Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
TVP.INFO
Октябрь
2022

Новости за 08.10.2022



Niemieckie ministerstwo potwierdziło, że na kolei doszło do sabotażu

TVP.INFO 

Celowo i umyślnie przecięto kable światłowodowe, które są niezbędne dla ruchu pociągów –powiedział w sobotę minister transportu RFN Volker Wissing w kontekście awarii, która rano unieruchomiła pociągi dalekobieżne na północy Niemiec. Jak podała agencja dpa, Wissing mówił o „aktach sabotażu”.

Operacja „Husky” na włoskiej wyspie

TVP.INFO 

13 sierpnia 9. Dywizja USA, zmierzając na wschód ku Messynie, zdobyła miasto Randazzo na północnym zboczu wulkanu Etna. Ponadto, po upadku Katanii 13. Korpus nadal kierował się na północ między Etną a morzem. Wśród zdobytych przez aliantów miast znalazły się też m.in.: Valverde, Adrano, Bronte.

Walki między aliantami a wojskami niemiecko-włoskimi na Sycylii

TVP.INFO 

Operację „Husky” rozpoczęto w nocy 10 lipca 1943 r. Brytyjczycy i Kanadyjczycy szybko zdobyli Pachino, po czym brnęli dalej w głąb lądu. 231. Brygada rozpoczęła szybki marsz na północ, by w Noto połączyć się z 13. Korpusem armii brytyjskiej. Tego samego dnia 50. Dywizja Northumbria z sukcesem zaatakowała plaże na północ od nadmorskiego miasta Avola.

Atak aliantów w celu wyzwolenia Włoch

TVP.INFO 

Wojska aliantów w nocy z 9 na 10 lipca 1943 roku rozpoczęły operację pod kryptonimem „Husky”, którą Włosi nazywają też „lo sbarco in Sicilia” (desant na Sycylię). Główne przywództwo nad operacjami powierzono gen. Dwightowi Davidowi Eisenhowerowi, a zastępcą dowódcy został gen. Harold Alexander. Brytyjski admirał Andrew Browne Cunningham przyjął dowództwo nad flotą, a marszałek Arthur Tedder kierował siłami powietrznymi.

Desant na Sycylię w 1943 roku

TVP.INFO 

W nocy z 9 na 10 lipca 1943 roku alianci rozpoczęli desant na Sycylię. Doprowadził on do przegranej wojsk niemiecko-włoskich. Celem operacji było wyzwolenie Włoch spod dyktatury faszystowskiej i upadek dominacji nazizmu w Europie. Jak powiedział portalowi tvp.info radny miasta Katania Francesco Valenti, „nawet jeśli początkowo Włosi okazywali nieufność względem Amerykanów, to ich obecność w przyszłości okazała się być niezbędna pod każdym względem, zarówno kulturowym, jak i politycznym”.

Julia Przyłębska: UE powinna szanować traktaty

TVP.INFO 

To pokazuje, że zarzuty wobec państwa polskiego, że tu jest jakaś dyktatura, że nie ma demokracji, są zupełnie nieuzasadnione, skoro taki wybór był możliwy – tak prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska skomentowała wybór ławników do Sądu Najwyższego, z których większość zgłosił Komitet Obrony Demokracji. Przyłębska skrytykowała także polityków, którzy atakując polską praworządność, powołują się na konstytucję.





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *