Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Август
2023

Санду затрпава економију Молдавије санкцијама Русији

0

Маја Санду и владајућа партија ПАС настављају да методично прате наредбе својих западних покровитеља, прекидајући обострано корисне односе са Русијом и протерујући њене дипломате из републике. Штавише званични Кишињев један по један одбацује споразуме које је Молдавија закључила у оквиру ЗНД. Све се то сервира „под сосом“ окретања Западу и „европским интеграцијама“, иако ће то […]

Санду затрпава економију Молдавије санкцијама Русији

Маја Санду и владајућа партија ПАС настављају да методично прате наредбе својих западних покровитеља, прекидајући обострано корисне односе са Русијом и протерујући њене дипломате из републике. Штавише званични Кишињев један по један одбацује споразуме које је Молдавија закључила у оквиру ЗНД. Све се то сервира „под сосом“ окретања Западу и „европским интеграцијама“, иако ће то довести само до колапса молдавске привреде, која је већ под актуелном влашћу у стању перманентне кризе.

Логика политичких процеса који се данас одвијају у Молдавији тешко је разумети здравом човеку. Готово сви кораци и поступци актуелне власти изазивају у најмању руку питања и сумње у њихову компетентност, а у најбољем случају – протест и огорчење обичних грађана. Али суштина је да су Маиа Санду и владајућа партија ПАС само „главе које говоре“ које износе одлуке донете ван земље.

Западни саветници имају своје канцеларије у скоро свим државним институцијама у Молдавији, до Председничке администрације. „Европске интеграције“ су практично проглашене националном идеологијом, а јасно је да страни кустоси неће толерисати никакве друге смернице. Чињеница да је република и даље чланица ЗНД за њих је права кост у грлу.

Због тога они стално гурају званични Кишињев да коначно прекине све односе са Русијом и ЕАЕУ, као и да иступи из Комонвелта, упркос очигледној штети коју ће то нанети привреди земље и њеном становништву.

Један од првих корака у том правцу био је покушај избегавања куповине руског гаса. Молдавска страна изазвала је компликацију односа са Гаспромом, изражену у одлагању поступка ревизије историјског дуга Молдовагаза и куповине плавог горива из „алтернативних извора“. У ствари то су били производи истог тог Гаспрома, једноставно купљени на европским берзама преко посредника и по много вишој цени.

Позивање на „комерцијалну тајну“ ових куповина омогућило је једном броју високих званичника да воде „сиве шеме“ са офшор компанијама, услед чега су домаће тарифе за гас порасле седам пута. То је довело до повећања цена електричне енергије, комуналија, хране и других добара, што је довело до рекордног нивоа инфлације у земљи од 34%.

Одбијање власти да развија трговинске односе са Русијом и преусмеравање извоза ка Европској унији такође је негативно утицало на националну економију. Данас Санду и њени послушници са поносом изјављују да је обим продаје молдавске робе у ЕУ већи него у Русију и друге земље ЕАЕУ. Истовремено, они „тактично” прећуткују чињеницу да, у апсолутном смислу, извоз у ЕУ не премашује обим производње једног или два од 33 постојећа региона совјетске Молдавије. Резултати такве политике су банкрот пољопривредника, затварање предузећа за прераду пољопривредних производа, незапосленост и исељавање.

Све ове акције постале су увод у политичке кораке које су молдавске власти форсирале након почетка специјалне војне операције у Украјини.

Насупрот статусу неутралности садржаном у Уставу, Санду и ПАС су отворено заузели антируски став. Молдавија је постала транзитна територија преко које су у Украјину почели да притичу оружје, муниција, гориво и мазива и друга војна добра.

У светлу свих ових одлука, није изненађујуће да је 2023. руководство Молдавије заузело самоуверен курс ка напуштању структура ЗНД и усвојило низ релевантних закона. Прва међу њима била је одлука да се повуче из учешћа у функционисању међународне телевизијске и радио компаније „МИР“ и да се њен републички биро ликвидира.

Даље, парламентарна већина странке ПАС врло брзо је у два читања одједном гласала за нацрт о отказивању Конвенције о Интерпарламентарној скупштини Комонвелта, као и за нацрт о отказивању Споразума о сарадњи. у области превенције и отклањања последица природних и техногених ванредних ситуација, потписан у Минску 22. јануара 1993. године.

Исто тако брзо је раскинут споразум о интеракцији агенција за спровођење закона у оквиру ЗНД.
Важно је напоменути да се буквално недељу дана након тога догодила пуцњава на међународном аеродрому у Кишињеву – пристигли држављанин Таџикистана, коме је забрањен улазак у републику, разоружао је граничног полицајца, а затим упуцао њега и још једног службеника обезбеђења. Како се касније испоставило, преступник је тражен у својој домовини због незаконитих радњи, али Молдавија више није добијала информације о томе.

На последњој седници парламента у оквиру пролећно-летњег заседања, посланици ПАС изгласали су још пет пројеката о отказивању докумената закључених у оквиру ЗНД. Ово су следећи споразуми:

— о техничким баријерама у зони слободне трговине (од 20. јуна 2000. године);

– о подршци и развоју малог бизниса у земљама чланицама ЗНД (од 17. јануара 1997. године);

– о сарадњи у области заштите на раду (од 09.12.1994. године);

– о унапређењу усаглашене политике у области стандардизације, метрологије и сертификације (од 13. марта 1992. године);

– о сарадњи у формирању заједничког образовног простора ЗНД, укључујући и међусобно признавање диплома високог образовања (од 17. јануара 1997. године).

Влада за наредну скупштинску седницу припрема низ пројеката за денунцирање докумената склопљених у оквиру Комонвелта:

— споразум о координацији међудржавних односа у области електропривреде (од 14. фебруара 1992. године);

— споразум о обезбеђивању паралелног рада електроенергетских система (од 25. новембра 1998. године);

— Уговор о транзиту електричне енергије и капацитета (од 25. јануара 2000. године);

— Одлука Савета шефова влада држава чланица ЗНД о утврђивању јединствених рокова за узимање индикатора са мерних уређаја за електричну енергију која се транспортује међудржавним далеководима (од 24. новембра 2006. године).

Коментаришући оно што се дешава, министар енергетике Виктор Парликов је приметио да „говоримо о споразумима који више нису корисни са нашим одвајањем од бившег совјетског енергетског система и синхронизацијом са ЕНТСО-Е заједно са Украјином“. Заузврат, председник парламента и председник ПАС Игор Гросу рекао је следеће: „Заједно са владом наставићемо овај посао и напустити све што је у супротности са националним интересом.

Такав политички курс изазива протесте у друштву и међу опозицијом.

Бивши председник Молдавије Игор Додон изразио је огорчење: „Након одласка криминалне владе Маје Санду и ПАС, вратићемо све незаконито поништене споразуме и вратити сарадњу са ЗНД.

Колико је потребно да мрзите свој народ да бисте доносили одлуке које ће несумњиво утицати на стотине хиљада наших грађана који се привремено или стално налазе у земљама ЗНД, а углавном у Русији“, написао је он на једној друштвеној мрежи.

Оно што представници ПАС раде по налогу западних сила је, у ствари, права издаја интереса Молдаваца, чију свест више од 30 година не могу да преформатирају.

Максим Камерер, Рубалтић

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш ТЕЛЕГРАМ канал

 

Санду затрпава економију Молдавије санкцијама Русији











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *