World News in Serbian
Август
2023

У16 ЕП: Србија у четвртфиналу!

Мушка У16 репрезентација Србије пласирала се у четвртфинале Европског првенства у Скопљу, пошто је у осмини финала победила Израел – 70:64 (15:22, 21:20, 22:9, 12:13)

Противник нашег тима у другој елиминационој рунди на Евробаскету биће бољи из дуела Литваније и Tурске.

После изједначеног почетка, Израел је у другој половини првог периода преузео иницијативу на терену, у деветом минуту повео и 10 разлике – 12:22. Иако су Орлићи тако дошли у ситуацију да јуре ривала, нису одустајали. Тројком Петра Радовића минут и по пре краја првог полувремена пришли су на само минус три поена – 34:37, да би потом Ђорђе Шекуларац предност Израела спустио и на само пола коша разлике – 36:37. Израелци су, ипак, успели да одбију тај налет нашег тима, прво полувреме завршили серијом 5:0 за 36:42.

Орлићи су у бољем ритму ушли у наставак меча. Нису дозвољавали ривалима да се одлепе, да би после три и по минута игре тројком Петра Радовића и повели – 50:48, ускоро су отишли и на плус шест – 56:50.

Играли су наши момци добро на обе половине терена. Сјајном одбраном подизали су самопоуздање у нападу, што се најбоље видело у скроз добрим процентима шута, посебно за три поена.

Нешто спорије – на обе стране – ушло се у последњи период. Дуго се чекало на поене неког тима. Први су погодили Израелци, после више од два минута, за 58:54. Минут касније погодио је и наш тим – Вук Зелић, из продора, да би Дарис Сијарић одвео Србију на плус седам – 64:57, у 35. минуту.

Међутим, није то био крај. Израел је узвратио серијом 6:0, у том делу наш тим је имао проблема са извођењем пенала, па се ипак ушло у неизвесну завршницу – пред последња два минута било је 64:63.

Петар Радовић је са два слободна бацања пред последњих 49 секунди одвео наш тим на плус три – 66:63, што је био увод у пенал завршницу у којој је затим Петар Бјелић стао на казнену линију и оба пута био прецизан за 68:64. Израел је имао тачно 12,1 секунду за последњи напад и тајм-аут пре њега, али захваљујући сјајној одбрани нашег тима, није чак успео ни да за предвиђених пет секунди уведе лопту у терен. Наш тим је био пред победом и пласманом у четвртфинале, коју је оверио са линије пенала

Најефикаснији у нашем тиму био је Петар Радовић са 16 поена, Огњен Срзентић је додао 13, уз 7 скокова, Андрија Бјелић је бројао до 11, а Василије Јовановић до 10 поена.

Компленту статистику можете видети овде.