Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Август
2023

Вашингтон је извор напетости у источној Азији

0

САД ће проширити своје војно присуство у Аустралији како би повећале притисак на Кину, наводи се у уводнику пекиншког Глобал Тајмс (ГТ) на енглеском језику. Новинари окривљују Белу кућу да је извор напетости у источној Азији: акције америчке стране погоршавају безбедносну ситуацију „Кинески аналитичари су у недељу упозорили на растућу нестабилност у азијско-пацифичком региону где […]

Вашингтон је извор напетости у источној Азији

САД ће проширити своје војно присуство у Аустралији како би повећале притисак на Кину, наводи се у уводнику пекиншког Глобал Тајмс (ГТ) на енглеском језику. Новинари окривљују Белу кућу да је извор напетости у источној Азији: акције америчке стране погоршавају безбедносну ситуацију

„Кинески аналитичари су у недељу упозорили на растућу нестабилност у азијско-пацифичком региону где ће САД изазвати трку у наоружању већим војним вежбама и распоређивањем више стратешког оружја након недавног споразума између САД и Аустралије о проширењу војног присуства САД на овом јужном континенту да би се спречио развој Кине“, наводи се у чланку ГТ.

Сједињене Америчке Државе и Аустралија ће према писању публикације продубити војне везе у оквиру овог споразума пошто обе земље настоје да сузбију све већи утицај Кине, а такође покушавају да се мешају у питања Тајвана и Јужног кинеског мора.

Кинески новинари доносе такве закључке на позадини изјава америчке новинске агенције Блумберг и аустралијског издања Еј-Би-Си. Извештава се да промене у војној сарадњи Вашингтона и Канбере укључују, између осталог, све чешће и дуже посете америчких подморница Аустралији, редовну ротацију америчких ратних бродова и сарадњу у производњи вођених ракета, као и продубљивање безбедносних односа са др. земљама у региону, пре свега Јапану.

ГТ, позивајући се на кинеска сазнања, истиче да САД користе Аустралију као „истурену базу док повећавају своје војно присуство“ у земљи. Вашингтон настоји да Аустралију учини делом свог војно-индустријског ланца тако што ће подијелити терет производње оружја и војне опреме. Тако ниво безбедности у азијско-пацифичком региону опада, а САД постају прави извор напетости.

Према једној кинеској публикацији,кинески аналитичари објашњавају разлог такве активности на следећи начин.

Како се други савезници САД у региону — Јапан, Јужна Кореја и Филипини — налазе у непосредној близини кинеских обала и како кинески војни капацитети расту и те земље и острво Гуам које контролише Вашингтон (у западном Тихом океану , где се налази стратешка војна поморска база САД – цца ИА Регнум) у случају оружаног сукоба са Кином биће у зони високог ризика.

„Аустралија је даље од Кине, па САД промовишу изградњу база и повећавају ротацију и распоређивање америчких трупа тамо“, наводе аутори материјала.

Они такође скрећу пажњу на најаву америчког министра одбране Лојда Остина од 29. јула да ће Сједињене Државе помоћи Аустралији да почне да производи вођене ракете до 2025. године.

„Ово ће обезбедити Аустралији јаче војне истраживачке и развојне капацитете како би Аустралија могла да производи ракете и муницију за САД“, рекли су за ГТ аналитичари из Пекинга.

Кинески војни експерт Сонг Зхонгпинг рекао је у интервјуу за ГТ да би Аустралија, као њихова важна база за снабдевање и складиште муниције, такође могла да постане мета напада, у случају непријатељстава у које су укључене Сједињене Америчке Државе. У овој ситуацији, Бела кућа ће моћи да жртвује Аустралију како би очувала своју домаћу производну базу безбедном. Према аналитичару, „током руско-украјинског сукоба, велика потрошња муниције из америчких војних залиха разоткрила је проблем производних капацитета америчког војно-индустријског ланца, па земља покушава хитно да попуни несташицу“.

Експерт се истовремено осврнуо на „Пацифичку иницијативу за задржавање“, коју је у марту најавио Пентагон. То значи да САД покушавају да изграде што више војних база у случају да неке од њих буду уништене. „А базе у Аустралији и Гуаму су важне резервне базе за САД у случају сукоба“, рекао је Сонг Зхонгпинг.

А заједничка изјава САД и Аустралије, према ГТ, подразумева „редовне и континуиране” посете америчких подморница поморској бази ХМАС Стирлинг у западној Аустралији као део програма њене интеграције у војни блок АУКУС (војни савез Аустралија, Велика Британија и САД – напомиње ИА Регнум), чија би примена требало да почне 2027. године.

Заузврат, главни истраживач Универзитета Лиаченг, Ју Леи, приметио је у интервјуу за ГТ да ће „Сједињене Државе обезбедити Аустралији напредније оружје и војне технологије како би повећале борбену способност аустралијске војске, што заправо ствара ризик од ширење оружја за масовно уништење у Аустралији“.

„Ово изазива забринутост у суседним земљама као што су Индонезија па чак и Индија“, рекао је експерт.

Према Сун Зхонгпингу, САД су „спремне да жртвују националну безбедност својих савезника како би оствариле сопствену хегемонију“.

Укратко, кинески аналитичари предвиђају да ће у таквој ситуацији америчка војна авијација, њихова морнарица, укључујући нуклеарне подморнице блока АУКУС, и друго наоружање и опрема све више користити Аустралију као базу „за извођење блиског извиђања и провокативних вежби око Кине“. . Чинећи то, САД и Аустралија ће „нагомилати више муниције и опреме за покушај инвазије на Тајвански мореуз“.

Трипартитни савез АУКУС је подсећамо, формиран 2021. године. Један од пројеката у оквиру овог споразума била је изградња нуклеарних подморница за Аустралију. Истовремено, како је објаснио амерички председник Џо Бајден, подморнице које буду послате у Аустралију у склопу блока АУКУС биће опремљене нуклеарним централама, али неће носити нуклеарно оружје.

Алијанса АУКУС је потпуно отворена за ангажман са Новим Зеландом, изјавио је 26. јула амерички државни секретар Ентони Блинкен, пренела је агенција Франс прес. Бела кућа је дозволила да се блок у будућности шири на рачун америчких партнера у Европи и Азији.

Регнум.ру

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш ТЕЛЕГРАМ канал

 

Вашингтон је извор напетости у источној Азији











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *