legendaarne “1984”. Kui Orwelli düstoopias omasid vaid vähesed ligipääsu informatsioonile, siis praeguses üha horisontaalsemaks ja võrdsemaks muutuvas ühiskonnapildis on kodanikud ise mitte ainult info tarbijad, vaid ka uue informatsiooni massilised loojad. Mitte kunagi varem pole informatsioonil olnud korraga nii palju omanikke.

Toon näiteks mõned kõnekad numbrid. Internetis leitavast informatsioonist on koguni 90 protsenti loodud 2016. aastal või hiljem. Kui paari aasta eest loodi kokku 44 miljardit gigabaiti uut informatsiooni, siis näiteks 2025. aastal on netti paisatava uue info kogus vähemalt kümme korda suurem.

Informatsioon mitte ainult ei talletu, vaid seda kasutatakse, loetakse ja jagatakse silmapilkselt ja massiliselt. 2017. aastal tehti näiteks Twitteris üle maailma 455 000 sissekannet minutis. Youtube’is jälgiti samal ajal enam kui 4 miljonit videot minutis. Instagramis seati minutis üles 46 miljonit fotot. Facebookis laaditi üles enam kui pool miljonit kommentaari minutis. Google’is teostatakse enam kui 3,6 miljonit otsingut minutis. Iga päev saadeti enam kui 21 miljardit tekstisõnumit. Ja need numbrid on pidevas ja kiires kasvutrendis.

Kui siia lisada ööpäevaringne katkematu uudistevoog, siis on mõistetav, et paljud, sealhulgas poliitikud, on kõige selle peale lihtsalt paralüseeritud. Need, kelles sotsiaalmeedia tekitab võõristust või ebameeldivust, on vabatahtlikult loobunud mõjusast meediakanali kasutamisest. Paljud jällegi astuvad sageli tähelepanu võitmiseks hea maitse piirist üle (any publicity is NOT good publicity).

Poliitikute tegevus on detailideni avalikkuse ette toodud ja inimesed ei karda õigustatult väiksemalegi eksisammule tähelepanu juhtida. Piisab, kui ühe poliitiku korruptiivsus, silmakirjalikkus või asjatundmatus avalikuks tuleb, pihta saab ka teiste poliitikute usaldusväärsus. Tulemuseks on lihtsaid lahendusi pakkuvate populistlike jõudude esilekerkimine, mis omakorda killustab stabiilse valitsuse teket. Mõelgem kasvõi eelmisel aastal toimunud suurtele valimistele Hollandis, Saksamaal, Austrias või Tšehhis.

Üldiselt on arvatud, et heaks liidriks olemise eelduseks on strateegiline mõtlemine, valmisolek seista vahetult silmitsi probleemidega, julgus pakkuda riskantseid lahendusi ja võimekus veenda teisi vajaduses muudatusi teha. Poliitilise liidri lahutamatuks osaks on karismaatilisus, väärikus, aga ka ausus ja kompetentsus. See on tänases maailmas keeruline kombinatsioon, mis näib olevat justkui väljasuremise äärel.

Poliitilise kapitali kogumine, autoriteedi saavutamine ja selle hoidmine on avatud infoühiskonnas võimalikule tulevasele liidrile väga raske ülesanne. Eksimusruumi peaaegu pole. Valijad võivad eksimused teinekord andestada ja unustada, kuid konkurendid ei jäta midagi maha.

Veidi kergem on nende põli, kes on parlamentaarsetes riikides esindusrollis. Sauli Niinistö võit Soome presidendivalimistel 28. jaanuaril on sama kindel kui Vladimir Putini jätkamine Venemaa riigipeana. Enam kui 70-protsendiline toetus on demokraatlikes riikides harvanähtav saavutus. Aga millega on siis Niinistö hakkama saanud, et rahvas teda nii kõrgelt hindab? Kas ainult sellega, et on tema ise ja sisendab ühiskonnale alalhoidlikkust?

Sellise toetusega võiks Sauli Niinistö oma teisel valitsemisajal suhtuda julgemalt oma liidripositsiooni. Ta ei pea mõtlema järgmistele valimistele, vaid järgmistele põlvkondadele. Rahvusvaheliste suhete vanameister Henry Kissinger on sõnastanud oma nägemuse edukast liidrist – juhi roll on viia inimesed sealt, kus nad on, sinna, kus nad pole varem olnud. Ümbersõnastatult võiks üks soovitusi olla – Niinistö võiks oma rahvale lõpuks öelda: Soome koht on NATOs.

Lääne ühiskonnad pole kaugeltki valmis ega ajalugu lõppenud. Ei ole lõppenud ka liidrite ajastu – see ei lõpe kunagi. Briti juurtega USA motivatsioonikõneleja ja turunduskonsultant Simon Sinek on oma kuulsas TEDx esinemises (leitav ka Edasi.org arhiivist) tabavalt märkinud, et täna ei huvita kedagi poliitikute lubadused või tüdimuseni sotsiaalmeedias kajastatavad “12 sammu” millegi saavutamiseks. See jääb tühjaks kõminaks, kui sellele ei eelne ega kaasne liidri mõõtu jutt sellest, miks midagi üldse tegema peaks ja kuidas selle eesmärgi saavutamine võimalik oleks.

Kaasaegse avatud maailma liider peab uskuma eeskätt iseendasse ja oma visiooni. Samas peab tal olema suurepärane oskus teisi kuulata, lõputut informatsioonitulva analüüsida ja läbi ühisosa leidmise panna järgijaid nõustuma suurte muutustega.


Kui lugeda näiteks Emmanuel Macroni visiooniraamatut “Revolutsioon” (ilmus novembris 2016), siis võib leida teatud märke just sellisest liidrist, kes võiks passida raske ülesande sooritamiseks. Prantslased uskusid tema tulevikukirjeldust ja andsid Macronile võimaluse. See on omamoodi teenäitaja uue ajastu liidritele.

Kolumn ilmus veebiväljaandes Edasi.org






Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России

«Школа вожатых» прошла в школе №7 в Реутове


Курорт «Горячинск» поддерживает «Балет на Байкале. Бурятия»

Массовыми патриотическими акциями отметили День России на заводах АО "Желдорреммаш"

Proenza Schouler Pre-Fall 2024

Сэкономить и оторваться с Angsana Velavaru


McDonald's Grimace showed Mets fans what happens when something goes right this season

America’s Space Infrastructure: So Vulnerable It Destabilizes Geopolitics

Max free trial returns just in time for House of the Dragon season 2 this week

Creepy King Charles Painting Is Vandalized by Radical Animal Rights Activists, Gets a Cartoon Face and Speech Balloon!


Новая технология моделирования ДНК ускорит биомедицинские исследования

Летний Петербург. Старо - Калинкин мост

Всегда на связи: проводная гарнитура Fstyler FH150U от A4Tech

Завершено масштабное обновление трассы М-4 Дон в Ростовской области


Life is Strange: Double Exposure продолжит историю Макс Колфилд

Моя Говорящая Кошка 3.2

В новом трейлере Indiana Jones and the Great Circle Индиана спускается на корабле с горы

Состоялся релиз The Case of the Golden Idol на iOS и Android



Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Попурри мелодий и дух патриотизма: военный оркестр в парке «Кузьминки» отметил День России

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг


Клиентки агентства Maryway рассказали, как их вынудили взять кредиты

Владимир Путин сенсационно получил ключевое признание от Н А Т О.

Пробки на дорогах Подмосковья оценили в 7 баллов вечером 14 июня

На видео попал курьер, который в Москве плывет по лужам, чтобы доставить заказ


В аппаратной кинотеатра «Октябрь» на проспекте Калинина (сейчас улица Новый Арбат), 1976 год, Москва

Тендер на благоустройство объявили для набережной Суворовских прудов в Лосино-Петровском

Бьюти-новинки недели: Zivert стала амбассадором российского бренда, а мы попробовали косметику со спирулиной

В Росгвардии в преддверии 100-летия дивизии имени Ф.Э. Дзержинского состоялось торжественное гашение почтовых марок


Блинкова вылетела с турнира WTA в Хертогенбосхе

Испанский теннисист Надаль не сыграет на Уимблдоне

Сафиуллин не смог пробиться во второй круг турнира ATP в Штутгарте

Дядя Надаля назвал причину поражения Зверева в финале «Ролан Гаррос»


В Росгвардии в преддверии 100-летия дивизии имени Ф.Э. Дзержинского состоялось торжественное гашение почтовых марок

Тендер на благоустройство объявили для набережной Суворовских прудов в Лосино-Петровском

Правительство РФ может восстановить запрет на вывоз дизтоплива из России. Только для непроизводителей

В аппаратной кинотеатра «Октябрь» на проспекте Калинина (сейчас улица Новый Арбат), 1976 год, Москва


Музыкальные новости

Проклятье «голой вечеринки» и полицейские проверки: куда пропал рэпер Элджей

Сыграть свою лучшую игру. Денис Мацуев рассказал, где искать гениев

В ЦДКЖ 18 августа ждут любителей группы «Рекорд Оркестр» на Квартирнике Евгения Маргулиса

Суд отказал детям Градского в аресте имущества вдовы покойного мэтра


Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

В Московской области сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже электроинструментов

Попурри мелодий и дух патриотизма: военный оркестр в парке «Кузьминки» отметил День России


Читателей "Чемпионата" пригласили посмотреть матч Евро-2024 на большом экране

Азербайджан назначил столицей тюркского мира талышский город Ленкорань. Талышские организации мира бьют тревогу

Площадь пожара в здании у метро «Динамо» в Москве составляет 400 квадратов

Попурри мелодий и дух патриотизма: военный оркестр в парке «Кузьминки» отметил День России


Расписание движения пригородных поездов СЗППК изменится с 11 по 12 июня 2024 года

Автоинспекторы нашли пистолет с патронами у пассажира такси в центре Москвы

В Московской области сотрудники Росгвардии задержали граждан, подозреваемых в совершении грабежа

Зарядные станции для электрокаров в некоторых регионах России станут обязательными - закон


Путин: Москва поддерживает идею о разработке хартии многообразия в XXI веке

Путин приехал на Смоленскую площадь для встречи с руководством МИД РФ

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: признание Нато надо применить!




Завершилась первая цикловая встреча региональных руководителей компании AlfaBiom

Серию летних мастер-классов проведет сводный хор «Московского долголетия»

Стоматолог Татьяна Сумцова: как стресс влияет на здоровье зубов

Более 100 литров крови сдали ЕР и МГЕР Подмосковья во Всемирный день донора


Почему Зеленский не убедил саудовского принца, кража денег РФ, что готовят против России на саммите НАТО: обзор мировой политики 13 июня

Зеленский: США передадут Киеву новые ЗРК Patriot и «эскадрильи истребителей»

США обязаны передать Киеву "эскадрильи истребителей", заявил Зеленский


Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов 12 июня установил мировой рекорд по чеканке мяча в «Лахта Центре»

В Москве тушат пожар в здании у метро «Динамо»

ЕВРО-2024: большой футбол ждет слушателей «Авторадио»

«Этот спорт воспитывает силу и упорство»: Вице-спикер Народного Хурала Бурятии приняла участие в открытии чемпионата России по гиревому спорту


Видео: Истерика в Ереване: Пашинян против Лукашенко

«Скоро бросится на Путина»: американский пудель Пашинян прыгнул на Батьку

МИД Белоруссии назвал слова Пашиняна о Лукашенко "недальновидной позицией"

Пашинян предложил Лукашенко извиниться перед армянами из-за слов про Карабах. Что на это ответили в Белоруссии?


Собянин: выборы в Мосгордуму будут серьезным экзаменом

Сергей Собянин. Неделя мэра

Собянин сообщил об открытии «Домиков добра» для сбора гуманитарной помощи

Собянин: Более пяти тысяч семей в СВАО получили новые квартиры по реновации


Зарядные станции для электрокаров в некоторых регионах России станут обязательными - закон

РЭО назвал топ-3 регионов по количеству пунктов приема вторсырья

Составлен ТОП-3 регионов-лидеров по числу пунктов приема вторсырья

«Москва 24»: при сборе грибов следует ориентироваться на запах и окрас, чтобы не положить в корзину несъедобные


Бьюти-новинки недели: Zivert стала амбассадором российского бренда, а мы попробовали косметику со спирулиной

Заслуженный экономист Гольдфайн советует не тянуть с покупкой собственного жилья

Не могли не прийти: лучшие светские события с 7 по 14 июня

В Росгвардии в преддверии 100-летия дивизии имени Ф.Э. Дзержинского состоялось торжественное гашение почтовых марок


Архангелогородцев и гостей города приглашают посетить мероприятия фестиваля «Гармоничная Россия»

Более 1500 участников отрядов Поморья отправятся в юбилейное трудовое лето

АО «Транснефть - Север» оказало благотворительную помощь детскому саду в Архангельской области

Стало известны победили в шоу "Сокровища императора"


В Крыму хотят создать профессиональную хоккейную команду

Выступлением самарских артистов в Крыму открылся масштабный Фестиваль, посвященный 225-летию со дня рождения А.С. Пушкина

В Нижнегорском районе Крыма проведен рейд по бывшим мигрантам

Севастополь появился на вышитой карте Крыма


Улицу Чижевского на следующей неделе перекроют дважды

Минниханов заявил о необходимости провести Игры БРИКС на высоком уровне

Не могли не прийти: лучшие светские события с 7 по 14 июня

Лето в столице, кино как искусство и самый зеленый ресторан — куда пойти после работы














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *