Добавить новость
smi24.net
World News in Polish
Октябрь
2022

Новости за 02.10.2022

"Jestem Giorgia"

Do Rzeczy 

Kim jest Giorgia Meloni, którą wiele mediów nazywa „postfaszystką” i straszy, że Włochy pod jej premierostwem mogą pójść drogą Węgier i Polski?

Straszny dwór

Do Rzeczy 

Historia wiecznie żywa II Początki pracy nad operą sięgały jeszcze 1861 r.

Brunatny Stalin

Do Rzeczy 

Realhistorik II 12listopada 1986 r. w Zakładzie Karnym w Barczewie zmarł więzień.

Dintojra

Do Rzeczy 

Jerzy Dąbrowski II Lew Trocki ukrywał się w Meksyku u zafascynowanej komunizmem malarki Fridy Kahlo. NKWD nie przestawało go tropić i organizowało zamachy. Jeden się powiódł.

Papież kontra kardynałowie

Do Rzeczy 

Paweł Chmielewski II Od kilku miesięcy trwa prawdziwa giełda nazwisk papabile. Pojawiają się kandydatury liberalnych Włochów i Azjatów, czasem, jakby dla żartu, ten czy ów watykanista przypomni sobie o jakimś konserwatyście. Niezależnie od tego, kto zastąpi Franciszka i czy nowe konklawe rzeczywiście się zbliża, jedno jest pewne: przed kolejnym następcą św. Piotra stoi zadanie uporządkowania samego Kolegium Kardynalskiego, bo jego dalsze istnienie w obecnym kształcie jest po prostu pozbawione sensu. Читать дальше...

Słowa bez znaczenia

Do Rzeczy 

Odbieranie słowom sensu, szczególnie słowom mocnym, niosącym wysoki ładunek emocjonalny, stało się sposobem działania nie tylko polityków, lecz także tych, którzy teoretycznie zobowiązani są dbać o to właśnie, aby słowa zachowały swój sens.

Projekt "Odzyskać Europę"

Do Rzeczy 

Marcin Romanowski II Kryzys niemieckiego przywództwa i związana z nim „ucieczka do przodu” ku centralizacji, a także obecne przewartościowania w porządku światowym to dobry czas, by podjąć dyskusję nad powrotem Unii Europejskiej do jej pierwotnej formuły.



Polskie dźwięki

Do Rzeczy 

Grzegorz Brzozowicz II Na słuch II To pierwsza w historii fonografii płyta nagrana w całości na gitarę akustyczną i orkiestrę smyczkową.

Bellotto, czyli Canaletto

Do Rzeczy 

Do zobaczenia II Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie to placówki muzealne, które posiadają największe zbiory dzieł Bernarda Bellotta.

Zmyślenia prawdziwe

Do Rzeczy 

Poczytanki II Dała nam amerykańska literatura w ostatnim półwieczu bardzo wielu sprawnych, wielu popularnych, wielu bardzo dobrych pisarzy.

Warszawa i warszawka

Do Rzeczy 

Moja półka II Jesienią 1914 r. pod Warszawę podeszło wojsko Hindenburga, a waz z nim Strzelcy Piłsudskiego pod dowództwem Mieczysława Norwida-Neugebauera.

To tylko rock

Do Rzeczy 

Wiesław Chełminiak II Królowa nie żyje, ale dopiero zgon Stonesów wyznaczy kres epoki młodzieżowego buntu.

Można inaczej

Do Rzeczy 

Oglądanie na żądanie II Czasem błahe filmy przypominają o ważnych sprawach.

Oszukać system

Do Rzeczy 

Co i gdzie oglądać, żeby nie zgłupieć do cna? To pytanie w erze hollywoodzkich gigantów streamingu staje się palące

Kryptonim Polska

Do Rzeczy 

Dariusz Wieromiejczyk II W najtańszych jadłodajniach na kotlety mielone mawia się czasem „przegląd tygodnia”. Takim właśnie przeglądem dwudziestolecia, łączącym w sobie wszystkie prawdziwe, fałszywe i urojone doniesienia o zbrodniach polskiego antysemityzmu, nietolerancji i ksenofobii, jest film „Kryptonim Polska”

Biedakradzieże

Do Rzeczy 

Wyższe ceny żywności, benzyny i energii spowodowały lawinowy wzrost kradzieży w Polsce. Handlowcy mówią wprost: ludzie zaczęli kraść jedzenie z biedy. I boją się zaplanowanej przez rząd zmiany, która podwyższy do 800 zł kwotę, do której kradzież uznawana będzie za wykroczenie, a nie przestępstwo.

Pro-life, okna i Bóg

Do Rzeczy 

Od wielu miesięcy na ulicach polskich miast pojawiają się billboardy promujące wartości konserwatywne. Plakaty budzą oburzenie środowisk lewicowo-liberalnych. Za akcją stoi producent okien.

Romantyczny rycerz w TVP

Do Rzeczy 

Mateusz Matyszkowicz jako redaktor „Frondy” uważał za porażkę, gdy ktoś sięgnie po pismo i powie: „Tego się spodziewałem”. Czy jako prezes TVP zdoła wydobyć ją z przaśności i przekraczającego rozsądek propagandowego zacięcia?

Czy ktoś zatrzyma wojnę?

Do Rzeczy 

„Najgorsze” zaczęło nagle wisieć w powietrzu. Perspektywa rozlania się konfliktu – czyli trzecia wojna światowa – przestała być odległą hipotezą.

Mobilizacja kruszejącego mocarstwa

Do Rzeczy 

W czasie drugiej wojny światowej Rosjanie wygrywali dzięki nowoczesnemu sprzętowi z USA i szafowaniu życiem sołdatów. Teraz żaden z tych czynników nie działa.

Ziemkiewicz: W stronę III wojny światowej?

Do Rzeczy 

Trzecia wojna światowa trwa już od dłuższego czasu, jedynie specyfika współczesnej cywilizacji utrudnia wyznaczenie momentu, w którym się zaczęła. Ale powody były te same, co zwykle: jedne państwa słabną, inne rosną i trzeba na nowo poustawiać światową „hierarchię dziobania”. Historia pokazała, że mimo wszelkich starań, za każdym razem wspartych przekonaniem, że ludzie się od poprzedniego razu zupełnie zmienili, nigdy jeszcze w takiej sytuacji nie udało się wojnie zapobiec





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *