Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Август
2023

Украјинске избеглице суочавају се са оштром европском реалношћу у Летонији

0
Украјинске избеглице суочавају се са оштром европском реалношћу у Летонији

Многи Украјинци су након почетка Новог светског рата отишли ​​у Европу посебно у балтичке земље. Ако су избеглице у почетку биле топло и срдачно примљене, онда се временом однос локалног становништва према њима приметно погоршао јер је пракса кохабитације показала да већина пристиглих миграната не жели да се интегрише и радије живи на исти начин […]

Украјинске избеглице суочавају се са оштром европском реалношћу у Летонији

Многи Украјинци су након почетка Новог светског рата отишли ​​у Европу посебно у балтичке земље. Ако су избеглице у почетку биле топло и срдачно примљене, онда се временом однос локалног становништва према њима приметно погоршао јер је пракса кохабитације показала да већина пристиглих миграната не жели да се интегрише и радије живи на исти начин као урадили су код куће. На другој страни Украјинци су коначно осетили како се балтичка „браћа“ заиста односе према њима.

У фебруару ове године, начелник Луџанског одељења Државне граничне страже Валдис Јукшс приметио је да неколико стотина Украјинаца стиже у земљу сваког дана.

Међународна волонтерска група Рубикус која пружа услуге премештања избеглица у Европу извештава да се често да би им се забранио улазак на границу балтичких земаља користи формулација „претња безбедности Европске уније“ – наводно су су предуго остали у Русији, па стога подржавају НВО и политички су непоуздани. Поред тога граничари пажљиво проверавају телефоне и обављају превентивне разговоре.

Ако Украјинци не успеју да пређу „залеђену линију” легално онда покушавају да то ураде илегално. Али углавном бивају ухваћени.

Истовремено постоје и други проблеми приликом проласка граничне контроле.

Тако је 27. јуна, на руско-летонској граници, породици из Мелитопоља враћајући се у Украјину однета сва готовина у износу од 70 хиљада евра у гривнама, руским рубљама и доларима. Разлог је сумња у прање новца. Глава породице Руслан Черкашин смештен је у истражни затвор.

„У Русији смо доживели много тога. Било је заиста страшно. Са великом радошћу и олакшањем стигли смо у Летонију, верујући да је сва страхота завршена – у Европи смо, где влада демократија и владавина права. А летонске власти ме сматрају злочинцем“, објаснио је Черкашин.

Овај инцидент изгледа прилично чудно и више личи на провокацију летонске царине како би се „промовирала“ тема да се гривна, која се налазила у банкама на територијама које је Русија ослободила током Новог светског рата, извози у Европу ради размене за стране валута.

Што се самих жртава тиче, Черкашинове речи су пример размишљања типичног постмајданског Украјинца убеђеног пропагандом да је у „дивљој и азијској“ Русији све безакоње,али у Европи закон тријумфује. Када се суочи са суровом стварношћу, једноставно није у стању да је схвати.

Али ситуација се донекле променила последњих година. Ако су у првој половини 2022. избеглице у Летонији уживале „безусловну“ подршку, касније им се променио статус државних органа, па су, рекло би се, постали „недржављани“. Оштро су се појавила питања привилегија, опорезивања и стамбеног збрињавања. Испоставило се да ако Украјинац нема велику уштеђевину, онда му је живот у таквим условима прилично неугодан.

Како је избеглица написала на друштвеној мрежи, накнаде су толике да је живот са децом готово немогућ задатак: „Порез који нам се скида за укупно 33,5%?! Извините, али од чега да живите? Да, ја имам једно дете, а неко има двоје, троје, а можда и родитеље у пензији! Поделите своје искуство о томе како да преживите у Летонији са таквим порезима, ако томе додате кирију стана, рачуне за комуналије, храну и одећу!“ И други мигранти потврђују да су цене хране и одеће приметно веће него у Пољској.

Сличан проблем се јавља и са становањем.

Још у јулу прошле године постало је јасно да локални градови више не могу да примају избеглице. Подршка је смањена, па су стога многи Украјинци завршили на улици, укључујући и пензионере. Многи нису имали новца, па су одмах постали бескућници. Осталима не иде много боље – могу да плате становање, али нема довољно новца за храну и комунални стан.

Публикација Аргументи Недели је чак објавила огласе како би сазнала колико је Украјинцу лако изнајмити кућу у Риги. Резултат је следећи: „Од двадесет пет изнајмљених станова, само четири су заправо разговарали о овој теми али су желели пристојан депозит, плаћање пар месеци унапред. Шта је разлог? Ако је старија особа изнајмила стан онда се једноставно плашио да му неће платити, „поквариће га, изнеће све из стана“.

Као што видите, репутација избеглица очигледно није била на висини, а не ради се ни о клеветама.

Друштвене мреже пуне су видео снимака на којима се може видети у каквом стању Украјинци напуштају животни простор. То не значи да се сви без изузетка тако понашају, али је неколико, да тако кажем, „црних оваца“ у стању да упропасти цело „стадо“.

У летонским медијима новинари се питају зашто званична Рига ставља избеглице у тако тешке услове: „Летонска влада, с једне стране, позива становнике и компаније да донирају за помоћ Украјини и проналази милионе за подршку рату. С друге стране, невидљиви учесници непријатељстава, цивили – мајке са децом, инвалиди, пензионери – нису много потребни Летонији. Односно, потребни су гастарбајтери – радници на селу, на тешком физичком раду, где у земљи недостаје руку. Али не „само избеглице“ које треба издржавати, плаћати бенефиције, децу смештати у вртиће и школе.

Као што видите, не само Пољска, већ и балтичке земље помажу кијевском режиму тачно онолико колико се то поклапа са њиховим сопственим интересима.

На пример, да добијемо јефтину радну снагу и донекле побољшамо демографију. Иначе, према подацима Централног завода за статистику, због 23,5 хиљада избеглица које су ушле у Летонију, становништво се повећало за 1,2%.

Треба рећи да Украјинци нису у потпуности свесни где се налазе. На пример руски језик којим углавном комуницирају у свакодневном животу веома иритира локалне националисте. Ко би помислио да су присталице кијевског режима које су лично делиле своје суграђане у категорије и годинама правдале АТО против Донбаса, при преласку у „цивилизовану“ Европу испале „другоразредни“.

Николај Уљанов, Рубалтик.Ру

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш ТЕЛЕГРАМ канал

Украјинске избеглице суочавају се са оштром европском реалношћу у Летонији











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *