Klaus Iohannis: Nu este mai mare onoare decât aceea de a păstra memoria eroilor

Deschide.md (Moldova)

Președintele Klaus Iohannis a afirmat, duminică seară, în discursul său de la Ceremonia comemorativă a Centenarului bătăliei de la Mărășești, că nu este onoare mai mare decât aceea de a păstra memoria eroilor și i-a îndemnat pe militarii români să fie demni de înaintașii lor.

O femeie, filmată în timp ce își mușca și batea câinele

O femeie a fost filmată în timp ce își bătea câinile și îl mușca sub privirile îngrozite ale călătorilor din metrou, la Toronto. Clipul de trei minute care a fost publicat și pe Youtube arată o tânără blondă care își abuzează animalul de companie până când un pasager a intervenit furios și deranjat.

Artur Ioniţă a marcat un gol superb pentru echipa sa de club Cagliari

PUBLIKA.MD (Moldova)

Artur Ioniţă a marcat un gol spectaculos pentru echipa sa de club, Cagliari Calcio, în meciul amical al acesteia cu Crotone, confruntare încheiată la egalitate, scor 2-2. Mijlocaşul moldovean a deschis scorul cu un şut fabulos de la aproximativ 25 de metri.
Citește mai departe...

Neymar, prezentat fanilor înaintea meciului PSG-Amiens

Cel mai scump fotbalist transferat vreodată, brazilianul Neymar Junior, a fost prezentat ca în filme fanilor lui Paris Saint-Germain pe stadionul ”Le Parc des Princes”. Evenimentul a avut loc înaintea meciului parizienilor cu Amiens în prima etapă a campionatului francez.

Rusia a distrus 17 mii de tone de alimente din august 2015 și până acum

Rusia a distrus aproape 17 mii de tone de alimente din august 2015 și până acum. Anunțul a fost făcut de agenția Rosselhoznadzor, care a menționat că toate produsele distruse provin din țările împotriva cărora Moscova a impus embargou.

Brazilia s-a impus în faţa Italiei în finala Marelui Premiu Mondial

Naţionala feminină de volei a Braziliei şi-a adjudecat Marele Premiu Mondial, echivalentul feminin al Ligii Mondiale. Sud-americancele au dispus cu 3-2 la seturi de selecţionata Italiei în finala desfăşurată în oraşul chinez Nanjing.

Arsenal Londra a câştigat Supercupa Angliei

Arsenal Londra a câştigat Supercupa Angliei în urma unui meci dramatic în compania lui Chelsea Londra. "Aristocraţii" au deschis scorul în minutul 46 prin Victor Moses, însă în repriza secundă au rămas în inferioritate numerică.

Ronaldinho a jucat într-un meci amical disputat în Costa Rica

Celebrul Ronaldinho a făcut spectacol în Costa Rica. Fostul fotbalist brazilian a jucat într-un amical disputat în capitala San Jose. El a evoluat câte o repriză pentru cele două echipe şi a reuşit să marcheze un gol.

Aaron Gwin a câştigat a şasea etapă a Mondialului de Mountain Bike

Viteză debordantă şi salturi extreme în proba de coborâre a Campionatului Mondial de Mountain bike! Americanul Aaron Gwin şi britanica Tahnee Seagrave au triumfat în etapa a şasea, una ce a avut loc în localitatea canadiană Mont-Sainte-Anne.

Bayern a învins pe Borussia la loviturile de departajare, scor 5-4

Bayern Munchen a câştigat Supercupa Germaniei la fotbal. Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a trecut cu 5-4 în urma loviturilor de Borussia Dortmund. Timpul regulamentar s-a încheiat cu 2-2. Mijlocaşul Borussiei, Christian Pulisic, a deschis scorul în minutul 12.

Aaron Cook a pierdut cu 25-36 finala cu rusul Anton Kotkov

Luptătorul de taekwondo, Aaron Cook, a cucerit medalia de argint la Marele Premiu al Moscovei. Britanicul naturalizat de Republica Moldova a devenit vicecampion în categoria de până la 80 de kilograme.